Drsná komiksová séria od obľúbeného scenáristu Jasona Aarona sa už aj u nás blíži ku koncu. Séria však ešte nie je ukončená, začala vychádzať v roku 2014 a posledná štvrtá kniha vyšla v roku 2018 a aj keď je zatiaľ s pokračovaním ticho, malo by vzniknúť. Tak uvidíme, pravdepodobne budeme čakať po vydaní štvrtej knihy spolu s Crew na dokončenie. Je to však séria, ktorú si čitatelia na stránkach Crew pravidelne želali ako nástupcu ukončených Skalpov (tiež od Aarona). Parchanti z jihu je oceňovaná séria, ktorá získala v roku 2015 Harveyho cenu za najlepšiu novú sériu a v roku 2016 vyhrala aj cenu Willa Eisnera za najlepšiu pokračujúcu sériu a aj za najlepší scenár. Kvalita, ktorú by si milovníci dobre napísaných drsných príbehov nemali nechať ujsť. Príbeh tretieho dielu pokračuje presne tam, kde naposledy skončil a to samovraždou slepého černocha Bouchača, ktorého každý volal tréner. Dokonca aj samotný veľký Euless Boss si ho veľmi vážil a slepec mu bol na každom jeho zápase ako poradca a aj vďaka nemu valcoval Bossov futbalový tím konkurenciu. Pred najdôležitejším zápasom sezóny však nastanú tieto komplikácie a vidno, že to Bossa poriadne rozhodilo a nervy má na maximum.

Prvý diel bol zameraný na Earla Tubba, zahorknutého starého chlapa, ktorý sa po otcovej smrti vrátil do malého mestečka v ktorom vyrastal a začalo ho tu viacero vecí pekne srať a rozhodol sa, že to vyrieši baseballovou pálkou, no príbeh sa končí nečakane a to jeho smrťou. Druhý diel bol bližšie zameraný na trénera Eulessa Bossa a jeho príbeh, ktorý Earla umlátil na ulici pred davom ľudí, z ktorých tomu nikto nezabránil. Skončil sa však pohľadom na Tubbovu dcéru, ktorá sa po smrti svojho otca vracia od námornej pechoty. V treťom diely príbeh pokračuje a už sa tu neukazuje mladosť niektorej z postáv (ako v minulom diely to bol Euless Boss), no je tu tých postáv viac. Niektoré sa tu objavujú v podstate prvýkrát (farár, lovec s lukom) a väčší priestor dostane aj šerif a aj dcéra Earla Tubba. Znovu je to perfektne napísané, poriadne drsné a veľmi ma tie postavy a ich problémy bavia. Tretí diel je však v podstate taký medzistupeň, príprava na dôležitejšie udalosti, ktoré budú nasledovať pravdepodobne štvrtou knihou. Jason Aaron jednoducho vie písať drsné príbehy, ale Skalpy boli predsa len komplexnejšie a mali viac dôležitých a výrazných postáv. Parchanti sú v tomto jednoduchší, ale som veľmi rád, že ich tu Crew vydáva.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na e-shope CREW.

KUPUJTE TU

Počet strán: 160

Väzba: Tvrdá

Jazyk: Český

Scenár: Jason Aaron, Jason LaTour

Kresba: Chris Brunner, Jason LaTour

Farby: Chris Brunner, Jason LaTour

Preklad: Richard Podaný

Redakcia: Filip Gotfrid, Patrik Linhart, Petr Stejskal

Vydavateľstvo: CREW

 

4

Hodnotenie

Skalpy boli komplexnejšie, mali výraznejšie a dôležitejšie postavy, Parchanti sú však stále perfektne napísaná drsná séria, ktorá je dobrou náhradou za dokonalé Skalpy. Tretí diel ponúka znovu zaujímavý príbeh, tentokrát dostanú väčší priestor postavy, ktoré predtým až takú dôležitú úlohu nemali. Príbeh sa však posúva a aj keď je tento diel v podstate len akousi prípravou na dôležitejšie udalosti, číta sa to veľmi dobre.

Autor – Rado