Pan Neporazitelný je humorná séria komiksov, v ktorých vystupuje superhrdina, ktorý je samotným autorom komiksu Pascalom Jousselinom považovaný za toho jediného pravého superhrdinu. A nie je ďaleko od pravdy, Pan Neporazitelný totiž ovláda na komiksových stránkach superschopnosť presúvať sa pomedzi komiksové panely svojho stripu a tak vie zabrániť zloduchom v páchaní ich nekalostí. Nikto okolo hlavného hrdinu to príliš nechápe, ale to nie je podstatné, hlavné je, že je vďaka tomu naozaj neporaziteľný a bojuje tak proti zločinu svojským a veľmi účinným spôsobom. Samotná séria má momentálne 3 diely, ale ešte stále pokračuje a posledný diel vyšiel zatiaľ v roku 2021. Jedná sa o populárnu frankofónnu európsku sériu, ktorá obsadila v hlasovaní o najobľúbenejšie komiksy v roku 2017, kedy vyšiel prvý diel 69. miesto v rebríčku TOP100 komiksov. Jedná sa už o spomenuté humorné stripy so superhrdinom s menom Pán Neporaziteľný a komiks ocenia hlavne čitatelia hľadajúci vtipné originálne a hravé nápady. Autor komiksu sa so samotnou tematikou superschopnosti hlavného hrdinu dostatočne zaujímavo pohral a tak sa rozhodne nebudete pri čítaní nudiť.

Pan Neporazitelný 1: Okresní hrdina

Prvý diel vyšiel od Crew ešte koncom minulého roka a bol to slušný predajný úspech. Celkovo má komiks aj veľmi vysoké hodnotenia od čitateľov a musím povedať, že si to rozhodne zaslúži. Predsa len prináša do humorných komiksových stripov zaujímavý a veľmi hravý originálny nápad. Veľmi sa mi páči, že superhrdinovia síce pochádzajú z komiksov a za tie roky sú ich stovky, ale až v tomto komikse má hlavný hrdina superschopnosť naozaj komiksovú. Síce je hrdina obyčajný smrteľník, jeho superschopnosť skákať medzi komiksovými panelmi je naozaj veľmi silná. Páčila sa mi tá civilnosť, že sa vlastne jedná o obyčajného chlapíka v čiernej maske a so žltým plášťom, ktorý chodí na obedy ku svojej babičke a pomedzi to proste pomáha ľuďom a mestu s problémami. Pomáha starej babke s mačkou zaseknutou na strome, s kúpením bagety svojej babičke, pomáha s komiksom svojmu synovcovi a pomedzi to aj bojuje proti zloduchom. Jednotlivé scenáre stripov sú dostatočne svieže a premenlivé a tak som sa vždy tešil na nový strip, že čo tam bude za zápletku. Väčšinou sa jedná o jednostranové príhody, ale občas sa nájde aj dlhší príbeh napríklad aj na 6 strán, kde musí Pán Neporaziteľný prísť na to, ako umlčí občana mesta, ktorý keď je nazlostený, tak vypúšťa z úst bubliny, ktoré dokážu zraniť ľudí a ničiť majetok. Je tu aj príbeh, ktorý je na 10 strán a tam musí zastaviť zločinca, ktorý má schopnosť prechádzať cez celé stránky komiksu, čiže ak na jednej strane vidíte jeho hlavu ako trčí cez stenu a povie repliku, na druhej strane uvidíte na zrkadlovom okne jeho chrbát a vidíte ho povedať tú istú repliku. Komiks je naozaj plný nápadov a všemožných postavičiek. 

Pan Neporazitelný 2: Přátelský superhrdina ze sousedství

Druhý diel vyšiel od Crew len nedávno a pokračuje v príhodách superhrdinu s menom Pán Neporaziteľný. Zmenilo sa hlavne to, že je tu výrazne menej stripov len na jednu stranu a nachádzajú sa tu skôr dlhšie príhody na viac strán. Najdlhší príbeh je tentokrát dokonca na 15 strán a síce sú tie príbehy stále hravé a nápadité, už je to predsa len kvôli tomu rozsahu menej úderné a svieže. Autor prináša tentokrát do príbehu ešte viac postavičiek, ktoré majú tiež všemožné superschopnosti. Nájdeme tu dievča, ktoré robí všetky svoje činnosti spiatočne, ďalej tu máme dievča, ktoré ovláda farby komiksu a tak vie spraviť niektoré panely úplne čierne a hrdinovia na nich nič nevidia, vie zafarbovať postavy alebo aj celé panely do rôznych farieb, napríklad aj do veľmi krikľavých, ktoré sú nepríjemné aj pre čitateľa a nie len pre postavy v komikse. Ďalej tu nájdeme mimozemšťana, ktorý vie napodobniť superschopnosť Pána Neporaziteľného a bojuje tak proti nemu jeho vlastnou zbraňou. Okrem týchto nových postáv sa do príbehov vracajú aj postavičky z prvého dielu ako  napríklad sidekick Túdý, či zloduchovia šialený vedátor alebo Šprýmař, ktorý prechádza stránkami komiksu. Druhý diel má menšiu rozmanitosť a chýbajú mi tu tie krátke stripy na jednu stranu, ktoré boli plné nápadov a podľa mňa sa to do série hodí viac ako dlhšie príbehy.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke CREW.

KUPUJTE TU

Počet strán: Prvý diel 48, Druhý diel 46

Väzba: Mäkká

Jazyk: český

Scenár: Pascal Jousselin

Kresba: Pascal Jousselin

Farby: Laurence Croix

Preklad: Richard Podaný

Redakcia: Filip Gotfrid, Patrik Linhart, Petr Stejskal

Vydavateľstvo: CREW

 

4

Hodnotenie

Celkové hodnotenie je za 4* a to hlavne vďaka prvému dielu, ktorý je naozaj veľmi svieži a hravý a má veľa vtipných nápadov. Aj druhý diel je však príjemné čítanie, ktorému síce chýba údernosť krátkych stripov, ale stále je to fajn zábava.

Autor – Rado