Legendárni tvorcovia Alejandro Jodorowsky a Juan Giménez vytvorili kultový sci-fi komiks Kasta metabaronů, ktorý bol v štýle knižnej Duny, ktorú chcel Jodorowsky natočiť, ale nevyšlo mu to. Je to epický galaktický príbeh plný brutálnych bojov a odohráva sa vo svete ďalšieho kultového komiksu Incal, ktorý tiež napísal Alejandro. Metabaron sa vracia do tohoto sveta a pokračuje v príbehu metabarona a znovu to bude poriadne epické!

Príbeh začína po porážke Technotechno ríše, kedy sa zrodil nový režim. Vládne tomu Technopápež, ktorý ovláda aj najvzácnejšiu pohonnú hmotu vesmíru a to Epyfit. Problém je, že ho nie je dosť a drasticky dochádza. V ceste stojí Technopápežovi samotný Metabaron a tak proti nemu pošle svojho najspoľahlivejšieho bojovníka, krutého Techno-admirála Wilhelma-100, ktorého najobľúbenejšou činnosťou je mučenie a zabíjanie. Dokáže poraziť neporaziteľného Metabarona?

Scenárista Alejandro Jodorowsky má už 91 rokov a preslávil sa hlavne ako režisér a scenárista filmov a komiksov. Vytvoril veľké množstvo komiksov, z ktorých viaceré patria medzi dnes už kultové diela. Kasta Metabaronov patrí k jeho najvydarenejším komiksom a síce sa už na pokračovaní nepodieľal priamo ako scenárista, jeho stopu tu cítiť. Scenár Metabarona po ňom prebral Jerry Frissen, ktorý viaceré veci s Alejandrom konzultoval a je to pre neho zatiaľ najväčší projekt. Síce je jeho scenár trochu priamočiarejší, nie je to úplne na škodu a je dostatočne dynamický. Príbeh tentokrát pôsobí prízemným a jednoduchým dojmom, je tu oveľa menej duchovna, metafyziky a vnútorného sveta. Niektorých tá priamočiarosť príbehu možno sklame, ale ja tu tú Kastu metabaronov cítim dostatočne a ako pokračovanie to vôbec nedopadlo zle. Síce to po scenáristickej stránke možno nie je až tak prepracované, ale číta sa to dostatočne dobre.

Juan Giménez zomrel v tomto roku ako 76 ročný a jeho Kasta metabaronov je po grafickej stránke úchvatné dielo. V Metabaronovi to veru nemali umelci ľahké a za kresbou sú tentokrát dve osoby, tou prvou je Valentin Sécher, ktorý sa Gimenézovmu štýlu dosť podobá a vlastne aj jeho predošlý komiks Khaal je veľmi podobne kreslený a má aj podobnú tému. V Metabaronovi kreslil prvé dva diely a po ňom to prebral Niko Henrichon, ktorý tiež kreslil dva diely. Ten má tých komiksov za sebou už viac a kreslil napríklad aj výbornú Smečku z Bagdádu, ktorá vyšla aj u nás. Obaja sa zhostili svojej úlohy viac než dobre a na komiks sa veľmi dobre pozerá. Crew tu Metabarona vydala vo forme MDEK (Majstrovské diela európskeho komiksu) a zatiaľ vydali v jednej knihe 4 diely. Príbeh teda nie je dokončený a pokračuje, momentálne je dokončených už 6 dielov a na ďalšie sa čaká. Je teda pravdepodobné, že keď budú hotové, Crew tu vydá pokračovanie. Ak sa vám páčil Incal alebo Kasta metabaronov, tak je Metabaron pre vás jasná voľba. Ale na svoje si prídete aj vtedy ak ste fanúšikom sci-fi a máte radi kvalitnú kresbu.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 222

Väzba: Brožovaná/Pevná

Jazyk: český

Scenár: Jerry Frissen

Námet: Alejandro Jodorowsky

Kresba: Niko Henrichon, Valentin Sécher

Preklad: Richard Podaný

Redakcia: Filip Gotfrid, Pavel Kořínek

Vydavateľstvo: CREW

4

Hodnotenie

Boli tu isté obavy, ale pokračovanie kultovej Kasty metabaronov sa vydarilo. Metabaron je síce po scenáristickej stránke priamočiarejší a jednoduchší, ale je dostatočne kvalitne napísaný a po vizuálnej stránke sa jedná taktiež o prekvapivo dobre odvedenú robotu. Dúfam, že na pokračovanie nebudeme dlho čakať.

Autor – Rado