Vydavateľstvo Crew rozbehlo minulý rok nový komiksový projekt, dve edície, v ktorých sú kvalitné a zásadné komiksy najznámejších komiksových superhrdinských vesmírov a to Legendy Marvel a Legendy DC. Kým v Legendách Marvelu to je na hrdinov rôznorodejšie, v Legendách DC to je hlavne o postave u nás veľmi populárneho Batmana. Ako nápad je to podľa mňa veľmi fajn, lebo viaceré kvalitné a zásadné komiksy tu boli vydané v nedôstojných edíciách ako napríklad populárny Ultimátní komiksový komplet (UKK), ale za prvé je už viacero komiksov vypredaných a za druhé tu naozaj vyšli v horšom prevedení. Preto je tento nápad od Crew sympatický a rozhodne je to pre nich zaujímavé určite aj po komerčnej stránke. Predsa len vydať znovu po rokoch niektoré z komiksov, ktoré boli úspešné, je stávka na istotu. V edícii Legendy Marvel zatiaľ vyšiel komiks Wolverine: Zrození, ktorý bol skvelý a opätovné vydanie si rozhodne zaslúžil a vyšla tu aj Občanská válka, Deadpool: Klasické příběhy a Vision: O trochu horší než člověk, o trochu lepší než zvíře a Thor: Zabiják bohů.  V Legendy DC to boli zo začiatku len komiksy s Batmanom a zatiaľ tam vyšiel Návrat Temného rytíře od Franka Millera, Batman Mikea Mignoly a Batman: Černé zrcadlo od Scotta Snydera. Okrem nich však vyšla aj tímovka Krize identity, ktorá bola veľmi kvalitná a priniesla aj iných hrdinov. Crew v tom pokračuje a najnovší titul Nejtemnější noc je znovu tímovka viacerých superhrdinov a Batman tu hrá len malú úlohu.

Príbeh je rozhodne dosť výživný a originálny. Viacero superhrdinov umrelo na čele s Batmanom a Aquamanom, ale aj spolu s ostatnými sú verbovaní znovu na povrch medzi živých, aby zničili všetko svetlo a život vo vesmíre. Hlavnou postavou je v tomto príbehu Hal Jordan ako Green Lantern, ktorý spolu s Flashom a inými žijúcimi superhrdinami budú bojovať proti oživenému zlu a ľahké to veru nebude. Pred smrťou však nikto neutečie!

Green Lantern nepatrí práve medzi najpopulárnejších superhrdinov ako u nás tak aj vo svete. Zatiaľ dostal len jeden film a aj ten bol prepadák, ale komiksy má aj tento zelený superhrdina naozaj dobré. Medzi tie patrí aj Nejtemnější noc, ktorej scenáristom je populárny autor Geoff Johns, od ktorého už aj u nás vyšlo viacero podarených komiksov. Vymenujem ich len pár a to napríklad Batman: Tři Jokeři, Hodiny posledního soudu alebo Green Lantern: Tajemství původu. Tento scenárista to so superhrdinami vie a jeho scenáre sú dostatočne svieže a vynaliezavé. Nejtemnější noc však má u mňa jeden problém a to je obrovský počet postáv, ktoré sa v tomto komikse vyskytujú. Nie je to síce až taký bordel a Geoff Johns to scenáristicky ukočíroval, no aj tak som v tom mal občas mierny chaos. Nemám to až tak v láske, keď sa v jednom komikse/príbehu vyskytujú až tak enormné počty superhrdinov. Tu je to však celé poriadne dynamické a akčné. Bitky sú snáď na každej tretej strane a autor sa nebál ani krvi. Obrovský počet postáv a obrovské množstvo akčných scén. Celkový nápad ma však bavil a oživené mŕtvoly superhrdinov jednoducho mali dačo do seba a súboje tých živých s oživenými boli naozaj zaujímavé. Za kresbu je zodpovedný Ivan Reis, ktorý ten veľký počet rôznych postáv zvláda veľmi dobre a vyžíval sa aj v kreslení akcie. Všetko to zvládol veľmi dobre a jeho kresba je kvalitná. 

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke CREW.

KUPUJTE TU

Počet strán: 304

Väzba: Tvrdá

Jazyk: Český

Scenár: Geoff Johns

Kresba: Ivan Reis

Preklad: Jan Kukrál

Redakcia: Filip Gotfrid, Jolana Tichá

Vydavateľstvo: CREW

 

4

Hodnotenie

Nejtemnější noc je znovu komiks v edícii Legendy DC, v ktorom nie je hlavnou postavou Batman a som za to veľmi rád. Len by tu mohli vyjsť aj komiksy v ktorých nie je tak obrovský počet superhrdinov. Šikovný scenárista Geoff Johns to síce ukočíroval, ale občas som mal z toho obrovského počtu postáv chaos. Je to aj poriadne akčné a snáď na každej tretej strane je nejaký súboj. Celkovo asi najdivokejší superhrdinský komiks, aký som kedy čítal.

Autor – Rado