Projekt Modrá Crew vlastne vznikol z pôvodného kultového komiksového časopisu Crew. Najväčšie tunajšie vydavateľstvo komiksov sa rozhodlo, že už nemá zmysel v dobe internetu viesť časopis, v ktorom budú články a ukážky komiksov, ktoré budú alebo nebudú vydávať celé a samostatne. Veľa fanúšikov to zaskočilo, ale priznajme si to, že je to vlastne logické rozuzlenie a určite je lepšie tu tie komiksy rovno samostatne vydávať od začiatku, aj keď tým vydavateľstvo občas šliapne v prípade niektorých sérií trochu mimo komerčného úspechu. Určite tu chýbajú zaujímavé tematické články o komiksoch, ale tie sa nahradili kanálom s videami na youtube, za ktorými stojí práve Crew a nájdete ich pod názvom komiksar_cz. Doba sa teda zmenila, ale časopis Crew tu s nami ostal a transformoval sa do inej a pre mňa ešte zaujímavejšej podoby. Tentokrát sa volá Modrá Crew a názov je zobraný zo špeciálnych dielov, ktoré boli vlastne špeciálne čísla komiksového časopisu Crew, ale vždy v nich bol celý komiksový príbeh. Nová verzia komiksov Modrá Crew je zameraná na európske rôznorodé komiksy, ktoré sa vyznačujú originálnymi scenármi, krásnymi a nápaditými svetmi a skvelou kresbou. Mne a veľkému počtu ďalších fanúšikov sa tento nápad páčil veľmi, predsa len tu bol obrovský hlad po európskych komiksoch, ktorých tu vychádzalo veľmi málo a aj vďaka úspešnému projektu Modrá Crew, ktorá už má momentálne 20 diel, sa tu rozbehlo viacero vydavateľstiev s európskou tvorbou a komiksov je tu oveľa viac ako kedy bolo. Celkovo je v sérii Modrá Crew na výber z viacerých žánrov, či už sa jedná o fantasy, sci-fi, western, dobrodružný alebo historický komiks, asi každý si tu niečo dokáže nájsť.

Dobyvatelé 3, 4 sú dokončením príbehu z predošlého dielu MC. Konflikt teda pokračuje aj ďalej a tak isto aj krvavé bitky medzi Chetitmi a Skytmi. Horda živých je zložená z troch veliteľov rôznych armád a tu sa už začínajú ukazovať obrovské a neprekonateľné rozdiely v myslení. Spojenectvo je v krachu a to výrazne pomáha ich nepriateľovi, ktorý je aj vďaka veľkým zvieratám, ktoré dokážu poraziť slony výrazne sebavedomejší. K tomu sa odhalí aj tajomstvo, ktoré bolo okolo pisárky z Babylonu a veru, šokuje to asi všetkých.

Séria Dobyvatelé patrí celkovo k tomu najkvalitnejšiemu, čo v edícii Modrá Crew vyšlo, doteraz to bolo 20 dielov edície. U mňa je to spolu s komiksami Dlouhý John Silver a Hrobař (obe sú od Xaviera Dorisona, čo je asi najväčšia scenáristická hviezda európskeho komiksu) zatiaľ úplný kvalitatívny vrchol tejto edície. Kým Dobyvatelé 1 a 2 ešte nemali tak zaujímavé postavy a doplácali hlavne na to, Dobyvatelé 3 a 4 ich už predsa len posúvajú trochu bližšie čitateľovi a ku koncu ma už zaujímali aj ich osudy. Práve preto sú tieto diely 3 a 4 ešte silnejšie ako tie prvé dve. Ostatné autori zachovali a tak aj tu máme výraznú porciu erotiky, násilia a krvavých bitiek. Celé je to podporené veľmi pútavým a dynamickým scenárom a veľmi sa mi páčilo aj finále, ktoré bolo správne veľkolepé. Celkovo je tento historický komiks plný zaujímavých bitiek, v ktorých sú často využívané zvieratá a mne sa to veľmi páčilo. Pridané sú ale aj fantasy prvky, ako čarodejníci z Atlantídy, vyhynuté alebo mytologické zvieratá a dodáva to príbehu zaujímavé korenie. Samozrejme fanúšikovia čistej histórie možno budú sklamaní, ale na druhej strane sú podľa mňa tie fantasy prvky veľmi zaujímavo zakomponované. Aj tentokrát to celé kreslí François Miville-Deschênes, ktorého kresba je jednoducho skvelá! Je škoda, že mu u nás už vlastne to najzaujímavejšie, čo stvoril, vyšlo a tak snáď bude kresliť nové komiksy s väčšou rýchlosťou. Či už je to Zarov od Vybírala alebo Dobyvatelé, je to kreslené veľmi kvalitne. Kompozícia, panelovanie, bezchybné ľudské postavy, kvalitne nakreslené zvieratá (aj keď tu sa objavuje pár chýb), scenérie, zvláda epické scény a aj tie komorné, emotívne. Dokonca si to aj sám celé vyfarbil a aj to zvládol na veľmi vysokej úrovni. Dobyvatelé 3 a 4 sú u mňa ešte o niečo lepší ako tí predošlí a práve preto dávam maximálne hodnotenie. Každou otočenou stranou som sa tešil, čo bude v príbehu ďalej, aké bitky, intrigy, čo si scenárista vymyslí a ako parádne to bude nakreslené. Za mňa jeden z komiksov tohto roku. 

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 104

Väzba: Brožovaná

Jazyk: český

Scenár: François Miville-Deschênes, Sylvain Runberg

Kresba: François Miville-Deschênes

Preklad: Richard Podaný

Redakcia: Filip Gotfrid, Patrik Linhart, Petr Stejskal

Vydavateľstvo: CREW

5

Hodnotenie

Dobyvatelé 3, 4 sú u nás za mňa jeden z komiksov roku 2021. Jasné, zamrzí ten malý formát, lebo kresba je natoľko kvalitná, že by jej originálny formát sedel oveľa viac. Okrem toho však tento komiks nemá nič, čo by som mu vytkol. Príbeh je pútavý, dynamický a kým v prvých dvoch dieloch mi boli postavy ukradnuté, tu už ma ich osudy zaujímali. Ak sa vám páčili Dobyvatelé 1 a 2, budete nadšení. Bitky sú epickejšie a stále tu je aj to korenie v podobe celkovej drsnosti a ľahkej erotiky.

Autor – Rado