Máte radi monumentálnu kresbu? Tak pri komikse Negalyod: Božský had budete nadšení! Pripravte sa na veľkolepé scenérie, ktorými autor Vincent Perriot vôbec nešetrí a ponúka aj viacero fenomenálnych kresieb na celé strany. Celkovo sa jedná o postapokalyptické sci-fi podobné napríklad filmovej sérii Mad Max, na ktorú sa podobá hlavne prostredím púšte alebo aj naháňačku s kamiónom, ale komiks ponúka aj viacero epických pohľadov na prírodné scenérie a aj na futuristické mestá či vesmírne koráby a stíhačky. Tých autorových inšpirácií bolo určite viac, veď už len jeho skvelá kresba je podobná štýlom na tú Moebiovu, ktorý ho aj určite svojim štýlom inšpiroval. Komiks je veľmi zaujímavý aj častým výskytom dinosaurov, ktoré dodávajú tomuto komiksu potrebnú pútavosť.

Najvydarenejšia hláška komiksu:

 

JMENUJI SE JARRI TCHAPALT A JSEM PASTÝŘ Z POUŠTĚ TY. TAM ODKUD JSEM PŘIŠEL, NEJSOU MĚSTA…NEBE JE JEŠTE VOLNÉ A PŘÍRODA NESPOUTANÁ. PŘIŠEL JSEM POMSTÍT SMRT SVÉHO STÁDA, KTERÉ POBILI TI Z HORA SE SVÝMI PROKLETÝMI KLIMATICKÝMI POKUSY…

O čom je príbeh? Svet je vyprahnutý, vyschnutý a pretína ho obrovské potrubie, je obývaný dinosaurami a nachádzajú sa v ňom lietajúce mestá. Záhadou je aj všadeprítomná Sieť, ktorá hlavne v mestách ovláda všetkých a všetko. Hlavným hrdinom príbehu je mladý pastier Jarri, ktorý vedie púšťou svoje obrovské stádo Chasmosaurov. Jedného dňa však o svoje celé stádo príde, je totiž zmasakrované futuristickou technikou a Jarri sa chce pomstiť. Vydá sa teda za pomstou do mesta, kde sa stane členom vzbúrencov proti režimu. Sieť však ovláda celé mesto a zo vzbúrencami hodlá spraviť krátky proces.

Dinosaury tu aj napriek veľkému výskytu netvoria až tak dôležitú zložku príbehu, samozrejme však dodávajú komiksu potrebný šmrnc. Hlavný hrdina im naviac rozumie a okrem reči dinosaurov ovláda perfektne aj svoje laso, čo mu v príbehu viackrát pomôže. Celkovo je hlavný hrdina príbehu možno až príliš zdatný a má možno príliš veľa schopností, ale nevadilo mi to. Celkovo sa tu striedajú púštne postapo scény s tými mestskými, ktoré sú výrazne futuristickejšie. Akčných scén nie je veľa, ale ak na nejakú dôjde, pôsobí aj vďaka skvelej kresbe naozaj epicky. Celkovo komiks výrazne ťaží z perfektnej kresby vďaka ktorej sú aj tie kľudné pasáže dostatočne pútavé hlavne pre oči. Kresba obsahuje množstvo detailov, zaujímavú architektúru miest a strojov, pekne nakreslené dinosaury a veľkolepé prírodné scenérie. Po scenáristickej stránke je to už ale horšie hlavne čo sa týka fungovania sveta. Celkovo sa vysvetlí veľmi málo vecí, všetko je tu brané tak nejak samozrejme, nie je vysvetlené čo sa vlastne stalo, prečo sú na svete dinosaury, ako je možné, že Jarri rozumie dinosaurom a celkovo tu poriadne nie sú vysvetlené ani tie lietajúce mestá či Sieť. Na tieto otázky jednoducho čitateľ nedostane uspokojivé odpovede a určite to niekomu môže naozaj pokaziť výsledný dojem z prečítaného komiksu. Mne to nevadilo, jednoducho som svet bral tak ako je a užíval som si nápadité udalosti a peknú kresbu. vo Francúzsku vyšiel minulý rok druhý diel, ktorý má podobný rozsah strán a Vincent Perriot znovu kreslí a aj píše, tak som zvedavý, či sa k tomuto Argo vráti, ale malo by sa aj kvôli značne otvorenému koncu. Snáď nebudú problém predaje, ktoré sú istotne pri tomto špecifickom komikse menšie.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho na stránke Komárovo knihkupectví.

KUPUJTE TU

Počet strán: 208

Väzba: Pevná

Jazyk: český

Scenár: Vincent Perriot

Kresba: Vincent Perriot

Farby: Florence Bretonová

Preklad: Richard Podaný

Redakcia: Milan Dorazil, Anežka Dudková, Richard Klíčník, Michal Zahálka

Za komiks ďakujeme obchodu Komárovo knihkupectví

4

Hodnotenie

Negalyod: Božský had je v prvom rade komiks pre všetkých fanúšikov veľkolepej detailnej kresby. Krásne prírodné scenérie, monumentálne stavby, perfektne nakreslené dinosaury. To všetko je pastvou pre oči a u mňa je to jeden z najlepšie kreslených komiksov, aké som vôbec kedy čítal. So scenárom je to už o niečo horšie hlavne kvôli tomu, že nedá čitateľovi požadované odpovede a je tak trochu zbierkou klišé. Pútavý je však dostatočne a ja som bol celkovo kvalitou komiksu milo prekvapený.

Autor – Rado