Logických plošinoviek je na trhu viacero a viacero z nich je naozaj kvalitných. Za hrou Monobot stojí štúdio Ukuza, ktoré už má za sebou kreslenú plošinovku Skelattack s kostlivcom v hlavnej úlohe, ktorú im vydalo Konami. Nebol to však žiadny veľký úspech, ale k plošinovke sa toto štúdio znovu vrátilo. Tentokrát sú však v roli vydavateľa a vývojár je začínajúce malé štúdio DreamSmith. Monobot je 2D sci-fi logická plošinovka, kde ovládate malého robota v dystopickej budúcnosti.

Príbeh je veľmi jednoduchý, ocitáte sa v plechu malého robota, ktorý sa túla nebezpečným svetom budúcnosti. Prostredia hry sú zložené z temných laboratórií, tovární, ale nájdete tu aj vonkajšie zasnežené priestory či akási botanická záhrada. S malým robotom sa túlate v tomto svete, no hrozí vám aj nebezpečenstvo rozdrvenia. Po svete sa totiž pohybujú pátrací roboti, ktorí ak vás zbadajú, spustí sa alarm a príde si po vás veľký silný robot, ktorému je hlavne zo začiatku dosť ťažké ujsť. Budete sa preto skrývať a týmto robotickým hliadkam aj vyhýbať. Po pár minútach hrania prídete na to, že tu bude potrebná manipulácia s predmetmi. Hlavne posúvanie výťahových plošiniek či krabíc bude veľmi častý. Postupne však získate nové schopnosti, na ktorých bude založený vlastne celý zvyšok hry. Postupne totiž dostanete nové robotické ruky, kde jednou z nich sa viete pritiahnuť na modré svetlá vo vzduchu, na čom bude založených viacero hádaniek a druhú ruku vám vymenia niekedy v polke hry a dostanete možnosť akéhosi teleportu miesto krabíc. Aby ste si to vedeli predstaviť, tak napríklad máte pred sebou časť, kde hliadkuje veľký nebezpečný robot, aby ste sa mu vyhli, je potrebné sa patrične schovať v pravý okamih, potom sa vystreliť do vzduchu na modré svetielko, tam vyčkáte kým robot prejde, spustíte sa dole, no neviete doskočiť na plošinku nad vami, ale nachádza sa tam krabica miesto ktorej sa viete teleportovať a ona sa zasa teleportuje na vaše miesto. To je samozrejme len príklad, tých hádaniek je veľa a viacero z nich dá celkom zabrať, lebo sa nachádzajú na viacerých obrazovkách. Nejedná sa však o extra náročnú plošinovku, dôležité je načasovanie a prehľad v hre, väčšinou je riešenie hádaniek už dopredu zrejmé a ak aj nie, rýchlo na to prídete.

Hra je teda predovšetkým logická plošinovka, kde riešite hlavne priestorové či fyzikálne hádanky. Viackrát behom hry však zažijete aj rôzne spestrenia, či už je to jazda transportérom po povrchu zasneženej planéty, či presun kabínkovou lanovkou, inokedy sú to akčné zdrhacie pasáže, kde musíte utiecť pred silnejším a nebezpečným robotom. Herná doba je zhruba 3 hodiny a je aj dostatočne pestrá na to, aby nenudila. Ak máte radi logické plošinovky, rozhodne vám má čo Monobot ponúknuť, nejedná sa síce o žiadny miľník žánru, ale je to rozhodne kvalitná malá plošinovka, ktorá má pekne kreslenú 2D grafiku a aj fajn atmosféru. Ak však nemáte veľké skúsenosti s plošinovkami, pravdepodobne budete často frustrovaní, ovládanie je totiž dosť ťažkopádne a občas aj nepresné. Viacero úmrtí sa udeje hlavne kvôli nepresnému ovládaniu, našťastie to však vývojári odhadli dobre a po úmrtí nemusíte opakovať nejaký dlhý úsek hry, väčšinou si zopakujete len tú pasáž, ktorá sa vám stala osudnou. Ak však máte skúsenosti s rôznymi plošinovkami, pár nepresností v ovládaní vás určite nerozhodí. Ak teda hľadáte logickú malú indie hru na pár hodín, Monobot určite dokáže zabaviť. Nemajte však prehnané očakávania.

Oficiálna stránka hry. 

Hra zatiaľ vyšla na: Nintendo Switch, PlayStation 4, Xbox One a PC. 

Žáner: Logická plošinovka.

Multiplayer: Nie.

Hru vytvorili:

 

  • 70%
    - 70%
70%

Summary

Monobot je malou indie 2D logickou plošinovkou, ktorá však dokáže svojím svetom zaujať a premenlivá hrateľnosť zaručí, že sa nebudete nudiť. Ak máte radi logické sci-fi plošinovky, rozhodne Monobot skúste, len sa pripravte na tak trochu ťažkopádne a občas nepresné ovládanie.

Autor – Rado