Séria Nesnáším Pohádkov je dielom šikovného umelca Skottieho Younga, ktorý si túto sériu kreslí a aj píše sám. Prvý diel série vyšiel v originále v roku 2015, ale už v roku 2009 mal Skottie v hlave prvé myšlienky na sériu o malej Gertrúde, ktorá síce vypadá na 6 rokov, ale vo vnútri má už takmer 40 a je uväznená už poriadne dlhú dobu v rozprávkovej krajine. Autor pojal túto sériu s výrazným čiernym humorom a je to niečo medzi Lobom a Tank Girl. Som veľmi rád, že tu Crew po tejto vydarenej sérii od Image siahla a je fajn, že sa tu aj dobre predáva. U humorných vecí to totiž nikdy nie je isté, či sa uchytia vo väčšom počte.

Hlavnou postavou je šesťročné dievčatko Gertrúda, ktoré si prialo odcestovať do sveta plného farieb, smiechu a mágie. Jej prianie sa jej splní hneď na prvej strane v prvom diely komiksu a je doslova tvrdo hodená do nového rozprávkového sveta nazvaného Pohádkov. Aj napriek milým bytostiam chce však Gertrúda ísť naspäť domov a tak jej kráľovná Mrakéta vysvetlí, že musí nájsť kľúč, ktorý jej otvorí dvere naspäť do reálneho sveta. Ako svojho sprievodcu dostane Gerta lietajúcu muchu Ladimíra aj spolu s mapou. Hľadanie kľúča však nešlo úplne podľa plánov a tak sa v deji presúvame o 27 rokov, kde je Gerta už dospelá, ale je uväznená stále v tele malého dievčaťa a už je z toho všetkého pekne nasra…ehm…nervózna.

Láďa – UVĚDOMUJEŠ SI, ŽE JSI NEJSPÍŠ STARŠÍ NEŽ ON, ŽE JO?

Gerta – TO NEMÚŽE VĚDĚT A NEJSEM STARÁ, JSEM ZKUŠENÁ!

Láďa – PRAVDA, MÁŠ ZKUŠENOST S TÍM, BÝT STARÁ.

Tretí diel s názvom Hodná holčička je predposledným v sérii a verím tomu, že dobrodružstvá malej protivnej Gertrúdy budú viacerým čitateľom chýbať. Takáto uvoľnená jazda tu totiž na našom trhu veľmi nevychádza. Tretí diel tentokrát znovu mení zaužívané postupy v deji a kým prvý diel bol hlavne o Gertrúdinej zlobe a predstavovaní sveta, druhý diel predstavil Gertrúdu ako kráľovnú Pohádkova a mala tak hlavne v úvode dôležité vladárske povinnosti, tentokrát sa Gerta snaží zmeniť na milé malé dievčatko. Snaží sa nenadávať, nezabíjať a byť k ostatným čo najmilšia, čo ju stojí naozaj veľkú námahu a je to ťažšie ako si myslela.

Skottie Young je veľmi šikovný kreslič, jeho postavičky, pestrofarebný svet a hravé nápady jednoducho neomrzia. Tentokrát tu okrem Skottieho hosťuje s kresbou na 15 stranách Dean Rankine, ktorý sa svojím štýlom kresby podobá na Simpsonovcov. Až neskôr som sa dočítal, že zopár komiksových častí zo Simpsonovcov aj naozaj kreslil.  Po stránke scenára je síce pre mňa stále latka prvého dielu neprekonaná, no stále je to príjemná brutálna zábava a rozhodne mi bude tento svet po skončení série tak trochu chýbať. Som zvedavý, čo prinesie posledný diel.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 136

Väzba: Mäkká

Jazyk: český

Scenár: Skottie Young

Kresba: Dean Rankine, Skottie Young

Preklad: Michael Talián

Redakcia: Filip Gotfrid, Andrea Nekvapilová

Vydavateľstvo: CREW

4

Hodnotenie

Tentokrát bude Gertrúda páchať dobro a teda žiadne nadávky, žiadne zabíjanie a bude sa snažiť správať ku všetkým čo najmilšie. To však nebude také jednoduché a aj tretí diel je stále tou overenou brutálnou zábavou plnou čierneho humoru. Nabudúce nás čaká posledný diel a ja si uvedomujem, že mi bude táto bláznivá séria tak trochu chýbať.

Autor – Rado