Little Orpheus vyšiel už v roku 2020 na iOS, ale tvorcovia zúštúdia The Chinese Room si povedali, že by bol fajn nápad hru graficky obnoviť a vydať ju aj na ostatné platformy. Tvorcovia oceňovaných adventúr ako Dear Esther, Amnesia: A Machine for Pigs alebo Everybody’s Gone to the Rapture si dali od roku 2015 pauzu kvôli slabým predajom ich poslednej adventúry. Ktovie, či je znovu vydanie plošinovky znakom, že sa vracajú na scénu, ale možno je to len snaha zarobiť nejaké drobné. V každom prípade som za Little Orpheusa rád, lebo na iOS nehrávam a tak som si ho mal teraz možnosť zahrať na PC a je to pecka!

Je rok 1962 a Američania s Rusmi súperia, kto skôr dostane svojho muža na Mesiac. Na Sibíri sa však odohráva niečo úplne iné, súdruh Ivan Ivanovič je spustený v rakete Little Orpheus do stredu zeme cez vyhasnutú sopku. Hneď na to s ním však stratia signál a 3 roky o ňom nie je počuť. Po troch rokoch sa objaví a generálovi rozpovie svoj neuveriteľný dobrodružný príbeh plný dinosaurov, stratenej civilizácie a rôznych iných neuveriteľných historiek.

Celá plošinovka je humorne ladená a Ivan sa s generálom baví na čiernobielej obrazovke o všetkých jeho príhodách a to sa prelína so samotnými dobrodružstvami, kde už Ivana ovládate vy. Vždy je však prítomný vtipný komentár obidvoch Rusov a možno aj kvôli ruským hrdinom bola hra nedávno odložená, keďže Rusy napadli Ukrajinu a celkovo bol svet z tejto udalosti zhrozený. The Chinese Room však už nechceli dlhšie čakať, aj keď vojna v reálnom svete stále trvá. Hra ako taká je však veľmi príjemná a je ideálna na uvoľnenie, keďže je hrateľnosť jednoduchá, bez frustrujúcich momentov a príbeh pekne plynie dopredu bez zbytočných zásekov. Ivan Ivanovič zažíva veľkolepé dobrodružstvá, bude ho naháňať Tyranosaurus Rex, objaví neznámu civilizáciu obrov, prehltne ho veľryba, bude skákať po morskom dne, po Mesiaci, pozrie sa do útrob Antarktídy a na vlastnú kožu pocíti hrátky s časom. Celková hrateľnosť je jednoduchá a vlastne len skáčete a utekáte dopredu. Je tu viacero pasáží, v ktorých sa musíte skrývať za objekty a je tu aj viacero pasáží, v ktorých musíte rýchlo zdrhať pred nejakou príšerou či padajúcimi meteoritmi.

Prostredia sú natoľko zaujímavé a rozdielne, že som sa stále v hre tešil, čo ma čaká najbližšie. Tvorcovia sa totiž nebáli a spravili na vašej ceste viacero veľkolepých a epických momentov. Pozerá sa na to všetko veľmi dobre, nič vás na tejto ceste nefrustruje a ešte je to k tomu aj vtipné. Po grafickej stránke sa autorom podarilo vytvoriť naozaj pekné prostredia a bavilo ma sa na fantáziu tvorcov pozerať.

Hra vyšla na: PC, Xbox One, PS4, PS5, Switch, Xbox Series X|S, iOS.

Žáner: Plošinovka.

Multiplayer: Nie.

Hru vyrobili:

Hru vydali:

  • 80%
    - 80%
80%

Hodnotenie

Little Orpheus je veľmi príjemnou a peknou plošinovkou. Obtiažnosť je nízka a tak sa môžete na plno sústrediť na krásne prostredia plné epických momentov a na všadeprítomný humor. Hrateľnosť nijako nefrustruje a je to ideálna hra na uvoľnenie po ťažkom dni v práci.

Autor – Rado