Minecraft je fenomén, čo si budeme hovoriť. Nie je veľa detí za posledné roky, ktoré by nevedeli, čo je to Minecraft. Hra bola oficiálne vydaná v roku 2011 a odvtedy predala viac ako 200 miliónov kópií čo ju radí s obrovským náskokom na prvé miesto najpredávanejších videohier všetkých čias. Len pre úplný obraz aký obrovský úspech to Minecraft dosiahol, na druhom mieste je totiž slávne GTA V a to predalo o takmer 70 miliónov menej. V roku 2014 bola spoločnosť Mojang, ktorá Minecraft vytvorila odkúpená aj spolu s hrou gigantom Microsoft za astronomických 2,5 miliardy amerických dolárov. Hra obsahuje náhodne generovaný 3D svet, v ktorom ide o prežitie, zber surovín, pretváranie sveta a stavanie svojej základne. Deti ho milujú a hrávajú ho vo veľkom aj stredoškoláci či staršie generácie. Samozrejme je konkurencia vo videohrách obrovská a hlavne Fortnite má obrovské čísla hráčov.

Minecraft sa vďaka svojej popularite dostal aj do komiksov a my tu dnes máme ten prvý, ktorý tu Crew vydalo. V príbehu je hlavnou postavou chlapec Tyler, ktorý to v realite nemá veľmi jednoduché. S rodinou sa totiž presťahovali z rodného mesta a svoju partiu kamarátov už poriadne nevidí na živo a v novej škole ešte nikoho nepozná. Je z toho smutný a tak je rád aspoň za to, že sa so svojou starou partiou najlepších kamarátov stretáva každý týždeň v hre Minecraft. Spolu s priateľmi Evanom, Candace, Tobim a Grace sa rozhodnú pre najťažšiu úlohu v hre. Dostať sa na samotný koniec hry nazvaný End a chcú sa tam postaviť finálnemu bossovi – Ender Dragonovi. Nebude to ľahké, ale odhodlanie im nechýba a to je to hlavné!

JAKMILE VSTOUPÍME DO ENDU, DRAK POZNÁ, ŽE TAM JSME.

Príbeh teda nie je vôbec komplikovaný, ale to od komiksu pre deti ani nikto nečakal. Partička kamarátov sa stretáva v hre a zažívajú tam dobrodružné výpravy. Myšlienka priateľstva a partie dobrých kamarátov, ktorí pomáhajú v tom virtuálnom svete komunikáciou prekonať neľahké chvíle v reálnom živote je pekná. Celkovo to v posledných rokoch často takto aj funguje, že deti, alebo mladšie generácie sa stretávajú s kamarátmi vo virtuálnych svetoch a zažívajú tam spoločné dobrodružstvá. Jasné, naši rodičia alebo starí rodičia to chápu len málokedy, hrávali sa totiž celé svoje detstvo vonku a je pre nich často nepochopiteľné, že deti sedia pri blbých hrách, kde je len samé násilie. Tí múdrejší však dobre vedia, že to tak nie je a hry dokážu dať mladým generáciám veľa, či už sú to naozaj tie priateľstvá (aj keď občas iba virtuálne), zdokonaľovanie sa v jazykoch, pocit spolupatričnosti, spolupráce a podobne. Komiks toto všetko ukazuje a aj napriek tej prílišnej jednoduchosti kvôli zameraniu sa na tých menších, pôsobí milo. Pre deti sa jedná o vhodný komiks, ktorý ich určite dokáže zaujať. Samozrejme sú tu aj lepšie detské komiksy, ktoré viac ocenia aj dospelí, ale Minecraft komiks – První kniha příběhů je fajn a nijak ma to neurazilo. Páčilo sa mi, ako sa autorka kresby venuje na posledných stranách tvorbe komiksu, čo určite viaceré deti zaujme a možno ich aj pošťuchne k nejakému výtvoru.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 88

Väzba: tvrdá

Jazyk: český

Scenár: Sfé R. Monster

Kresba: Sarah Graley

Preklad: Filip Škába

Redakcia: Filip Gotfrid, Boris Hokr

Vydavateľstvo: CREW

3

Hodnotenie

Minecraft komiks – První kniha příběhů je vhodným komiksom pre deti, tým viac, ak niekedy Minecraft hrali. Pre tých starších čitateľov to už veľmi nie je, ale nenudilo ma to a obsahuje to pekné scény o priateľstve.

Autor – Rado