Kůstek je kultová komiksová séria, ktorá vyšla vo viac ako 30 krajinách po celom svete a len v Severnej Amerike sa predalo viac ako 8 miliónov výtlačkov. Podľa tohoto komiksu vyšla počítačová hra a momentálne chystá animovaný seriál aj Netflix. Kůstek dostal aj množstvo ocenení a to presne 10 ocenení Willa Eisnera a 11 Harvey cien. To všetko len dokazuje veľkú obľúbenosť tejto série, ktorá je obľúbená po celom svete. Vydavateľstvo Crew sa rozhodlo, že tu túto sériu vydá celú ešte raz a tentokrát farebne a v tvrdej väzbe, čo je rozhodne chválihodné. Autor Jeff Smith tu mieša komédiu inšpirovanú starými animovanými seriálmi ako Káčer Donald či Bugs Bunny a mieša ich s temnou fantasy na štýl Pána prsteňov. Príbeh rozpráva o troch bratrancoch, ktorí boli vyhnaní z mestečka a stratili sa v divočine. Zablúdili až tak, že sa ocitli v nebezpečnom svete priateľských drakov, večne hladných krysákov, obrovských včiel a agresívnych babičiek.

Tretí diel s názvom Oči bouře odhaľuje znovu o niečo viac z minulosti babky Ben a jej krásnej vnučky Trnky, do ktorej je Ferdo Kůstek zamilovaný až po uši. Ferdo a Trnka sa bavia o svojich zvláštnych snoch a babča Ben ich pri tom počuje. Vďaka tým snom príde na to, že sa schyľuje k neodvratnej vojne medzi Pánom kobyliek, chlpatými krysákmi a ľuďmi. Babča Ben vie, že už u nich na samote na ranči nie je Trnka vôbec v bezpečí a musia odísť niekde ďaleko. Druhá príbehová linka sleduje Podfu Kůstka, ktorý rozmýšľa stále ako sa čo najskôr vrátiť domov do Kůstkova a ošmeknúť pri tom čo najviac ľudí. Starý Lucius ho aj so Švandom zoberie do osady, ale po ceste sú počas búrky napadnutí krysákmi a musia im zdrhnúť.

Kůstek 3: Oči bouře je znovu plný dobrodružstva, napätia, ale aj dobre vypointovaných vtípkov. Je to jednoducho skvelé čítanie, v ktorom sa napätie strieda s humorom a perfektne to funguje. Naviac podobne ako pri prvom a druhom diely som doslova nadšený, že sa tu Crew rozhodlo vydávať túto očarujúcu sériu pre všetky vekové kategórie farebne. Vypadá to úžasne a farebnosť sa Kůstkovi naozaj veľmi hodí. Pôvodnú čiernobielu verziu už pravdepodobne do ruky nikdy ani nechytím. Autor Jeff Smith je všestranne nadaný a ide mu ako písanie, tak aj kreslenie na veľmi vysokej úrovni. Naviac tretí diel je znovu o niečo epickejší ako tie predošlé a cítiť tu vo vzduchu osudovosť podobne ako pri Pánovi prsteňov, ktorý bol tiež zo začiatku viac-menej relaxačný a ku koncu už to bolo temné fantasy.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ich priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 192

Väzba: tvrdá

Jazyk: český

Scenár: Jeff Smith

Kresba: Jeff Smith

Preklad: Michael Bronec

Redakcia: Filip Gotfrid, Jiří Pavlovský

Vydavateľstvo: CREW

5

Hodnotenie

Kůstek 3: Oči bouře v príbehu prituhuje a už je aj napriek viacerým skvelým vtípkom výrazne temnejší ako predošlé diely. Jeff Smith to píše a aj kreslí s veľkou parádou a je to jednoducho skvelé čítanie pre všetky vekové kategórie.

Autor – Rado