Veľmi zaujímavý projekt, ktorý nemá v našich končinách obdobu a povedal by som, že je originálny aj vo svete. Nápad mal v roku 2006 v hlave Robert Kaločai, veľký fanúšik filmov Stevena Spielberga, Jamesa Camerona a Ridleyho Scotta. Tiež si chcel natočiť veľkolepý sci-fi film, ktorý však nebol v takej veľkolepej miere, akú autor zamýšľal na našom skromnom filmovom trhu zrealizovateľný. Preto sa začal pozerať po inom médiu, kde by sa jeho nápad dal zrealizovať v dostatočne veľkolepej forme. Voľba padla na komiks, ktorý má celkovo k filmom veľmi blízko a nie je až taký náročný na realizáciu. Nadviazal spoluprácu s Michaelom Petrusom a spolu začali pracovať na Nanits Chronicles. Tu vznikol jedinečný projekt, lebo komiks bol vydaný digitálne v špeciálnej aplikácii s názvom NANITS, ktorá umožňovala čítať komiks tak, že bolo možné scrollovanie a prítomné boli aj zvuky a hudba, ktoré dotvárali jednotlivé komiksové scény. Neskôr však investori z tohto nádejného projektu odišli a aplikácia sa pozastavila. Tvorcovia hľadali nový spôsob a voľba padla na klasický komiksový formát v papierovom vydaní. Projekt im pomohlo dokončiť vydavateľstvo Epocha, ktoré im nakoniec komiks aj vydalo.

Komiks je v dnešnej dobe aj veľmi aktuálny svojou hlavnou témou. Tou je totiž vírus s názvom FLUA ktorý v roku 2045 udrel na populáciu celou svojou silou a za dva mesiace dosiahol rozmer pandémie. Behom troch mesiacov má za následok 30 000 000 obetí po celom svete. Len pre porovnanie s realitou, COVID-19 má za viac ako rok za následok celosvetovo cez 4 000 000 obetí. V roku 2048 má FLUA už 192 000 000 obetí, v roku 2052 je to už 1 156 000 000 a v roku 2055 sú to už takmer 4 miliardy ľudských životov. Samozrejme to spôsobilo totálny chaos vo svete, nepokoje a násilnosti. V roku 2056 prichádza NFO (Čínska genetická spoločnosť) so zlúčeninou NANITS, ktorá je testovaná na ľuďoch s údajnou 100% úspešnosťou v liečbe vírusu FLUA. V roku 2057 je táto zlúčenina najžiadanejším artiklom na planéte a jednotlivé vakcíny sú používané aj ako platidlo. V roku 2059 je znovunastolený celosvetový pokoj a mier a obnovuje sa fungovanie spoločnosti. Je až zarážajúce, akú aktuálnu tému komiks prezentuje.

Kniha je zložená z 3 sci-fi poviedok a okrem toho obsahuje aj prológ, intermezzo a epilóg. Ku všetkému napísal scenár Robert Kaločai, ale autori kresby sa menili. Prvá poviedka sa odohráva v roku 2177 a sleduje prílet delegácie z Marsu na planétu Zem. Ich poslaním je zúčastnenie sa na hlasovaní o tom, či by mali novonarodené deti dostávať hneď po narodení zlúčeninu NANITS. Hlavnou hrdinkou je členka tejto delegácie Nia Skyberry. Tá je pri stretnutí s hlavným vedcom NFO takmer zabitá a unesená. Sama ešte nevie, akým udalostiam bude svedkom. Prvá poviedka má zo začiatku pomalšie tempo a niekoľko strán trvá, kým sa rozbehne, potom nasleduje viacero akčných scén a celé je to dostatočne pútavo vymyslené a pekne nakreslené. Celkovo štýl príbehu pripomína film Total Recall. Druhá poviedka bola pre mňa tou najslabšou a nemala pre mňa dostatočne pútavý dej. Ten sa odohráva tentokrát v roku 2055 v ktorom nastal pád spoločnosti. Celý tento príbeh mi svojou drsnosťou, postavami, odľahlým, špinavým a zabudnutým prostredím pripomenul sériu Skalpy od Jasona Aarona a dopomohla tomu aj kresba. Ku kvalite Skalpov sa však tvorcom nepodarilo priblížiť a táto poviedka je najslabším článkom celej knihy. Dobrý pocit z knihy však vylepšuje posledná tretia poviedka z roku 2225, ktorá mi svojím štýlom pripomenula herný hit Cyberpunk 2077. Poviedka je plná akcie, brutality a rozpráva o ceste za pomstou, ktorá bude viesť cez viacero zmrdov. Scenár je tentokrát dosť priamočiari, ale aj dostatočne dynamický a vydarila sa aj kresba. Zaujímavý je aj epilóg, ktorý prepojuje prvý a tretí príbeh.

Nanits Chronicles sa rozhodne vydarili a aj keď nemajú úplne vyrovnanú kvalitu, prvá a tretia poviedka sa mi páčili dostatočne na to, aby som knihu odporúčil všetkým fanúšikom kvalitných sci-fi príbehov. Ak máte radi cyberpunk, peknú kresbu a zaujala vás aj téma, ktorá sa tak trochu podobá dnešnej situácii vo svete, rozhodne si komiks kúpte. Podporíte tým domácu tvorbu a hlavne autorov, ktorí mali snahu a odvahu vymyslieť niečo nové a ísť trochu inou cestou, tá im tak úplne nevyšla, ale Nanits Chronicles fungujú skvelo aj v klasickej papierovej forme. Spracovanie knihy sa naozaj Epoche vydarilo a poteší aj kvalitný papier a pevná väzba.

Zaujímavosťou je, že pôvodne bola spustená aj Kickstarter kampaň, v ktorej mali tvorcovia za cieľ vyzbierať £25,000, čo sa im nakoniec podarilo a vyzbierali dokopy £26,379 a kampaň tak bola úspešná. 

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 400

Väzba: Tvrdá

Jazyk: český

Scenár: Robert Kaločai, František Kašpar, Viktor Šauer, Petr Smazal

Kresba: David Anton (PUSTE), Felipe Arciniegas, Gabriel Ibarra Nuñez, Brian Terrero

Redakcia: Martin Ďásek, Robert Kaločai, Václav Kotrman, Michael Petrus

Vydavateľstvo: EPOCHA

4

Hodnotenie

Nanits Chronicles je výrazným komiksom, ktorý je naozaj kvalitne spracovaný. Aj keď sú za kresbu zodpovední autori z rôznych kútov sveta, hlavný námet, scenár, lettering a farby majú na svedomí šikovné ruky českých autorov. Ak hľadáte kvalitný sci-fi komiks, máte radi cyberpunk či neo noir, rozhodne si Nanits Chronicles kúpte a podporte tak domácich autorov.

Autor – Rado