My Hero Academia je celosvetovo fenomenálne úspešná manga, ktorá má už 29 dielov. Vychádza od roku 2014 a za tú dobu pozbierala množstvo celosvetovo významných ocenení a trhala rekordy v predajnosti. Do dnešného dňa táto manga séria predala viac ako 30 miliónov výtlačkov. Len pre porovnanie, tak séria Zaslíbená Země Nezemě, ktorú u nás tiež vydáva Crew, predala od roku 2016 cez 21 miliónov, manga séria Berserk predala od roku 1989 cez 40 miliónov výtlačkov a manga séria Fullmetal Alchemist predala od roku 2001 cez 70 miliónov výtlačkov. My Hero Academia sa celkovo radí medzi tie najúspešnejšie mangy súčasnosti a viac ako 150 000 čitateľov a fanúšikov mangy zaradili túto sériu na 16 miesto v TOP100 rebríčku máng, čo je obrovský úspech.

Táto séria má v prvom rade veľmi aktuálny námet a k tomu aj zaujímavo vymyslený. V dnešnom svete plného veľkorozpočtových komiksových filmov od Marvelu či DC je popularita tejto superhrdinskej témy obrovská. Autor mangy Kóhei Horikoši si v My Hero Academia vymyslel svet, v ktorom viac ako 80% ľudí má nejakú superhrdinskú schopnosť a tá sa u nich prejaví do pár rokov života. Byť obyčajným človekom je teda už vzácnosť a vysluhuje si to opovrhovanie u spoločnosti, ktorá je momentálne superhrdinmi posadnutá. Hlavný hrdina mangy je Izuku Midorija, 14 ročný chlapec, ktorý sa práve rozhoduje, na akú strednú školu pôjde. Je veľký fanúšik superhrdinov, sám však žiadnu schopnosť nemá, preto si ho v triede doberajú všetci spolužiaci a smejú sa z neho. Jeho veľký sen od útleho detstva je však stať sa najväčším superhrdinom, pomáhať ľuďom a porážať zlo. Bez nadľudskej schopnosti to však pôjde ťažko a preto sa do Izuku veľké nádeje nedávajú a aj on sám je z toho všetkého veľmi sklamaný. Na Júei (UA), čo je najznámejšia a najlepšia škola superhrdinov, totiž hocikoho nevezmú, nároky na uchádzačov sú vysoké a prijímačky tiež dajú poriadne zabrať. Mladý Izuku však jedného dňa bude svedkom boja Allmighta (ktorý je ten najúžasnejší superhrdina a Izuku je jeho obrovský fanúšik) so záporákom. Allmight samozrejme vyhrá, ale Izuku chce od neho podpis a tak sa mu zavesí na nohu a Allmight s ním odletí a po pristátí bude svedkom jeho premeny na obyčajného vychrtlého a chorľavého človeka a Izuku tomu nemôže uveriť. Počas letu naviac vypadla nádoba, v ktorej Allmight uveznil nebezpečného záporáka a ten sa znovu dostal do mesta. Znovu chce záporák posadnúť chlapca (tentokrát Izukuho spolužiaka), ale zachráni ho práve Izuku, ktorý nemá žiadne schopnosti a je vzorom aj prizerajúcim sa superhrdinom. Síce ho nakoniec znovu porazí Allmight, ale Izuku svojou nebojácnosťou vyvolal veľký obdiv a Allmight sa rozhodne jeho špeciálnu schopnosť dať práve Izukovi. S týmto sa začína hlavná téma celej tejto manga série, kde sa bude mladý Izuku snažiť naučiť narábať s obrovskou silou, ktorá mu bola darovaná.

My Hero Academia je klasický príklad šónen (chlapčenskej) mangy, ktorá je akčná, vtipná, hlavným hrdinom je mladý chlapec a vyskytuje sa v nej viacero monštier a bitiek. Celkovo má táto séria veľmi veľký potenciál aj u nás, čo vydavateľstvo Crew znovu veľmi dobre odhadlo a My Hero Academia sa pravidelne umiestňuje na najvyšších priečkach v rebríčkoch predajnosti. Téma je pre mladšiu generáciu mimoriadne pútavá, navyše je táto manga podporená aj vydareným anime, ktorého piata sezóna príde na trh v tomto roku. Autor Kóhei Horikoši si to píše a aj kreslí sám a síce je téma dostatočne zaujímavá a aj dobre vymyslená, postavy sú sympatické a potenciál do dalších dielov je obrovský, tak s kresbou je to o niečo horšie. Síce sa na ňu nepozerá zle, ale ak to porovnám s aktuálnymi manga sériami od Crew ako sú Zaslíbená Země Nezemě, Ateliér špičatých klobouků, Berserk, Green Blood, či Fullmetal Alchemist, tak je na tom My Hero Academia po tejto stránke výrazne horšie. Nič to však nemení na tom, že fanúšikov si táto séria nájde určite veľa a predajnosť dokazuje, že tomu tak je. Ak máte chuť na superhrdinov trochu inak a baví vás manga, rozhodne vás táto séria bude baviť.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 196

Väzba: brožovaná

Jazyk: český

Scenár: Kóhei Horikoši

Kresba: Kóhei Horikoši

Preklad: Eliška Nováková

Redakcia: Filip Gotfrid, Andrea Nekvapilová

Vydavateľstvo: CREW

3

Hodnotenie

My Hero Academia má do budúcna obrovský potenciál, ale prvý diel je skôr taký pomalší rozjazd. Téma superhrdinov je spracovaná dostatočne pútavo a akadémia, ktorú bude hlavný hrdina navštevovať a učiť sa tam superhrdinským schopnostiam tak trochu pripomína kúzelníckeho Harryho Pottera. Uvidíme, ako bude séria pokračovať a čo prinesie nabudúce. V každom prípade sa jedná pre Crew o trefu do čierneho, čo dokazujú aj vysoké umiestnenia v rebríčkoch predajnosti.

Autor – Rado