Morgavsa a Morgana je séria, ktorá začala vychádzať v populárnom Štvorlístku. Kvôli veľkej popularite týchto čarodejníckych príbehov vychádzajú aj samostatne. Zaujímavosťou týchto knižných príbehov je to, že oproti krátkym epizódam v Śtvorlístku boli tieto príbehy výrazne upravené pre knižné vydanie. Niektoré strany sú úplne nové a vo Štvorlístku sa ani nenachádzali a niektoré majú zasa upravené panelovanie. Autor si s tým dal prácu a viac tie pôvodné epizódy poprepájal. Autorom komiksu je Petr Kopl, ktorý je momentálne asi najpopulárnejší český komiksový autor a za sebou už má naozaj veľmi bohatú tvorbu. Či už je to spomenutý Štvorlístok, kde sa jeho kresby objavili vo viac ako 50 číslach alebo Dechberoucí Zázrak, ktorý je prvý český superhrdina, Pérak, ktorý bojuje proti nacistom alebo vydarené humorné stripy Štěky Broka Špindíry, to všetko sú kvalitné komiksy a je obdivuhodné, koľko toho už Petr Kopl vytvoril.

Len pre rekapituláciu, stará čarodejnica Morgavsa a mladé dievča Morgana, ktoré sa remeslu čarovania ešte len učí sa vydali v prvom diely tejto série vrátiť draka na Island, kde chcú zastaviť zlú čarodejnicu v hromadení nebezpečnej moci. Tretí diel s názvom Princezna čarodějka uzatvára trilógiu príbehov nazvanou Islandika, ktoré sa venovali práve tejto dobrodružnej výprave na Island. Tretí diel je samotným finále tohto príbehu a kým diel druhý bol plný všemožných dobrodružstiev, diel tretí sa už viac menej venuje len finálnemu stretu so zlou čarodejníčkou Agátou, ktorá zmrazila všetkých drakov a čerpá z nich silu. Chýba jej už len ten jediný, ktorého majú so sebou Morgavsa a Morgana.

Kým prvý diel je úvod ako sa patrí a teda slúži hlavne na zoznámenie sa s postavami, druhý diel už je skvelou dobrodružnou jazdou, kde sa stále deje niečo nové. Tretí diel je vyvrcholením, ale aj naplnením tejto cesty a druhá polovica knihy má oveľa pomalšie tempo. Petr Kopl má stále veľa hravých nápadov, ale tentokrát je to tempo výrazne pomalšie ako v akčnom druhom diely. Rôznych vtípkov je však stále dosť a hlavne postava krkavca Krákala sa stará o vydarenú zábavu. Stále je obdivuhodné, ako Petr Kopl trafil tú hranicu, že je komiks zábavný a veľmi vhodný pre deti a nenudia sa pri ňom ani dospelí. Trafiť túto hranicu totiž nie je ani zďaleka tak bežné a veľa známejších svetových autorov sa už na tom popálilo. V treťom diely sa dostáva do popredia veľká inšpirácia autora artušovskou legendou, čo vidno aj na snahe čarodejníka Merlina vytvoriť bájny meč Excalibur. Som osobne veľmi rád za takéto súborné vydania týchto príbehov a nemusí tak čitateľ čakať na dokončenie zo Štvorlístkov, ale má to tu všetko pekne pohromade. Tak snáď je predajnosť dostatočne dobrá, aby to tu v tomto peknom spracovaní vyšlo všetko.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 80

Väzba: Tvrdá

Jazyk: český

Scenár: Petr Kopl

Kresba: Petr Kopl

Redakcia: Magdaléna Jimelová

Vydavateľstvo: Grada

4

Hodnotenie

Morgavsa a Morgana 03: Princezna čarodějka je vydareným finále putovania na Island, kde chcú naše dve čarodejníčky a ich kamaráti prekaziť plány zlej červenej čarodejníčke Agáte, ktorá zmrazila všetkých drakov a čerpá z nich silu. Tretí diel je síce výrazne pomalší a tak trochu aj temnejší ako bujarý druhý diel, ktorý je zatiaľ hravým vrcholom série, ale vôbec to nevadí. Stále sa jedná o skvelé čítanie pre celú rodinu.

Autor – Rado