Kůstek je kultová komiksová séria, ktorá vyšla vo viac ako 30 krajinách po celom svete a len v Severnej Amerike sa predalo viac ako 8 miliónov výtlačkov. Podľa tohoto komiksu vyšla počítačová hra a momentálne chystá animovaný seriál aj Netflix. Kůstek dostal aj množstvo ocenení a to presne 10 ocenení Willa Eisnera a 11 Harvey cien. To všetko len dokazuje veľkú obľúbenosť tejto série, ktorá je obľúbená po celom svete. Vydavateľstvo Crew sa rozhodlo, že tu túto sériu vydá celú ešte raz a tentokrát farebne a v tvrdej väzbe, čo je rozhodne chválihodné. Autor Jeff Smith tu mieša komédiu inšpirovanú starými animovanými seriálmi ako Káčer Donald či Bugs Bunny a mieša ich s temnou fantasy na štýl Pána prsteňov. Príbeh rozpráva o troch bratrancoch, ktorí boli vyhnaní z mestečka a stratili sa v divočine. Zablúdili až tak, že sa ocitli v nebezpečnom svete priateľských drakov, večne hladných krysákov, obrovských včiel a agresívnych babičiek.

Traja bratranci sa samozrejme snažia dostať po nebezpečných udalostiach naspäť do mestečka, z ktorého ich vyhnali, ale pokazí sa takmer všetko, čo môže. Ferdo Kůstek je vlastne hlavnou postavou série a je to dobrák, ktorý je zaľúbený do ryšavej dievčiny Trnky, ktorá sa rozhodla trom strateným bratrancom pomôcť. Podfa Kůstek je ten problémový z nich a hlavne kvôli nemu zažívajú nebezpečné situácie, lebo myslí len na seba a na to ako zbohatnúť a všetkých ošklbať. Tretím bratrancom je Švanda Kůstek, ktorý nepobral síce veľa rozumu, ale aspoň je s ním sranda. V dedinke Sudová je práve jarný veľtrh a v príprave sú aj Veľké kravie dostihy a to by nebol Podfa, keby v tom necítili možnosť ako zbohatnúť. Samozrejme sa jeho plán pokazí a bratranci zažijú znovu poriadne rušné chvíle. Okrem toho však hrozivé znamenia ukazujú, že sa schyľuje k vojne…

Druhý diel je skvelý a obsahuje množstvo humorných, ale aj napínavých scén a to je aj hlavnou silnou stránkou tejto série. Vydarený mix humoru a napätia a zabavia sa pri tom kráľovsky ako deti, tak aj dospelí. Je málo podobných komiksov, kde je ten pomer tak presne trafený, jednoducho je to komiks pre malých aj veľkých a každý si tam nájde to svoje. Jeff Smith je perfektný scenárista a dávam klobúk dole pred tým, ako úžasne dokáže vypointovať viaceré scény do skvelých a nezabudnuteľných vtípkov. Radosť čítať. Komiks je plný sympatických  a zaujímavých postáv, dej sa posúva a postavy zažívajú stále niečo nové. Autor je skvelý scenárista, ale dokázal si svoj komiks aj kvalitne nakresliť, znovu musím povedať, že to trafil a kresbou to je roztomilé pre deti a pre dospelých je to zasa príjemné a pripomína im to vydarené kreslené filmy a seriály z detských čias. Naviac v tomto novom vydaní je to už aj s farbou, ktorá tomu čiernobielemu vydaniu predtým jednoducho chýbala. Síce to bolo pekné aj vtedy, ale tentokrát má ten svet a postavy ešte väčšie kúzlo.

Séria Kůstek bude mať dokopy vo farebnom vydaní 8 kníh.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ich priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 144

Väzba: tvrdá

Jazyk: český

Scenár: Jeff Smith

Kresba: Jeff Smith

Preklad: Michael Bronec

Redakcia: Filip Gotfrid, Jiří Pavlovský

Vydavateľstvo: CREW

5

Hodnotenie

Kůstek mieša humor s napínavými scénami a robí to veľmi dobre. Je to jednoducho kultová séria, ktorá je zaslúžene vo svete tak obľúbená. Druhý diel je plný vtipných momentov a je veľmi dobre, že sa to v Crew rozhodli vydať znovu a s farbou. Kůstkovi sa tá farba naozaj veľmi hodí.

Autor – Rado