Jeff Lemire je v posledných rokoch jedným z najpopulárnejších komiksových scenáristov. Na našom trhu na jeho meno čitatelia komiksov počúvajú a jeho komiksy vyhľadávajú. Aj preto tu už od neho vyšla naozaj pekná zbierka komiksov, či už sa jedná o komiksy od Comics Centra ako napríklad séria Černá palice alebo jednohubky ako Rváč či Sherlock Frankenstein a legie zla. Od vydavateľstva Paseka tu od neho vyšlo Essex County a Potápěč. Viacero komiksov tu od neho vyšlo aj od vydavateľstva Crew, napríklad Plutona, séria Thanos alebo aktuálna novinka Sweet Tooth. Vyšlo tu od neho naozaj veľa komiksov a ešte sa ich pár v budúcnosti chystá. 

Aj keď je Jeff Lemire vysoko oceňovaný komiksový autor, scenár ku komiksu Nezkrotný Berserkr je vlastne variáciou na Barbara Conana. Scenár je v podstate jednoduchý, hlavnou postavou je obávaný bojovník, ktorému však zabijú dcéru, manželku a vypália mu osadu. Zlý čarodejník a jeho armáda chcú zabiť aj jeho, ale ranený z boja ujde a v jaskyni nájde nejaký nevysvetliteľný portál do iného sveta. Tak sa teda náš barbar ocitá v dnešnej modernej dobe so svojím zranením, ale bez zlého čarodejníka, ktorému sa chce pomstiť. Vylieči ho bezdomovec Cobb, s ktorým sa následne Berserker túla moderným svetom, až kým ho tu zlý čarodejník nenájde tiež.

Toľko k príbehu, ktorý je vážne jednoduchý a vôbec by som nepovedal, že je za ním práve Jeff Lemire. V každom prípade má však komiks zaujímavú tému a nejedná sa o bežnú fantasy conanovku. Celé je to výrazne zamerané na postavy, ich problémy, psychiku a ich vzťahy medzi sebou. Práve tá psychológia postáv a ich rozhovory sú v popredí a tvoria polovicu celého komiksu. Barbar a bezdomovec Cobb postupne prichádzajú na to, že sú si vlastne podobní a majú za sebou rovnaké straty tých najbližších a obaja ostali sami. Z počiatočnej opatrnosti a nedôvery sa stáva priateľstvo. Moderné prostredie je len kulisou, ale aj napriek tomu to má zaujímavú tajuplnú atmosféru. Aj keď je tej akcie málo a rozhovorov možno príliš veľa, stále to však nestráca svoju pútavosť. Na začiatku a aj vo finále knihy si prídu na svoje aj fanúšikovia krvavých súbojov.

Najväčšou hviezdou celého komiksu je však Brazílsky kresliar Mike Deodato Jr., ktorý sa podieľal svojou kresbou na viacerých komiksoch, ktoré sa na našom trhu vydali, no väčšinou na nich pracoval s viacerými autormi. Jeho najvýraznejším titulom, ktorý kreslil sám je séria Thanos od Crew. Už tu bola jeho kresba tým najlepším na komikse a podobne je to aj v titule Nezkrotný Berserkr. Nebojí sa celostránkových kresieb, dokonca tu nájdete aj viacero dvojstránkových a veľmi dobre sa na jeho kresbu pozerá, zvláda totiž bravúrne kompozíciu a má aj zaujímavé panelovanie. Je preto škoda, že veľká časť komiksu je civilná, komorná a vlastne si len dve postavy sedia pri ohni. O to viac potom účinkuje kresba epickejších momentov.

Ak teda máte chuť na trochu iné Sword and Sorcery, v ktorom je priateľstvo a pomoc v núdzi dôležitejšie ako veľké svaly, tak si titul Nezkrotný Berserkr určite prečítajte.

Ak vás komiks zaujal, kúpiť ho môžete na stránkach najväčšieho predajcu kníh Panta Rhei.

KUPUJTE TU

Počet strán: 144

Väzba: Tvrdá

Jazyk: český

Scenár: Jeff Lemire

Kresba: Mike Deodato Jr.

Preklad: Ladislav Niklíček

Za komiks Nezkrotný Berserkr ďakujeme: Panta Rhei.

 

4

Hodnotenie.

Nezkrotný Berserkr je trochu inou variáciou na Barbara Conana. Do popredia sa tu dostáva psychológia dvoch hlavných postáv na okraji spoločnosti, ktorých počiatočná nedôvera sa postupne mení na priateľstvo. Jeff Lemire napísal túto conanovku svojským štýlom. Aj keď to tak spočiatku nevypadá, akcia je odsunutá na druhú koľaj a v podstate sa jej dočkáme len v úvode a na konci. Dej je jednoduchý a v prostriedku stráca kniha výrazne tempo. Aj napriek tomu je však ako celok dostatočne pútavá. Vyzdvihnúť musím skvelú kresbu od Deodata.

Autor – Rado