Metroidvania na štýl Mad Maxa? Tak to už hej! Malé indie štúdio Brainwash Gang má už s malými indie hrami bohaté skúsenosti, už vytvorili viacero 2D a 3D akčných s dobrými nápadmi a preto sa nemôžeme čudovať, že sa im to podarilo aj pri hre Laika: Aged Through Blood. Sami autori hru opisujú ako motorvania ako variáciu na žáner metroidvania, ktorá je na hry dosť bohatá. Väčšinou tu vznikajú 2D plošinovky a charakteristické sú tým, že sa môžete slobodne pohybovať po väčších mapách z ľava do prava alebo naopak, no viacero ciest je pre vás zo začiatku uzavretých a dostať sa tam viete až neskôr. Počas hrania totiž naberáte nové zbrane, schopnosti, bojujete s bossmi. To je obľúbený žáner metroidvania v skratke. Laika tam patrí a motorvania je to preto, lebo tu jazdíte celý čas na motorke miesto chodenia.

Poznáte hru Trials? Kde je to práve náplň hrateľnosti? Že musíte svoju mašinu správne pri skokoch balancovať, aby ste stále dopadli na kolesá? Tu je to podobne. Laika sa hrá tak, že tu jazdíte na motorke a pri skokoch proste musíte správne vybalancovať svoj stroj aby ste nespadli na hlavu, lebo vtedy hra končí a začínate od posledného záchytného bodu. K tomu máte viacero schopností, lebo na vašej ceste apokalyptickou krajinou na vás bude striehnuť viacero ozbrojených nepriateľov. Máte teda vo výbave motorku, s ktorou môžete blokovať strely a aj odrážať, čo si však musíte pri skoku saltom dobiť. Podobne je to aj so strelnými zbraňami, ktorých je viacero druhov, začínate pištoľou, pokračujete brokovnicou, kušou a podobne. Dobíjate ich tiež počas skoku a musíte urobiť salto dozadu. Znie to komplikovane a verte tomu, že párkrát rozhodne umriete, kým si na tieto špeciálne techniky zvyknete. Tvorí to však veľmi zaujímavú hrateľnosť. Plus tu máte aj spomaľovanie času pri mierení zo zbrane a to všetko prosím pekne tvorí naozaj zábavnú a neokukanú akčnú hrateľnosť. Príbeh rozpráva o postapokalyptickom svete, v ktorom už žijú len zmutované antropomorfné zvieratá. Ľudstvo bolo totiž zničené atómovou bombou. Zvieratá sa v tejto drsnej divočine snažia prežiť a takou je aj Laika, hlavná postava príbehu, samica kojota, ktorá má aj malú dcérku. Je to bojovníčka, ktorá preskúmava svet naokolo a bojuje proti militaristickej skupine zvanej Birds, čo už podľa názvu sú hlavne vtáky. Ochraňuje svoj ľud, pomáha im a rieši pre nich úlohy. Príbeh hry je jednoduchý, ale tvoria ho pekné animované videá. Čo však robí Laiku zaujímavou je hlavne Mad Maxovská atmosféra, nápaditá akčná hrateľnosť, pekná 2D kreslená grafika a parádny soundtrack, ktorý obsahuje viacero veľmi fajn piesní.

Laika: Aged Through Blood je rozhodne veľmi zaujímavou hrou a má veľmi fajn svet a hrateľnosť chytí a nepustí. Je to však naozaj veľmi obtiažna hra a dá vám veru poriadne zabrať, síce sú save pointy časté, no nepriatelia sa po vašej smrti neustále respawnujú a jeden ich výstrel vás okamžite zabije tak isto aj pád na hlavu. Verte tomu, že umierať budete až nepekne často, čo ma občas naozaj frustrovalo. Inak je to však veľmi fajn a jednoznačne odporúčam fanúšikom 2D nápaditých plošinoviek/metroidvanií. Laika vám dokonca vydrží na pekných pár hodín, lebo svet obsahuje naozaj prekvapivo veľký. Väčšinou sú plošinovky výrazne kratšie a v tomto smere patrí Laika medzi tie dlhšie. Hra je momentálne dostupná len na PC, ale v pláne sú čoskoro aj konzolové verzie.

Oficiálna stránka hry. 

Hra vyšla na: PC (v pláne sú aj konzolové verzie).

Žáner: 2D plošinovka/metroidvania. 

Multiplayer: Nie.

  • 80%
    - 80%
80%

Hodnotenie

Laika: Aged Through Blood je Mad Maxovská 2D plošinovka/metroidvania s perfektnou postapokalyptickou atmosférou. Má nápaditú akčnú hrateľnosť, jazdíte tu totiž takmer neustále na motorke, na ktorej aj bojujete rôznymi spôsobmi. Hra má peknú kreslenú 2D grafiku a parádny pesničkový soundtrack. Je to však naozaj ťažké a umierať budete nespočetnekrát, ale ja som sa naozaj dobre bavil.

Autor – Rado