Edícia Modrá Crew je úspešná a tak sa v Crew rozhodli, že ju dostaneme častejšie. Už to nebude ,,len,, 4-krát do roka, ale dostaneme ju rovno 6-krát. Za mňa je to rozhodne skvelá správa, lebo európskych krásne kreslených komiksov nie je nikdy dosť. Boli to práve edície od Crew, ktoré tu pomohli rozbehnúť záujem o európske komiksy a to MDEK (Majstrovké diela európskeho komiksu) a aj edícia Modrá Crew. Predtým to tu mali mainstreamové európske komiksy veľmi ťažké, vydavateľstvo BB/art tu síce vydalo v rokoch 2002, 2003 a 2004 obrovské množstvo európskych komiksov, ale záujem nebol ani zďaleka taký, ako sa očakávalo. Európske komiksy to následne pochovalo viac-menej až do roku 2010, kedy Crew rozbehlo edíciu MDEK. Dnes už je tých európskych komiksov na našom trhu dostatočné množstvo a okrem Crew ich tu vydáva aj Vybíral, Argo alebo Zanir.

Séria Hrobař patrí k najúspešnejším komiksom tejto edície ako predajmi, tak aj hodnoteniami od čitateľov a kritikov. Niet sa čomu čudovať, scenár píše európska superhviezda Xavier Dorison, ktorý má za sebou už veľký počet hitov a každým rokom pribúdajú hity nové. U nás už od neho okrem Hrobára vyšiel dobrodružný-pirátsky Dlouhý John Silver, historický Třetí zákon a od Vybírala tu vyšiel momentálne už vypredaný vikingský Asgard a historický Mistr meče. Hrobař je veľkým hitom aj v ostatných európskych štátoch a vo Francúzsku obsadil v obľúbenosti popredné miesta rebríčkov. Prvý diel Hrobára skončil v celkovom hlasovaní čitateľov za rok 2015 na neskutočnom 1. mieste v TOP100 a druhý diel skončil na 4. mieste. Tretí a štvrtý diel obsadili v hlasovaní za rok 2017 1. a 3. miesto v TOP100. V roku 2019 obsadil piaty diel 4. miesto a v roku 2021 obsadil zatiaľ posledný šiesty diel 3. miesto v TOP100. Je to jednoducho megahit a aj kvôli tomu v ňom autori stále pokračujú. V edícii Modrá Crew sa momentálne jedná o naozaj čerstvú novinku, posledný diel totiž vyšiel koncom roka 2021. 

O čom je príbeh nových dielov? Hrobár sa musí vydať na nebezpečné indiánske územie, aby našiel mŕtvolu Bieleho indiána, ktorý je synom dôležitej osoby a jeho mŕtvolu má doniesť v zachovanom stave na pohreb domov. Touto úlohou ho poverí jeho dávny parťák a kamarát Sid Beauchamp, ktorý je v tomto veľmi zainteresovaný, keďže sa chce stať manželom bohatej vdovy, matky nebohého chlapca. Veci sa samozrejme poriadne skomplikujú a Sid nášmu Hrobárovi zatajil pár dôležitých informácií…Musím povedať, že Hrobař je stále skvelou sériou a som veľmi rád, že sa k nej v Crew takmer okamžite po dokončení šiesteho dielu znovu vrátili. Hlavný hrdina je sympaťák a westernové prostredie je v podaní Dorisona a Meyera (kreslič) veľmi atraktívne. Kým v prvých štyroch dieloch však robili Hrobárovi spoločnosť dve ženy a to stará Číňanka a pôvabná mladá Angličanka Rose, v nových dieloch už po jeho boku ostal len jeho verný sup. Zamrzí to, lebo interakcie a dialógy medzi postavami fungovali skvelo, ale samozrejme sa mi páči nápad ísť tentokrát trochu inou cestou. Na scéne sa teda objavujú indiáni, ale ich samotné postavy mi neprišli až tak zaujímavé, o niečo lepšie je to s postavou Sida, ktorý má takú tú auru nebezpečnej tajomnosti. Samotné udalosti sú však trochu rozvláčne a je to oproti predošlým dielom výrazne viac ukecané. Akčné a veľkolepé to začne byť až ku koncu, čo ma trochu sklamalo. Inak však stále veľmi kvalitné čítanie a teším sa na ďalší dvoj diel, na ktorom už autori usilovne pracujú.

22. komiks v edícii Modrá Crew.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke CREW.

KUPUJTE TU

Počet strán: 124

Väzba: Mäkká

Jazyk: český

Scenár: Xavier Dorison

Kresba: Ralph Meyer

Preklad: Richard Podaný

Redakcia: Filip Gotfrid, Patrik Linhart, Petr Stejskal

Vydavateľstvo: CREW

4

Hodnotenie

Nový Hrobař je stále veľmi kvalitným čítaním a teší ma, že je táto séria tak úspešná v samotnom Francúzsku, kde obsadil v hlasovaní čitateľov piaty diel 4. miesto a šiesty diel 3. miesto v TOP100 komiksov. U nás patrí tiež táto séria k najpredávanejším a najlepšie hodnoteným v edícii Modrá Crew. Úplne zaslúžene. Hlavný hrdina je sympaťák, westernové prostredie je v podaní Xaviera Dorisona a Ralpha Meyera drsné a vizuálne atraktívne a scenáre sú tiež dostatočne zaujímavé. Najnovší príbeh však predsa len až príliš stráca tempo a oproti predošlým dielom tu nie sú až tak zaujímavé prostredia a akcia. Ku koncu sa to však pekne rozbehne a už teraz sa teším na pokračovanie, na ktorom už autori usilovne pracujú.

Autor – Rado