Morgavsa a Morgana je séria, ktorá začala vychádzať v populárnom Štvorlístku. Kvôli veľkej popularite týchto čarodejníckych príbehov vychádzajú aj samostatne. Autorom komiksu je Petr Kopl, ktorý je momentálne asi najpopulárnejší český komiksový autor a za sebou už má naozaj veľmi bohatú tvorbu. Či už je to spomenutý Štvorlístok, kde sa jeho kresby objavili vo viac ako 50 číslach alebo Dechberoucí Zázrak, ktorý je prvý český superhrdina, Pérak, ktorý bojuje proti nacistom alebo vydarené humorné stripy Štěky Broka Špindíry, to všetko sú kvalitné komiksy a je obdivuhodné, koľko toho už Petr Kopl vytvoril.

Morgavsa a Morgana sa v prvom diely vydali na Island, kam chcú vrátiť červeného draka a zároveň chcú zabrániť zlej čarodejnici, aby získala obrovskú a veľmi nebezpečnú moc. Hlavnými hrdinkami sú dve čarodejnice a to Morgavsa a Morgana, ozajstná čarodejnica je zatiaľ však iba Morgavsa, malá Morgana sa toto remeslo zatiaľ ešte len učí, aby sa raz mohla stať tiež veľkou čarodejnicou. To však nebude také ľahké, lebo učiť sa musí kúzla priamo za pochodu v akcii, na ich putovaní ich totiž aj tentokrát čaká veľa nebezpečných dobrodružstiev.

Na komikse poteší hlavne veľká autorova fantázia, naozaj je to jedno dobrodružstvo za druhým, stále sa niečo deje, postavy neustále prežívajú nové veci, na scéne sa objavuje jedna príšera za druhou a prostredia sa rýchlo menia. Vidieť, že to autora veľmi počas tvorby bavilo, či už scenár alebo kresba, všetko je to naozaj plné nápadov. Veľmi príjemná oddychovka, ktorá je pre všetky vekové kategórie. Je zaujímavé, ako sa to podarilo trafiť, že to dokáže zaujať aj deti a nenudí to ani dospelých. Tešiť sa môžete na trollov, na Lochnesskú príšeru, rôzne čary, skúšky a kopu iných vecí. Až ma zaráža, že na tak krátkom priestore 80 strán sa toho toľko udeje. Kniha obsahuje celkovo 8 epizód, ktoré boli postupne vydávané v časopise Štvorlístok a tu ich máte pekne po kope a je to takto mnohonásobne lepšie. Je tu totiž celistvý a ničím neprerušovaný príbeh a funguje to takto skvelo. Veľmi ma potešil aj štýl, akým Petr Kopl komiks vytvoril, je plný humoru, hlášok, odkazov na iné komiksy, je neuveriteľne hravý, obsahuje viacero slovných hračiek a v kresbe sa nebojí experimentovať a vymýšľať panely trochu inak.

Skvelý darček pre deti, ktorý si užijú aj dospelí. Je to naozaj veľmi hravé a milé dielo, v ktorom sa neustále niečo deje. Toľko podarených nápadov na jednej kope som už dávno nevidel.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 80

Väzba: Tvrdá

Jazyk: český

Scenár: Petr Kopl

Kresba: Petr Kopl

Redakcia: Magdaléna Jimelová

Vydavateľstvo: Grada

4

Hodnotenie

Morgavsa a Morgana je veľmi príjemný a hravý komiks plný nápadov. Je obdivuhodné, ako to Petr Kopl presne trafil, že to je veľmi zábavné pre deti a komiks baví aj dospelých čitateľov. Na 80 stranách sa neustále deje niečo nové a bol to asi jeden z najrýchlejšie prečítaných komiksov. Ubehlo to neuveriteľne rýchlo a som veľmi zvedavý na tretí diel.

Autor – Rado