Projekt Modrá Crew vlastne vznikol z pôvodného kultového komiksového časopisu Crew. Najväčšie tunajšie vydavateľstvo komiksov sa rozhodlo, že už nemá zmysel v dobe internetu viesť časopis, v ktorom budú články a ukážky komiksov, ktoré budú alebo nebudú vydávať celé a samostatne. Veľa fanúšikov to zaskočilo, ale priznajme si to, že je to vlastne logické rozuzlenie a určite je lepšie tu tie komiksy rovno samostatne vydávať od začiatku, aj keď tým vydavateľstvo občas šliapne v prípade niektorých sérií trochu mimo komerčného úspechu. Určite tu chýbajú zaujímavé tematické články o komiksoch, ale tie sa nahradili kanálom s videami na youtube, za ktorými stojí práve Crew a nájdete ich pod názvom komiksar_cz. Doba sa teda zmenila, ale časopis Crew tu s nami ostal a transformoval sa do inej a pre mňa ešte zaujímavejšej podoby. Tentokrát sa volá Modrá Crew a názov je zobraný zo špeciálnych dielov, ktoré boli vlastne špeciálne čísla komiksového časopisu Crew, ale vždy v nich bol celý komiksový príbeh. Nová verzia komiksov Modrá Crew je zameraná na európske rôznorodé komiksy, ktoré sa vyznačujú originálnymi scenármi, krásnymi, nápaditými svetmi a príbehmi a skvelou kresbou. Mne a veľkému počtu ďalších fanúšikov sa tento nápad páčil veľmi, predsa len tu bol obrovský hlad po európskych komiksoch, ktorých tu vychádzalo veľmi málo a aj vďaka úspešnému projektu Modrá Crew, ktorá už má momentálne 21 diel, sa tu rozbehlo viacero vydavateľstiev s európskou tvorbou a komiksov je tu oveľa viac ako kedy bolo. Celkovo je v edícii Modrá Crew na výber z viacerých žánrov, či už sa jedná o fantasy, sci-fi, western, dobrodružný alebo historický komiks, asi každý si tu niečo dokáže nájsť.

Nová Modrá Crew začala vychádzať koncom roka 2016 a prvá kniha Orbitalu, ktorá obsahovala dva diely série, sa objavila koncom roka 2018. Hneď začiatkom roka 2019 potom následne vyšiel ďalší dvojdiel, ktorý obsahoval diely 3 a 4. Séria má zatiaľ vo Francúzsku 8 dielov, ale ešte nie je ukončená. U nás vyšiel nový dvojdiel, ktorý obsahuje čísla 5 a 6. Príbeh je aj tentokrát komplikovaný, konfederácia planét sa začína rozpadať, hlavný hrdina Caleb je stále v bezvedomí a jeho parťáčka, ktorá je druhou hlavnou postavou príbehu je obvinená zo zrady. Do toho nejaká záhadná organizácia unáša známych a vplyvných ľudí a popravuje ich. Caleb sa našťastie prebúdza, no niečo nebezpečné je ukryté v jeho tele a ak ho to ovládne, Caleb je nebezpečný pre celé svoje okolie a aj pre seba samého.

Aj tentokrát je nový Orbital politicky komplikovaný a je ťažké všetky tie politické vzťahy a intrigy sledovať. Po scenáristickej stránke je to totiž podané dosť náročne a vždy sa v tejto sérii teším, keď sa konečne prestane politikárčiť a začne sa niečo diať. Sci-fi svet má svoje čaro, planéty sú plné života, v príbehu sa objavuje nespočet mimozemských rás a celé je to po tejto stránke naozaj bohaté. Pôsobí to ako také Star Wars, keď sa vo filme ocitáme niekde v bare alebo na trhovisku, tiež je to tam samá divná mimozemská rasa a Orbital je na tom podobne. Nové dva diely zdramatizujú výrazne aj príbeh a hlavne v druhej knihe sa toho začne diať naozaj veľa. Čaká nás aj jedno prekvapivé odhalenie a celkovo je to občas fajn sci-fi thriller. Uvidíme, kedy sa k tejto sérii Crew znovu vráti, v ďalšom diely Modrej Crew sa totiž vrátime po dlhšom čase na divoký západ s titulom Hrobař a potom nás pravdepodobne čaká nejaká novinka. Orbital sa teda tak skoro určite nevráti a čakanie na ďalší diel určite potrvajú nejaké dva roky, tak si to užite.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho na stránke Komárovo knihkupectví.

KUPUJTE TU

Počet strán: 120

Väzba: Mäkká

Jazyk: český

Scenár: Sylvain Runberg

Kresba: Serge Pellé

Preklad: Richard Podaný

Redakcia: Filip Gotfrid, Patrik Linhart, Petr Stejskal

Za komiks ďakujeme obchodu Komárovo knihkupectví

3

Hodnotenie

Nové dva diely Orbitalu sú veľmi podobné tým predošlým a tak sa pripravte znovu na poriadnu porciu komplikovaného politikárčenia. To mňa osobne nebaví a aj kvôli nemu považujem sériu Orbital za jednu z tých slabších, ktoré v edícii Modrá Crew vyšli. Našťastie sa od toho v druhej polke komiksu upustí a politiku vystrieda akčný thriller, pritvrdí sa celkovo v udalostiach a príbeh dostane ten správny spád. Pravdepodobne sa však tak skoro séria do Modrej Crew nevráti, keďže nás čakajú iné série a novinky, tak uvidíme, kedy dostaneme ďalšiu nálož politického sci-fi.

Autor – Rado