Paper Girls sú sci-fi sériou, ktorá vznikla v roku 2015 a ukončená bola v roku 2019. Za ten čas si našla veľký počet fanúšikov a povyhrávala viacero prestížnych komiksových cien ako napríklad ceny Hugo za najlepší komiks a hlavne ceny Willa Eisnera za najlepšiu novú sériu, za najlepšiu kresbu, farby a aj za najlepší scenár. Celkovo sa jedná o sériu, ktorá je často prirovnávaná k seriálu Stranger Things, Paper Girls však vznikli polroka skôr. Obe diela majú hlavných hrdinov skupinku tínedžerov jazdiacich po meste na bicykloch, obe diela majú aj spoločný sci-fi žáner a atmosféru 80. rokov. Kým však Stranger Things majú hlavné postavy skupinku chlapcov, Paper Girls tvoria 4 mladé kamarátky. Za scenár je zodpovedný Brian K. Vaughan, ktorý je na našom trhu dobre známy autor, od ktorého tu už vyšla celá séria Y: Poslední z mužů, ktorá pojednávala o víruse, ktorý vyhubil všetkých mužov až na jedného a na celom svete žijú už len ženy a tento jeden chlapík. Ďalej tu od neho BB/art vydáva sci-fi Sága, ktorá má zatiaľ 9 dielov, ale ešte nie je ukončená. Vyšlo tu od neho aj niekoľko superhrdinských komiksov a hlavne veľmi vydarená jednohubka Smečka z Bagdádu. Je zaujímavé, že Paper Girls sú vôbec prvým titulom, ktorý tu od neho vydalo Crew, teda najväčšie komiksové vydavateľstvo. Určite tomu pomohli aj plány na seriál od Amazonu, ktorý bol oznámený v roku 2019 a v apríli v roku 2021 boli oznámené herečky, ktoré budú hrať hlavnú štvorku. Tak uvidíme, kedy sa seriálu dočkáme. 

Príbeh pokračuje presne tam, kde naposledy skončil a tak sa naše hlavné hrdinky Erin, KJ, Tiffany a Máca ocitnú v prehistorickej minulosti. Ani tu to samozrejme nie je bezpečné a pôjde im o život, ale podarí sa im odhaliť tajomný pôvod cestovania časom. Poriadne bizarný sci-fi príbeh aj naďalej pokračuje a cestovanie časom a skákanie do rôznych období je aj tu tá hlavná náplň. Ak sa vám to nepáčilo na prvom diely, tak ten druhý vám pocity určite nezlepší. No ak ste s príbehom problém nemali a nevadili vám rôzne bizarnosti, tak tu budete ako doma. Tentokrát sa bude príbeh odohrávať len v dvoch obdobiach a to v prvá polka knihy je prehistorická časť a tá druhá zase rok 2000, kedy bolo množstvo správ o konci sveta. Čuduj sa svete, ono to tu tak aj vypadá, na uliciach sa totiž medzi sebou bijú obrovské bojové roboty a z našich hlavných hrdiniek a ani z ľudí naokolo ich takmer nikto nevidí. Čo sa vlastne deje?

Viem si predstaviť, že má čitateľ tých otázok naozaj veľa, viacero udalostí je naozaj tak podivných, že by potrebovali vysvetlenia. Niečo sa aj vysvetlí, ale stále som mal z niektorých udalostí poriadne prekvapený výraz a som zvedavý, ako sa príbeh vyvinie a následne ukončí. Hlavné hrdinky sú veľké sympaťáčky a rozhodne by som ich zaradil medzi najsympatickejšiu partičku z komiksov celkovo. Sú zábavné, ich hlášky a myšlienkové pochody ma bavia a aj vďaka nim je ten bizarný príbeh tak fajn. Aj keď je viacero filmov s tematikou cestovania časom a jedná sa celkovo o dosť prevarenú tému, séria Paper Girls pôsobí veľmi sviežo a zaujímavo. Tvorcovia ostali nezmenení, slávneho scenáristu som už spomenul a za kresbu je podobne ako v prvom diely zodpovedný Cliff Chiang a hlavne postavy a ich emócie zvláda na výbornú. Celkovo má jeho kresba nezameniteľný štýl. Páči sa mi, že to tu Crew vydáva v takých hrubých knihách.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke CREW.

KUPUJTE TU

Počet strán: 252

Väzba: Mäkká

Jazyk: český

Scenár: Brian K. Vaughan

Kresba: Cliff Chiang

Preklad: Michael Talián

Redakcia: Filip Gotfrid, Patrik Linhart, Petr Stejskal

Vydavateľstvo: CREW

4

Hodnotenie

Paper Girls je veľmi bizarnou sci-fi sériou a určite to nesadne každému, ale mňa bavia skvelo napísané a sympatické hlavné hrdinky a vďaka nim ma bavia aj tie podivuhodnosti naokolo. Scenárista Brian K. Vaughan stále dokazuje, že má nespočet sviežich nápadov a číta sa to celé jednoducho fajn. Celkovo príjemná sci-fi šialenosť.

Autor – Rado