Parchanti z jihu je drsný thriller pre všetkých fanúšikov realistických príbehov zo života. Sériu napísal aj u nás veľmi obľúbený Jason Aaron, ktorý sa u nás preslávil sériou Skalpy, čo bol poriadne drsný thriller z indiánskej rezervácie. Parchanti začali vychádzať vo svete v roku 2014 a posledný štvrtý diel vyšiel v roku 2018 a v Crew sa sérii určite vyhýbali dlhšiu dobu aj preto, lebo ešte nebola oficiálne ukončená a séria by mala pokračovať piatym dielom. Je tu však problém a kreslič a aj spoluautor scenára Jason LaTour bol obvinený zo sexuálneho obťažovania, čo spôsobilo, že je zatiaľ vo hviezdach, kedy sa séria úplne dokončí a či vôbec. Osobne si však myslím, že ukončené to v podstate je aj touto knihou. Príbeh samozrejme pokračuje tam, kde naposledy skončil a do mesta sa teda dostáva dcéra Earla Tubba, ktorý bol v mestečku zavraždený tunajším bossom Eulessom Bossom. Keďže má tento chlapík mesto pod palcom, nikto vraždu na verejnosti neriešil. Boss je totiž tréner tunajšieho futbalového klubu, ktorý pravidelne vyhráva a kvôli tomu mu mesto leží pri nohách. Prestane sa mu však dariť a ľudia sa postupne začínajú proti nemu a jeho zločineckým praktikám vyhradzovať a spojenci sa mu začínajú otáčať chrbtom. Naviac do mestečka prišla nasratá dcéra zabitého Tubba a okrem odhodlania je v vyzbrojená aj zbraňami a nebojí sa ich použiť. Chce zistiť, kto zabil jej otca a to ju privedie do konfrontácie s trénerom Bossom…

Aj štvrtý diel série je kvalitný a poriadne drsný. Všetko sa točí okolo amerického futbalu a jeho špinavého zločineckého pozadia, o ktoré sa stará tréner Boss a jeho parta drsniakov. Prvá polka knihy sa točí hlavne okolo futbalu a prehrávania zápasov, čo chce Boss zvrátiť zmláteným najlepšieho hráča súpera v jeho dome u rodičov. To sa však úplne nepodarí a šéf konkurenčného klubu sa dozvie, že za tým pokusom je Boss a jeho kumpáni. To vyvoláva viacero konfliktov a to sa rieši hlavne v prvej polke knihy. Bavilo ma to, ale väčšie grády mal predsa len výskyt dcéry Earla Tubba, ktorá vyšetrovala smrť svojho otca. Bavilo ma to a celkovo bola táto séria kvalitná a som za ňu naozaj rád. Predsa len už po nej čitatelia volali rok čo rok. Skalpy sa mi celkovo páčili viac, mali viacero zaujímavejších a charizmatickejších postáv a príbeh tam bol lepšie rozohratý. Parchanti z jihu doplácajú hlavne na menší počet zaujímavých postáv, z ktorých majú naozaj len niektoré prepracovanejšie charaktery. Ak by však séria skončila napokon touto knihou, mne by to osobne nevadilo.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na e-shope CREW.

KUPUJTE TU

Počet strán: 168

Väzba: Tvrdá

Jazyk: Český

Scenár: Jason Aaron, Jason LaTour

Kresba: Chris Brunner, Jason LaTour

Farby: Chris Brunner, Jason LaTour

Preklad: Richard Podaný

Redakcia: Filip Gotfrid, Patrik Linhart, Petr Stejskal

Vydavateľstvo: CREW

4

Hodnotenie

Kvalitná drsná séria, ktorá sa síce celkovou kvalitou Skalpom nevyrovná, ale určite poteší fanúšikov drsnejších realistickejších príbehov. Ktovie, či sa vôbec dočkáme plánovaného piateho dielu, keďže má Jason LaTour dosť veľké problémy, ale z mojej strany by to mohlo byť kľudne ukončené aj takýmto spôsobom a touto knihou.

Autor – Rado