Superhrdinovia sú hlavne v posledných rokoch celosvetovým fenoménom. Nieže by tu neboli aj predtým, ale super úspešné filmy od Marvelu a DC rozšírili povedomie pre masy ľudí po celom svete a tých najznámejších superhrdinov dokážu vymenovať aj zástupy ľudí, ktorí komiksy nikdy nečítali. Je veľmi fajn, že vznikajú superhrdinské komiksy pre všetky generácie a ešte lepšie je to, že sa týmto spôsobom tieto komiksy vydávajú aj u nás. Vydavateľstvo Crew to má dokonale premyslené a vydáva komiksy aj pre tých najmenších a učí tak deti k láske ku komiksom, vlastne si vychovávajú svojich budúcich čitateľov. Vydávať detsky orientované knihy je jednoducho skvelý nápad a som veľmi rád, že Crew ide takouto cestou, keď si v ich edičáku nájde komiksy naozaj široké publikum. Už len keď si zoberieme superhrdinské komiksy, tak vydávajú tie klasické, vydávajú aj sériu pre dospelejšie publikum (Black Label) a majú aj viacero komiksov pre tých najmenších. Či už je to Batman/Želvy nindža Adventures, DC Superhrdinky, Mladí Titáni do toho! alebo edícia Můj první komiks, v ktorej už vyšli rôzne komiksy s Batmanom, Iron Manom či Spider-Manom, deti majú na výber. Okrem toho vydávajú samozrejme oveľa viac detských komiksov, ktoré nájdete pod označením Crew Kids.

Milá Ligo spravedlnosti predstavuje dobre známych hrdinov v trochu inom svetle a moderne. Je doba internetu a malé deti už s mobilom narábajú lepšie ako poniektorí dospeláci a presne na takýto štýl je aj tento komiks. Superhrdinom píšu ich detskí fanúšikovia a majú rôzne otázky, z ktorých niektoré ste si možno položili aj vy sami. Robí Superman chyby? Smrdí Aquaman rybacinou? Prečo je Green Lantern stále v zelenej farbe? Ich obľúbení hrdinovia im samozrejme následne odpisujú. Tých krátkych príbehov je v komikse viac a síce sa spočiatku zdá, že sú to uzavreté mini príbehy, postupne uvidíte, že so sebou súvisia. Komiks obsahuje príbehy so Supermanom, menej známou Hawkgirl, Aquamanom, s Wonder Woman, s Flashom, s Green Lanternom, Cyborgom a samozrejme aj s Batmanom.

Celý tento komiks je zameraný na detských čitateľov, ktorých poteší pestrofarebnosť a aj taký jednoduchý detský humor a poučenia. Milý samozrejme môže byť aj pre viacerých dospelých, ktorí ocenia zasa tak trochu iný pohľad na obľúbené a dobre známe postavy. Mne osobne sa páčil námet, ale problém som mal hlavne s nevyrovnanou kvalitou príbehov, z ktorých viaceré vyšumia úplne do prázdna. Kým pre tých najmenších to určite nebude žiadny problém, mne tá občasná nedotiahnutosť vadila. Veľmi slabé kapitoly majú Green Lantern, Cyborg a Hawkgirl, ktorých pointy sú naozaj veľmi slabé a povedal by som, že až nepremyslené a odfláknuté. Z tých ostatných príbehov ma niečo bavilo viac (Superman, Aquaman, Batman) a niečo zasa menej (Wonder Woman a Flash). Celé je to však veľmi príjemne kreslené a dobre sa na to pozerá. Autor Gustavo Duarte je šikovný a snáď tu od neho v budúcnosti ešte niečo uvidíme. Veľká škoda, že nedostal na nakreslenie lepšie príbehy so zaujímavejšími pointami. Pre deti sa však jedná o vhodný komiks, pri ktorom sa môžu dobre zabaviť. 

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 160

Väzba: tvrdá

Jazyk: český

Scenár: Michael Northrop

Kresba: Gustavo Duarte

Preklad: Ľudovít Plata (Turlogh)

Redakcia: Filip Gotfrid, Jiří Hrbek, Andrea Nekvapilová

Vydavateľstvo: CREW

 

3

Hodnotenie

Milá Ligo spravedlnosti je pre deti veľmi vhodný komiks, ktorý poteší svojou peknou kresbou a farbami. Pre deti bude zaujímavá aj téma, ktorá je svieža aj pre dospelých čitateľov. To, že píšu malé deti dopisy svojim obľúbeným superhrdinom a pýtajú sa ich na rôzne somarinky je rozhodne dobrý a neokukaný námet. Len by to chcelo podstatne zaujímavejšie a lepšie vypointované scenáre. Takto to ostalo niekde na pol ceste a pre mňa osobne vyšumelo viacero príbehov úplne do prázdna.

Autor – Rado