Edícia Modrá Crew sa naplno presadila a etablovala na našom trhu. Stále mám len slová chvály pre nakladateľstvo Crew, že podobnú edíciu vymysleli a síce sa zo začiatku počítalo aj s americkými komiksami, napokon edíciu ovládla európska tvorba. Jasné, nie je to úplne dokonalé a vyčíta sa tejto edícii hlavne menší formát oproti európskym originálom. Predsa len európske komiksy stoja často na nádhernej kresbe a v zmenšenom formáte predsa len tak nevynikne, ale priznajme si, že je to aj takto stále fajn a má to aj veľmi sympatickú cenu. Predsa len sa jedná v tejto edícii u nás o často neznáme komiksy a keby bola cenovka vyššia, pravdepodobne by boli menšie aj predaje a je jedno, či by to bolo v originálnom formáte. Už to je veľký úspech tejto edície, že ju v Crew začali vydávať rýchlejšie, čo sa často veru nestáva. A tak tu máme miesto 4 čísel ročne rovno čísel 6 a teda každé 2 mesiace nové, čo už je vážne veľmi fajn a snáď to vydrží čo najdlhšie. Okrem sérií ako Ekho, Okko, Orbital či Hrobař, ku ktorým sa v MC stále raz za čas Crew vráti, tu máme aj uzavreté série ako napríklad aktuálnu fantasy Elrik. Jedná sa o kultovú drsnú fantasy z pera Michaela Moorcocka, ktorý napísal fantasy román a francúzski autori vytvorili aj úspešnú komiksovú adaptáciu. Prvý diel obsadil vo Francúzsku v TOP100 komiksoch za rok 2013 pekné 30. miesto a druhý diel obsadil v roku 2014 ešte lepšie 26. miesto.

Elrik, ktorého volajú aj Biely vlk je vládcom kráľovstva Melniboné, čo je aj dračím ostrovom. Už celé milénium ho držia pri živote rôzne elixíry, mágia a kúpanie sa v krvi panien. Jeho nepriatelia to považujú za jeho slabinu a aj jeho bratranec Yyrkoon si robí zálusk na trón a Elrika chce zabiť. Využije k tomu boj na mori a Elrika sa zbaví. Toho však zachráni oceán, ktorý sa s ním dohodne a Elrika pošle živého naspäť do kráľovstva. To samozrejme Yyrkoona poriadne prekvapí, no ten má v zálohe ešte jeden plán a vyvolá démona Aven Kara a unesie Cymoril, Elrikovu družku…

V prvom rade musím napísať, že už od vydania vo Francúzsku viem o tejto sérii a vždy sa mi z ukážok páčila vizuálna stránka komiksu. Vždy som si tajne prial, aby sa táto séria dostala aj k nám, 4 diely totiž nie sú tak veľa a kandidátov na vydanie bolo u nás v mojich očiach viac. Samozrejme však na vydanie množstva kvalitných sérií u nás nikdy nedôjde a preto ma veľmi potešilo, keď v Crew oznámili vydanie Elrika v edícii Modrá Crew. Musím sa priznať, že originálny fantasy román nepoznám, ale preklad je vraj spravený tak, aby sedel s novým románovým vydaním. Aby som sa však vrátil ku komiksu, tak jedná sa o dospelé fantasy, akých u nás až tak veľa nevychádza a hlavne ak si odmyslím všemožných Barbarov Conanov. Aj preto ma Elrik potešil a celkovo sa jedná o kvalitný komiks, ktorého čítanie ma vďaka vydarenej kresbe naozaj bavilo. Jediný väčší mínus vidím v tom, že je tu väčšina postáv nevýrazná a nezaujímavá. Určite sa však teším aj na dokončenie príbehu, ktoré tu máme za dva mesiace.

27. komiks v edícii Modrá Crew.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na e-shope CREW.

KUPUJTE TU

Počet strán: 104

Väzba: Mäkká

Jazyk: Český

Scenár: Julien Blondel, Jean-Luc Cano

Kresba: Didier Poli, Robin Recht, Julien Telo

Preklad: Richard Podaný

Redakcia: Filip Gotfrid, Roman Tilcer

Vydavateľstvo: CREW

4

Hodnotenie

Elrik je rozhodne vydarenou dospelou fantasy. Už od roku 2013, kedy vyšiel prvý diel vo Francúzsku som si želal vydanie aj u nás. Popularitu zvýrazňuje aj umiestnenie v hlasovaní o TOP100 komiksov, v ktorom prvý diel obsadil 30. miesto a druhý diel obsadil 26. miesto. Vždy sa mi veľmi páčila vizuálna stránka komiksu a tá ma nesklamala ani teraz. Problémom je nedostatok výrazných a zaujímavých postáv. Okrem hlavného hrdinu a záporáka tu už takmer nik iný nie je. Inak však veľmi fajn fantasy čítanie a teším sa na dokončenie príbehu.

Autor – Rado