Magic: The Gathering obsahuje veľké množstvo kariet, ktoré by sa dali počítať na tisíce a hrať to môžu proti sebe dvaja alebo viac hráčov. Vo svete je to hra naozaj populárna a odhaduje sa, že má viac ako 12 miliónov fanúšikov. Ja osobne som hral všetky počítačové hry, ktoré v tomto univerzu vyšli a odohral som v tých hrách desiatky spokojných hodín, aj keď na živo s reálnymi kartami som to nikdy nehral. Karty sú nakreslené tými najschopnejšími fantasy ilustrátormi a vyzerajú vážne dobre. Viacero kartičiek nakreslila aj slovenka Martina Pilcerová, ktorá kreslila fantasy a sci-fi komiksy do legendárneho Československého komiksového časopisu Bublinky, ktorý tu vychádzal začiatkom 90. rokov.

Vydavateľstvo Crew sa rozhodlo prispieť do populárnej kartovej hry Magic: The Gathering komiksom o jednej z najobľúbenejších postáv – Chandre. Je to planeswalker, čo znamená, že je to sférochodkyňa, ktorá môže cestovať viacerými svetmi tohoto univerza a je to jedna z hlavných postáv kartovej hry. Presne o to ide aj v komikse, že sa Chandra pozrie na viaceré miesta a pre fanúšikov sú dobre známe. To je však aj hlavný a najväčší problém celého komiksu. Ak ste Magic: The Gathering nikdy nehrali a nepoznáte z toho ani jednu kartičku, budete sa v komikse dosť ťažko orientovať. Je to v podstate taká tenká akčná jednohubka, ale je veľmi veľká škoda, že ten príbeh nie je jednoduchšie podaný a nemyslel aj na ľudí, ktorí o Magicu nikdy nepočuli. Ale ok, zabudnime na tento mínus a povedzme, že si budú komiks prevažne kupovať len fanúšikovia. Pre tých to môže byť príjemné čítanie, v ktorom uvidia viaceré známe postavy. Či už sa jedná o samotnú a sympatickú Chandru alebo obľúbeného bieleho leva Ajaniho. Fanúšikom budú jasné aj udalosti, okolo ktorých sa komiks točí a ktoré sa v komikse často spomínajú a to boj proti dračiemu sférochodcovi Nicolasovi Bolasovi, ktorý vyvrcholil v edícii War of the Spark a síce bol Nicolas porazený, Chandra prišla o mnoho svojich priateľov a nechalo to na nej psychickú stopu. Cestuje svetmi a snaží sa pomáhať ľuďom, natrafí však na nebezpečného planeswalkera Tibalta, ktorý ju chce zabiť a o tom je vlastne celý komiks.

NEPŘINÁŠÍŠ NIC NEŽ ZKÁZU, ZÚSTÁVÁ PO TOBĚ JENOM HRÚZA A POPEL.

Komiks má 96 strán, čiže sa jedná o jednohubku a to o poriadne akčnú. Magic: The Gathering je hlavne o bojoch a v komikse to autori pochopili a splnili. Akcia je totiž na neuveriteľných 57 stranách, čo znamená, že sa bojuje na viac ako každej druhej strane. Komiks teda naozaj veľmi rýchlo ubehne, ale je to zábavné čítanie? Príbehom to nie je veľmi zaujímavé a na tých pár stranách, kde sa nebojuje, to začína nepekne nudiť, ale keďže sa tu bojuje naozaj často, tak to nie je úplne márne. Tibalt je fajn záporák a boje s ním majú svoju šťavu. Vďaka už spomenutej častej akcii je to vhodný komiks pre mladších čitateľov, ktorí obľubujú komiksových hrdinov a pre fanúšikov, ktorí chcú vidieť spracovanie ich obľúbeného sveta v komiksovej podobe. Kresba je príjemná a síce sa nejedná o komiks, ktorým by som si len tak kvôli kresbe listoval, k tej častej akcii sa hodila.

Magic the Gathering: Chandra je uzavretý jednodielny komiks.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa. KUPUJTE TU

 

Počet strán: 96

Väzba: brožovaná

Jazyk: český

Scenár: Vita Ayala

Kresba: Harvey Tolibao

Preklad: Ľudovít Plata

Redakcia: Filip Gotfrid, Martin Kužel

Vydavateľstvo: CREW

 

3

Hodnotenie

Magic the Gathering: Chandra je komiks plný bojov, akcie a hlášok. Nejedná sa o nič výnimočné a náročnejší čitatelia spokojní nebudú, ale ak ste fanúšik alebo máte radi jednoduchšie komiksy plné akcie, Chandra vás na chvíľu dokáže zabaviť.

Autor – Rado