Posledným dielom slávnej série Need For Speed bol Heat z roku 2019, ktorý bol hodnotený dosť rozdielne a inak tomu nie je ani pri najnovšom diely. Ten je však predsa len podľa recenzií na Metacritic hodnotený o niečo lepšie a priemerné hodnotenie 76% nie je vôbec zlé. Tentokrát dostal vývoj na starosť skúsený tím Criterion Games z Veľkej Británie, ktorý funguje už od roku 1993 a preslávil sa hlavne pretekárskou sériou Burnout a hlavne dielom Burnout Paradise z roku 2008. Následne dostali na starosť aj sériu Need for Speed a to konkrétne Need for Speed: Hot Pursuit z roku 2010, ktorý patrí medzi najlepšie hodnotené diely série, no ďalším dielom z roku 2012 s názvom Need for Speed: Most Wanted si jemne pokazili reputáciu, no o rok neskôr prišli znovu s novým dielom nazvaným Need for Speed: Rivals. Po takmer 10 rokoch sa Criterion vracia k tejto slávnej sérii novým dielom Unbound, ktorý už z ukážok delil fanúšikov na dva tábory. Predsa len je tu výrazná komiksová grafická štylizácia, ktorá naráža na ulicu, tuning, hip-hop a sprejerov. Niekomu sa to páči a niekomu veru nie. Za mňa je však nový diel vydarený a veľmi chytľavý.

Dej sa odohráva vo fiktívnom meste Lakeshore, koncept pouličných pretekov je zachovaný z predošlého dielu Heat a aj tentokrát sa jedná hlavne o pouličné preteky v otvorenom svete. Na začiatku si vytvoríte postavu podľa svojich predstáv a buď s mužskou alebo ženskou postavou si snažíte vybudovať pretekársku reputáciu a vyhrávať čo najviac pretekov v sérii The Grand. Hra ponúka široké možnosti úpravy vozidla, nesmie chýbať viacero druhov pretekov, policajti či dusík (nitro) ktoré sa v sérii prvýkrát objavilo v roku 2003 v mega úspešnom Need for Speed: Underground a následne aj v roku 2004 v Need for Speed: Underground 2. Kotré boli prvými tuningovými dielami v sérii a doteraz patria k najobľúbenejším a najúspešnejším.

Hra má striedanie dňa a noci a aj meniace sa počasie. Jednotlivé eventy/preteky máte znázornené na mape, kde máte roztrúsené aj všemožné srandičky ako drifty, ničenie bilboardov, preteky na čas a tak podobne. Môžete sa ich účastniť ale aj nemusíte, no máte za to bonusové peniaze, ktoré sa vždy zídu na úpravu auta alebo na kúpu nového. Aj keď tie najzaujímavejšie sumy peňazí predsa len vyhrávate hlavne za hlavné preteky na mape, v ktorých musíte poraziť súperov. Ak neskončíte prvý, záleží len na vás, či vás to uspokojí, predsa len dostávate menej peňazí, ale zasa každý pretek môžete opakovať maximálne 4x, ale záleží od zvolenej obtiažnosti v úvode hry. Okrem všemožných pretekov, v ktorých si viete obzerať aj súperov pred začiatkom a dokonca si môžete aj na niekoho staviť, že ho určite porazíte, sú tu aj misie, v ktorých musíte niekoho odviesť na určené miesto alebo vyzdvihnúť špeciálne auto, s ktorým si chvíľu zajazdíte. Celkovo je hra veľmi arkádová, pri jazdení ničíte stromy, ploty ako by sa nechumelilo a nevypadá to príliš dobre, ale zasa pocit z jazdy je dobrý a celkovo ma jazdenie naozaj bavilo. Pri driftoch a používaní nitra sú tu špeciálne komiksové kreslené efekty, ktoré sa mne osobne páčili a dodávajú podľa mňa hre zaujímavý štýl.

Ste zvedaví na autá? No je ich tu poriadna hromada a zajazdiť si budete môcť vo viac ako 140 rozličných modeloch a značkách. Sú tu dokonca aj staršie veterány, ale aj slávne športiaky. Celkovo sa vozový park vydaril a páčilo sa mi aj prevedenie jednotlivých áut. Po grafickej stránke hra síce neohúri, ale myslím si, že ani nesklame. Sám neviem ani po toľkých hodinách hrania, či sa mi grafika viac páči alebo nepáči, ale v každom prípade mi nevadila. Príbeh je skôr plný klišé, ale kreslené postavy sú pekne spravené a aj keď príbeh nezaujme, nijak výrazne to nevadí. Predsa len tu ide hlavne o preteky. Dostupný je aj multiplayer, ktorý evokuje kampaň a teda mapu, na ktorej je viacero hráčov okrem vás a môžete spolu pretekať. Soundtrack je fajn, ale ani jedna pesnička mi nejak v uchu neostala, jedná sa hlavne o rap a hip-hop. No jedná sa skôr o neznáme/menej známe pesničky mladších interpretov. Celkovo je nový diel Need for Speed príjemnou hrou, mňa aj po pár hodinách jazdenia stále bavila a určite ju fanúšikom takéhoto štýlu odporúčam.

Oficiálna stránka hry. 

Hra vyšla na: PlayStation 5, Xbox Series X a Series S, Microsoft Windows.

Žáner: Preteky 

Multiplayer: Áno.

Hru vydali:

 

  • 80%
    - 80%
80%

Hodnotenie

Nový diel slávnej série Need For Speed s podtitulom Unbound je skôr pre mladšiu generáciu odchovanej na rapovej a hip-hopovej muzike a kultúre. Zaujímavé však je, že ja už k mladšej generácii nepatrím a aj tak som sa dobre bavil. Hra ponúka otvorený svet, ktorý je plný pretekov, síce je správanie auta arkádové, ale jazdenie je zábavné. Poteší široký vozový park a mne osobne prišla fajn aj grafika s netradičnými kreslenými efektami.

Autor – Rado