Projekt Modrá Crew vlastne vznikol z pôvodného kultového komiksového časopisu Crew. Najväčšie tunajšie vydavateľstvo komiksov sa rozhodlo, že už nemá zmysel v dobe internetu viesť časopis, v ktorom budú články a ukážky komiksov, ktoré budú alebo nebudú vydávať celé a samostatne. Veľa fanúšikov to zaskočilo, ale priznajme si to, že je to vlastne logické rozuzlenie a určite je lepšie tu tie komiksy rovno samostatne vydávať od začiatku, aj keď tým vydavateľstvo občas šliapne v prípade niektorých sérií trochu mimo komerčného úspechu. Doba sa teda zmenila, ale časopis Crew tu s nami ostal a transformoval sa do inej a pre mňa ešte zaujímavejšej podoby. Nová verzia komiksov Modrá Crew je zameraná na európske rôznorodé komiksy, ktoré sa vyznačujú originálnymi scenármi, krásnymi, nápaditými svetmi a skvelou kresbou. Mne a veľkému počtu ďalších fanúšikov sa tento nápad páčil veľmi, predsa len tu bol obrovský hlad po európskych komiksoch, ktorých tu vychádzalo veľmi málo a aj vďaka úspešnému projektu Modrá Crew, ktorá už má momentálne 23 diel, sa tu rozbehlo viacero vydavateľstiev s európskou tvorbou a komiksov je tu oveľa viac ako kedy bolo. Celkovo je v edícii Modrá Crew na výber z viacerých žánrov, či už sa jedná o fantasy, sci-fi, western, dobrodružný alebo historický komiks, asi každý si tu niečo dokáže nájsť.

Je zaujímavé, že v Crew sa rozhodli po rokoch prosíkania vypočuť fanúšikov a zvýšili kadenciu vydávania na 6 kusov ročne. Je to skvelá správa a takto majú možnosť rýchlejšie pokračovať v rozbehnutých sériách a majú aj voľnejšiu ruku v začínaní nových sérií, ktoré už nemusia byť uzavreté v 4 číslach a teda v dvoch dieloch MC. Ako prvým 6 dielnym príbehom je sci-fi Universal War One, ktoré zaberie dokopy 3 diely MC. Jedná sa o kultové európske sci-fi, ktoré vychádzalo od roku 1998 do roku 2006. Jedná sa o jeden z prvých komiksov autora Denisa Bajrama, ktorý si ho sám nakreslil a aj napísal. Píše sa rok 2058 a ľudstvo kolonizovalo celú slnečnú sústavu. Osídlené planéty sa vzbúrili proti diktatúre planéty Zem a začala sa občianska vojna. Vytvorila sa obrovská čierna stena a ľudia nevedia čo to má znamenať a čo sa vlastne za ňou nachádza. Zistiť to má banda odsúdených vojakov, ktorí čakajú na vojenský súd. Ak sa do tejto záhadnej misie zapoja, budú im ich zločiny odpustené. Toto odhalenie však bude životu nebezpečné…

Musím povedať, že Denis Bajram rozhodne vie písať zaujímavé scenáre a dokáže sa vyhrať s charaktermi postáv. Príbeh komiksu Universal War One je v prvej MC naozaj dobre zvládnutý a vtiahol ma svojou tematikou pomerne rýchlo. Veľmi pozitívne ma prekvapili aj výrazné postavy, ktoré majú svoju osobnosť a správajú sa naozaj ľudsky a teda aj s chybami. Páčilo sa mi, že aj napriek svojej veľkoleposti má príbeh množstvo komornejších a osobnejších scén, ktoré tie postavy prehlbovali. Je to diametrálne odlišné sci-fi napríklad od série Orbital, ktorá tiež vychádza v MC. Tá je síce pekne kreslená, ale postavy sú tam nezaujímavé a chýba im väčšia prepracovanosť. Kresba sa mi tiež páčila, ale čo soms a tak dočítal, vraj je v prvých dvoch dieloch príbehu najslabšia a Denis Bajram sa výrazne neskôr rozkreslil a aj kresba bude mať v ďalších dieloch vyššiu kvalitu. Tak som zvedavý na pokračovanie, príbeh sa totiž rozbehol veľmi zaujímavo a zatiaľ rozhodne kvalitný prírastok do žánru sci-fi komiksov.

23. komiks v edícii Modrá Crew.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke CREW.

KUPUJTE TU

Počet strán: 100

Väzba: Mäkká

Jazyk: český

Scenár: Denis Bajram

Kresba: Denis Bajram

Preklad: Richard Podaný

Redakcia: Filip Gotfrid, Patrik Linhart, Petr Stejskal

Vydavateľstvo: CREW

4

Hodnotenie

Prvé dva diely Universal War One ukazujú veľký potenciál celého príbehu. Síce sa príbeh ešte len rozbieha, no už teraz má silné ľudské postavy, zaujímavý príbeh a dobrú kresbu. Je to kvalitné sci-fi, v ktorom nájdete vesmírne scény s akciou, ale aj komorné, v ktorých sa prehlbujú charaktery postáv. Zatiaľ je to minimálne o triedu lepšie ako séria Orbital.

Autor – Rado