Séria Nesnáším Pohádkov je dielom šikovného umelca Skottieho Younga, ktorý si túto sériu kreslí a aj píše sám. Prvý diel série vyšiel v originále v roku 2015, ale už v roku 2009 mal Skottie v hlave prvé myšlienky na sériu o malej Gertrúde, ktorá síce vypadá na 6 rokov, ale reálne má už takmer 40 a je uväznená už poriadne dlhú dobu v rozprávkovej krajine zvanej Pohádkov. Autor pojal túto sériu s výrazným čiernym humorom a je to niečo medzi Lobom a Tank Girl. Som veľmi rád, že tu Crew po tejto vydarenej sérii od vydavateľstva Image siahla a je fajn, že sa tu aj dobre predáva. U humorných vecí to totiž nikdy nie je isté, či sa uchytia vo väčšom počte, každý má totiž trochu iný humorný vkus a niečo čo je smiešne pre jedného, nemusí byť vôbec smiešne pre druhého. No je veľmi fajn, že séria Nesnáším Pohádkov sa stala jednou z najúspešnejších nových sérií, ak do toho nerátame mangu, lebo tá tu s predajnosťou úplne všetko valcuje.

Hlavnou postavou je šesťročné dievčatko Gertrúda, ktoré si prialo odcestovať do sveta plného farieb, smiechu a mágie. Jej prianie sa jej splní hneď na prvej strane v prvom diely komiksu a je doslova tvrdo hodená do nového rozprávkového sveta nazvaného Pohádkov. Aj napriek milým bytostiam chce však Gertrúda ísť naspäť domov a tak jej kráľovná Mrakéta vysvetlí, že musí nájsť kľúč, ktorý jej otvorí dvere naspäť do reálneho sveta. Ako svojho sprievodcu dostane Gerta lietajúcu muchu Ladimíra aj spolu s mapou. Hľadanie kľúča však nešlo úplne podľa plánov a tak sa v deji presúvame o 27 rokov, kde je Gerta už dospelá, ale je uväznená stále v tele malého dievčaťa a už je z toho všetkého pekne nasra…ehm…nervózna. Tretí diel série sa skončil tým, že Gertrúda konečne umrela, čo potešilo veľkú časť populácie Pohádkova a vlastne jediného, koho jej smrť mrzela, bol jej muší spoločník Ladimír. Na konci tretieho dielu sa Gerta ocitá v samotnom pekle.

Štvrtý a zároveň aj posledný diel série s názvom Nešťastně až do smrti začína tým, že je Gertrúda v pekle a samotný diabol sa ju rozhodol mučiť, aj keď to s ňou nemá rozhodne jednoduché. Pohádkov však má veľký problém, podarilo sa totiž oživiť Mrakétu, ktorá Pohádkovu vládla predtým, ako ju Gertrúda zabila. Tentokrát sa však vrátila s krajiny mŕtvych naozaj nahnevaná a ničí všetko a všetkých naokolo. Celému Pohádkovu hrozí zánik a jediná, ktorá ju môže zastaviť, je vlastne Gertrúda. Duncan sa teda rozhodne nájsť Ladislava a spolu sa rozhodnú presvedčiť radu, aby priviedli Gertrúdu naspäť z pekla medzi živých.

Scottie Young vytvoril veľmi príjemnú sériu, ktorá mala vždy kopec hravých brutálnych nápadov a je preto škoda, že sa už séria končí. V najlepšom však treba prestať a aj na tejto sérii už vidieť, že sviežich nápadov už bolo postupne pomenej a niektoré veci sa už opakovali. Ak sa vám páčili predošlé diely, bude sa vám samozrejme páčiť aj ten posledný. U mňa sa celkovo jedná o jednu z tých najlepších sérií, ktoré tu za posledné roky vychádzali a som zvedavý, či sa v Crew rozhodnú vydávať niečo podobne uletené a originálne v najbližšej dobe. Dúfam, že sa tu bude aj naďalej vydávať autor Scottie Young, ktorý ma touto sériou presvedčil, že vie písať naozaj zábavné scenáre a jeho kresba je krásne hravá. Hlavne séria Middlewest od neho vypadá veľmi dobre.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 120

Väzba: Mäkká

Jazyk: český

Scenár: Skottie Young

Kresba: Skottie Young

Preklad: Michael Talián

Redakcia: Filip Gotfrid, Andrea Nekvapilová

Vydavateľstvo: CREW

4

Hodnotenie

Nesnáším Pohádkov 4: Nešťastně až do smrti je posledným dielom série a musím povedať, že mi bude tento odľahčený svet plný čierneho humoru na našom trhu chýbať. Ako sa však hovorí? V najlepšom treba prestať a platí to aj tu. Už bolo cítiť, že postupne mal autor Scottie Young menej a menej sviežich a hravých nápadov a niektoré veci sa už začínali opakovať. Aj napriek tomu však spokojnosť a patrí to k tým najzábavnejším sériám, aké tu u nás kedy vyšli.

Autor – Rado