Píšem to pri každom komikse od Mighty Boys, ale je to proste tak. Po úvodných problémoch s komiksom Přístav Země / Zatmění idú na plný plyn a bez väčších problémov. Vlastne už na ich ťažší úvod zabudol každý normálny čitateľ alebo im každý normálny čitateľ začal v ich práci s komiksami fandiť. Filip Štěpánek a spol. odvádzajú perfektnú prácu a na každom komikse si dávajú maximálne záležať či už spracovaním knihy, s prekladom alebo aj samotným výberom komiksu. Tak ako sa zo začiatku prezentovali, že bude pre ich komiksy prvoradý príbeh a ukončenie v jednej knihe, tak to aj je. Zatiaľ vyberajú naozaj silné príbehy a zatiaľ všetky komiksy ma veľmi príjemne prekvapili a predčili moje očakávania. Zatiaľ som všetky hodnotil maximálnym hodnotením a inak to nebude ani pri sci-fi s názvom Matka od obľúbeného Jeffa Lemireho. Od neho už u nás vyšlo viacero komiksov a tento celosvetovo veľmi uznávaný autor má veľkú fanúšikovskú základňu aj u nás. Celkovo je mi aj zmýšľanie Mighty Boys veľmi sympatické, predsa len zakaždým dostanete ucelený príbeh v jednej knihe a nemusíte tak čakať na dokončenie niekoľko mesiacov. 

Je to v rámci možností realistické a komornejšie sci-fi a tak od Matky (v originálnom názve Sentient) nečakajte Hviezdne vojny, lasery, emzákov či kopec akcie. Príbeh sa odohráva v kolonizačnej vesmírnej lodi USS Montgomery, ktorá je na ceste k novej kolónii, lebo planéta Zem bude do 10 rokov neobývateľná. Na tejto vesmírnej lodi je viacero detí a ich rodičov, no práve keď loď vstupuje do Temnej zóny, kde nefunguje komunikácia s okolitým svetom, tak sa niečo poriadne poserie a deti ostanú na lete vesmírom samé, takmer…

Mighty Boys sa to znovu podarilo a znovu vybrali veľmi silný a napínavý príbeh. Aj keď sú v hlavných úlohách deti, nečakajte detský komiks. Toto je normálne dospelé sci-fi, ktoré je veľmi šikovne a pútavo napísané. Ku koncu som už takmer ani nedýchal, taký totiž naberú udalosti spád. Postavy sú sympatické, fandil som im a celkovo som bol príjemne prekvapený, že sa príbeh vyvíja naozaj zaujímavo. Nechcem tu z príbehu nič prezrádzať, lebo ja sám som o ňom vôbec nič nevedel a tak som bol výsledkom veľmi potešený. Jednoducho ak máte radi reálnejšie sci-fi a máte chuť na silný príbeh, Matka vás určite nesklame. Jeff Lemire je jeden z najlepších scenáristov súčasnosti a Matka síce nepatrí k jeho najznámejším a najzásadnejším dielam, ale kvalitou sa im vyrovná. Kreslil to Španielsky umelec Gabriel Hernandez Walta, ktorého prácu môžete poznať z komiksu Vision: O trochu horší než člověk, o trochu lepší než zvíře, ktorý vyšiel od Crew v edícii Legendy Marvel. Jeho kresba sa k príbehu hodí, aj keď nie je úplne typická. Komiks Matka rozhodne odporúčam. 

Matka je uzavretý príbeh.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke Mighty Boys!

KUPUJTE TU

Počet strán: 176

Väzba: Tvrdá

Jazyk: Český

Scenár: Jeff Lemire

Kresba: Gabriel Hernandez Walta

Preklad: Filip Štěpánek

Redakcia: Haseyo, Filip Štěpánek, Zuzana Štěpánková, Kateřina Veselá (II)

Vydavateľstvo: Mighty Boys

5

Hodnotenie

Matka je perfektné sci-fi, pri ktorom je najlepšie nič o príbehu pred čítaním nevedieť. Opäť sa to Filipovi a spol. podarilo a znovu vybrali veľmi silný príbeh, ktorý zaujme a až do napínavého finále nepustí. Veľmi príjemné prekvapenie.

Autor – Rado