Hlavnou postavou je šesťročné dievčatko Gertrúda, ktoré si prialo odcestovať do sveta plného farieb, smiechu a mágie. Jej prianie sa jej splní hneď na prvej strane v prvom diely komiksu a je doslova tvrdo hodená do nového rozprávkového sveta nazvaného Pohádkov. Aj napriek milým bytostiam chce však Gertrúda ísť naspäť domov a tak jej kráľovná Mrakéta vysvetlí, že musí nájsť kľúč, ktorý jej otvorí dvere naspäť do reálneho sveta. Ako svojho sprievodcu dostane Gerta lietajúcu muchu Ladimíra aj spolu s mapou. Hľadanie kľúča však nešlo úplne podľa plánov a tak sa v deji presúvame o 27 rokov, kde je Gerta už dospelá, ale je uveznená stále v tele malého dievčaťa a už je z toho všetkého pekne nasra…ehm…nervózna. Druhý diel začína tam, kde ten prvý skončil a teda je Gertrúda kráľovnou v Pohádkove. Je to však ukrutne nudná práca plná papierovačiek a to privádza akčnú Gertrúdu k úplnému zúfalstvu a ešte k tomu musí vládnuť svetu, ktorý z celej duše nenávidí.

FAKT DOUFÁM, ŽE DOJEDEŠ DOMÚ! NEBO UMREŠ. VYBER SI PROSÍM JEDNO Z TOHO. HLAVNĚ SE NEZRAŇ TAK VÁŽNE, ŽE BYCH TĚ MUSEL KRMIT, UTÍRAT, MÝT A PŘÁT SI VYSVOBOZENÍV PODOBĚ VLASTNÍ SMRTI. 

Druhý Pohádkov si zachováva bláznivú atmosféru prvého dielu, Skottie Young má stále dosť nápadov, ale tentokrát je to o úroveň slabšie ako minule. Je to totiž celé viac chaotické a vtipných nápadov je tu menej. Je tu viacero odkazov na popkultúru a tak tu nájdete napríklad variáciu na slávne finále Votrelcov od Jamesa Camerona či na Ghostbusters. Celý druhý diel je vlastne o takom poflakovaní sa po Pohádkove, lebo kraľovanie dlho Gertrúde nevydrží a dostane vyhadzov. Samozrejme je to vďaka obrovskej hravej fantázii Skottieho Younga stále prča a na jeho štýlovú kresbu plnú násilia, odseknutých končatín či vypadnutých vnútorností sa dobre pozerá, ale chýba tomu celému lepší príbeh. Trochu ma zarazilo, že tu pár strán kreslí okrem Skottieho aj iný autor a to Jeffrey Cruz, ktorý síce nekreslí zle, ale oproti Skottiemu je to výrazne slabšie. Nemám to v komiksoch veľmi rád, keď si už človek v nejakej sérii zvykne na kresbu určitého autora a obľúbi si ju a potom tam kreslí niekto iný a horšie.

Kým na prvom diely som sa uchechtával celý čas, tu som sa zasmial asi iba raz. Stále je to však úsmevné a drzé. Gertrúda a aj jej sprievodca Ladimír sú stále podarenou dvojkou a na krátke chvíle sa tu objaví pár podarených postavičiek. Stále je to svieže a pekne kreslené, len by to potrebovalo ucelenejší príbeh. Tak snáď bude tretí diel v tomto lepší, lebo v prípade druhého dielu musím ísť s hodnotením o úroveň nižšie.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 144

Väzba: Mäkká

Jazyk: český

Scenár: Skottie Young

Kresba: Jeffrey Cruz (Chamba), Skottie Young

Preklad: Michael Talián

Redakcia: Filip Gotfrid, Andrea Nekvapilová

Vydavateľstvo: CREW

 

4

Hodnotenie

Druhý Pohádkov je slabší ako prvý diel hlavne kvôli absencii ucelenejšieho príbehu. Skottie Young má však stále dostatok sviežich, hravých a brutálnych nápadov a tak sa na to veľmi dobre pozerá.

Autor – Rado