Parchanti z jihu alebo aj v originále Southern Bastards sú drsnou sériou od u nás už dobre známeho Jasona Aarona. Tento šikovný scenárista, ktorý rád píše naozaj drsné príbehy je v dnešnej dobe jednou z najväčších scenáristických hviezd v komiksovom svete. Vyšlo tu už od neho toho naozaj veľa a odporúčam hlavne perfektnú sériu Skalpy, ktorá je už vydaná celá a je to od neho aj najlepšia vec, akú napísal. Podobne drsný je aj komiks Muži hněvu, čo je 136 stranová jednohubka. Ďalej u nás vyšli alebo ešte vychádzajú série Avengers, Doctor Strange, Punisher MAX, Thor alebo komiksy zo sveta Star Wars. Séria Parchanti z jihu ešte nie je vo svete ukončená, má zatiaľ 4 knihy a posledný diel vyšiel v roku 2018. V Crew sa však rozhodli aj napriek tomu túto sériu začať vydávať, čo sa aj po skončení Skalpov tak trochu čakalo. Predsa len sa jedná o obľúbeného autora a aj o veľmi známu sériu, ktorá vyhrala viacero prestížnych komiksových cien. V roku 2015 vyhrala Harveyho cenu za najlepšiu novú sériu a v roku 2016 vyhrala aj cenu Willa Eisnera za najlepšiu pokračujúcu sériu a aj za najlepší scenár. 

Najvydarenejšia hláška komiksu – POKUD JSTE CHTĚLI, ABYCH ODJEL, ASI JSTE MI NEMĚLI PROŘEZAT PNEUMATIKY. DEMENTI PITOMÝ.

O čom vlastne táto séria je? Nezľaknite sa! Je totiž z prostredia amerického futbalu. Ak však nepatríte medzi športových fanúšikov a americký futbal nesledujete, vôbec ničomu to neprekáža. Do alabamského okresu Craw sa vracia Earl Tubb, starý chlap, ktorý tu už nebol 40 rokov. Prišiel sem hlavne kvôli domu, vybaviť potrebné veci a rýchlo z tohto bohom zabudnutého miesta zasa vypadnúť. Dom patril jeho otcovi, ktorý je už však po smrti a Earl na neho nemá práve najlepšie spomienky. Nepáči sa mu však, čo sa v meste deje, jeho starý kamarát je prenasledovaný výtržníkmi, ktorý sa mu vyhrážajú smrťou a Earl s tým má veľmi veľký problém. Ešte väčší problém však čaká na Earla Tubba, lebo sa začne miešať do vecí, do ktorých by si radšej nemal strkať svoj nos. Okres má pod palcom Euless Boss, ktorý je trénerom úspešného futbalového tímu a víťazstvá sú pre neho všetko a nemá problém ísť cez mŕtvoly. Títo dvaja sa spolu dostanú do konfliktu a nebude to mať veru dobré následky.

Drsnosťou sú Parchanti z jihu veľmi podobní sérii Skalpy, tam však bola veľká výhoda v tom, že mala viacero nosných, zaujímavých a veľmi charizmatických postáv. Parchanti v prvom diely doplácajú hlavne na to, že zatiaľ je to len jednoduchší príbeh o pomste, v ktorej si nasratý starý chlap zoberie spravodlivosť do vlastných rúk a snaží sa na vlastnú päsť vysporiadať sa s miestnou prehnitou bandou. Aj keď je príbeh jednoduchší, napísané je to dostatočne pútavo a celková drsnosť tomu dodáva šťavu. Naviac je hlavný hrdina sympaťák a tak mu na jeho ceste fandíte a som rozhodne veľmi zvedavý, kam bude táto chválená séria v ďalších dieloch príbehovo smerovať a ako sa to bude ďalej rozvíjať. S prvým dielom som zatiaľ spokojný, aj keď už spomenuté Skalpy boli kvalitou svojho scenára ešte o úroveň lepšie. Za kresbu je zodpovedný Jason LaTour, ktorý kreslí celú sériu a spolupracoval s Aaronom už predtým na Skalpoch. Kresba a aj farby sú poriadne ponuré a špinavé. Veľká pochvala, že to tu v Crew vydali v tvrdej väzbe, s prebalom a bonusmi. 

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke CREW.

KUPUJTE TU

Počet strán: 132

Väzba: Tvrdá

Jazyk: český

Scenár: Jason Aaron

Kresba: Jason LaTour

Farby: Jason LaTour, Rico Renzi

Preklad: Richard Podaný

Redakcia: Filip Gotfrid, Patrik Linhart, Petr Stejskal

Vydavateľstvo: CREW

 

4

Hodnotenie

Parchanti z jihu 1 sú drsný komiks v štýle perfektnej série Skalpy. Vidieť, že to píše Jason Aaron, ktorý podobné príbehy obľubuje. Séria Parchanti z jihu povyhrávala viacero prestížnych cien, či už Eisnera alebo Harveyho a som vážne zvedavý, ako bude príbeh pokračovať ďalej. Prvý diel je skvelý, ale predsa len príbehom trochu jednoduchší, Skalpy boli o úroveň kvalitnejšie a hlavne mali zaujímavejšie postavy.

Autor – Rado