Paper Girls sú sci-fi sériou, ktorá vznikla v roku 2015 a ukončená bola v roku 2019. Za ten čas si našla veľký počet fanúšikov a povyhrávala viacero prestížnych komiksových cien ako napríklad ceny Hugo za najlepší komiks a hlavne ceny Willa Eisnera za najlepšiu novú sériu, za najlepšiu kresbu, farby a aj za najlepší scenár. Celkovo sa jedná o sériu, ktorá je často prirovnávaná k seriálu Stranger Things, Paper Girls však vznikli polroka skôr. Obe diela majú hlavných hrdinov skupinku tínedžerov jazdiacich po meste na bicykloch, obe diela majú aj spoločný sci-fi žáner a atmosféru 80. rokov. Kým však Stranger Things majú hlavné postavy skupinku chlapcov, Paper Girls tvoria 4 mladé kamarátky. Za scenár je zodpovedný Brian K. Vaughan, ktorý je na našom trhu dobre známy autor, od ktorého tu už vyšla celá séria Y: Poslední z mužů, ktorá pojednávala o víruse, ktorý vyhubil všetkých mužov až na jedného a na celom svete žijú už len ženy a tento jeden chlapík. Ďalej tu od neho BB/art vydáva sci-fi Sága, ktorá má zatiaľ 9 dielov, ale ešte nie je ukončená. Vyšlo tu od neho aj niekoľko superhrdinských komiksov a hlavne veľmi vydarená jednohubka Smečka z Bagdádu. Je zaujímavé, že Paper Girls sú vôbec prvým titulom, ktorý tu od neho vydáva Crew, teda najväčšie komiksové vydavateľstvo. Určite tomu pomohli aj plány na seriál od Amazonu, ktorý bol oznámený v roku 2019 a v apríli v roku 2021 boli oznámené herečky, ktoré budú hrať hlavnú štvorku. Tak uvidíme, kedy sa seriálu dočkáme. Podieľajú sa na ňom aj tvorcovia komiksu, čo je len a len dobre. 

O čom je vlastne príbeh? Začína 1. novembra v utorok ráno o 04:00 po Halloweene, píše sa rok 1988 a Erin ide roznášať noviny na bicykli. Má 12 a veľmi drzí sú k nej chlapci po opici v kostýmoch, no zachránia ju 3 ďalšie dievčatá, z ktorých sa stanú parťáčky a noviny začnú roznášať spolu. Máca, alebo aj MacKenzie, Tiffany, KJ a Erin, to sú naše štyri hlavné hrdinky ktoré ani netušia, aké bizarné udalosti na nich čakajú a nič už nebude ako predtým. Objavia totiž stroj času a okolo nich sa začnú diať nevysvetliteľné udalosti.

Je to sci-fi a ak máte radi cestovanie v čase a rôzne záhady, ktoré sa tak skoro nevysvetlia, určite budete ako doma a prvá kniha sa vám bude veľmi páčiť. Brian K. Vaughan to napísal naozaj zaujímavo, zo začiatku je to nostalgická záležitosť, v ktorej cítiť éru 80. rokov, dievčatá majú svoje prvé zamestnanie, deň po Halloweene, kostýmy, možnosť začleniť sa do partie, stopovanie lúzrov, ktorí ukradli Tiffany drahú vysielačku, na ktorú si dlho šetrila a následne nájdenie stroja času. Perfektný úvod, ktorý navodí tú správnu atmosféru. Potom to však použitím stroja času začne byť riadna divočina, ktorá veľmi nedáva zmysel a pravdepodobne až v ďalších dieloch sa to bude postupne vysvetľovať. Dievčatá stretnú partičku zmutovaných chlapcov, nejakých strážcov na pterodaktyloch, ktorí chytajú všetkých tínedžerov na okolí a stretnú aj svoje staršie ja. Brian K. Vaughan to však aj napriek týmto bizarnostiam, ktoré boli vo veľkej miere aj v sérii Sága píše naozaj pútavo a jeho hlavné hrdinky sú sympatické a uveriteľné. Perfektne napísané rozhovory dobrý pocit len umocňujú a som veľmi zvedavý, kam sa bude príbeh v ďalších častiach uberať. Kresbu dostal na starosť Cliff Chiang, od ktorého u nás vyšla séria Wonder Woman. Musím povedať, že jeho kresba sa mi páči a hlavne postavy a ich mimiku kreslí naozaj dobre. Ak máte radi sci-fi, určite by ste mali dať tejto sérii šancu. V Crew sa rozhodli vydávať túto sériu v hrubších knihách po takmer 300 stranách a je to rozhodne fajn, mať väčšiu porciu strán v jednej knihe. Celá séria by mala u nás vyjsť v troch knihách.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 272

Väzba: Brožovaná

Jazyk: český

Scenár: Brian K. Vaughan

Kresba: Cliff Chiang

Preklad: Michael Talián

Redakcia: Filip Gotfrid, Patrik Linhart, Petr Stejskal

Vydavateľstvo: CREW

4

Hodnotenie

Paper Girls 1 nám predstavuje 4 hlavné sympatické hrdinky a úvod má veľmi vydarenú nostalgickú atmosféru. Po nájdení stroja času to začne byť ale riadne bizarná divočina a občas budete neveriacky pozerať a pýtať sa, čo sa vlastne deje? Scenárista Brian K. Vaughan rozhodne dokáže prekvapovať svojimi nápadmi, čo dokázal už aj v sérii Sága a celé to síce nedáva v prvom diely poriadne zmysel, no pútavosť tomu nechýba a aj dialógy sú veľmi dobre napísané. Naozaj je to také dievčenské Stranger Things a ak máte radi sci-fi príbehy a nevadia vám dievčatá v hlavnej úlohe, určite sa budete baviť.

Autor – Rado