Projekt Modrá Crew vlastne vznikol z pôvodného kultového komiksového časopisu Crew. Najväčšie tunajšie vydavateľstvo komiksov sa rozhodlo, že už nemá zmysel v dobe internetu viesť časopis, v ktorom budú články a ukážky komiksov, ktoré budú alebo nebudú vydávať celé a samostatne. Veľa fanúšikov to zaskočilo, ale priznajme si to, že je to vlastne logické rozuzlenie a určite je lepšie tu tie komiksy rovno samostatne vydávať od začiatku, aj keď tým vydavateľstvo občas šliapne v prípade niektorých sérií trochu mimo komerčného úspechu. Určite tu chýbajú zaujímavé tematické články o komiksoch, ale tie sa nahradili kanálom s videami na youtube, za ktorými stojí práve Crew a nájdete ich pod názvom komiksar_cz. Doba sa teda zmenila, ale časopis Crew tu s nami ostal a transformoval sa do inej a pre mňa ešte zaujímavejšej podoby. Tentokrát sa volá Modrá Crew a názov je zobraný zo špeciálnych dielov, ktoré boli vlastne špeciálne čísla komiksového časopisu Crew, ale vždy v nich bol celý komiksový príbeh. Nová verzia komiksov Modrá Crew je zameraná na európske rôznorodé komiksy, ktoré sa vyznačujú originálnymi scenármi, krásnymi a nápaditými svetmi a príbehmi a skvelou kresbou a farbami. Mne a veľkému počtu ďalších fanúšikov sa tento nápad páčil veľmi, predsa len tu bol obrovský hlad po európskych komiksoch, ktorých tu vychádzalo veľmi málo a aj vďaka úspešnému projektu Modrá Crew, ktorá už má momentálne 15 diel, sa tu rozbehlo viacero vydavateľstiev s európskou tvorbou a komiksov je tu oveľa viac ako kedy bolo.

VŽDYŤ SE VRHL PŘÍMO DO JÁMY LVOVÉ.

ON SÁM JE LEV!

Modrá Crew 15 – Okko: Cyklus země je vlastne pokračovaním prvého uzavretého Cyklu vody z tretieho dielu Modrej Crew. Znovu sa teda vydávame do roku 1108 do Pajanského cisárstva v Japonsku a sledujeme ďalšie dobrodružstvo partičky, v ktorej je hlavnou postavou Ronin Okko alebo aj slávny zabijak démonov. V jeho partičke sú ďalej samuraj Noburo, väčne smedný mních Nošin a jeho mladý učeň Tikku a spolu sa vydávajú na nebezpečnú púť v horách po siedmich kláštoroch, aby vystopovali nebezpečný klan, ktorý má vo svojom znaku čierneho havrana. Tentokrát sa k hlavným hrdinom do partie pridajú hlavne dve výrazné ženy a to veľká bojovníčka a ich sprievodkyňa s menom PO-KO-SI-LA a samurajka Secuka s jednou rukou a so stopovacím rozprávajúcim potkanom Nuukom. Okrem nich sa v príbehu objaví viacero postáv, ale tie nie sú až tak výrazné. V každom prípade sa však rozšírenie partičky lovcov démonov veľmi vyplatilo, lebo sú oveľa bohatšie dialógy, celkovo sa tie postavy vydarili a je zaujímavé sledovať ich konfrontácie a putovanie.

Tentokrát sa scenáristovi Humbertovi Chabuelovi (Hub) podarilo napísať aj dostatočne pútavý príbeh, vymyslieť kvalitných a tajomných záporákov a celé je to ešte o úroveň lepšie ako prvý Cyklus vody. Kresba sa znovu vydarila, mám veľmi rád filmy, hry či komiksy s japonskou tematikou a komiks Okko je spravený tak, že si fanúšikovia prídu na svoje. Bavil som sa veľmi dobre a je len veľká škoda, že sme na toto pokračovanie museli čakať 3 roky, ale vždy lepšie neskôr ako nikdy a snáď sa to teraz zmení, lebo už o nových komiksoch v sérii Modrá Crew nebudú rozhodovať hlasujúci čitatelia, ale výber za nás urobí redakcia. Tak sa snáď s ďalším pokračovaním čoskoro uvidíme.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 112

Väzba: Brožovaná

Jazyk: český

Scenár: Hub

Kresba: Hub

Preklad: Richard Podaný

Redakcia: Filip Gotfrid, Anna Křivánková

Vydavateľstvo: CREW

 

4

Hodnotenie

Pokračovanie Okka sa veľmi vydarilo, zavedie nás do zaujímavých oblastí siedmich kláštorov v horách a k hlavnej partičke sa pridajú nové postavy. Aj vďaka nim je to ešte o úroveň lepšie ako prvý Cyklus vody.

Autor – Rado