Kůstek je kultová komiksová séria, ktorá vyšla vo viac ako 30 krajinách po celom svete a len v Severnej Amerike sa predalo viac ako 8 miliónov výtlačkov. Podľa tohto komiksu vyšla počítačová hra a momentálne chystá animovaný seriál aj Netflix. Kůstek dostal aj množstvo ocenení, medzi nimi aj 10 ocenení Willa Eisnera a 11 Harvey cien. To všetko len dokazuje veľkú obľúbenosť tejto série, ktorá je obľúbená po celom svete. Vydavateľstvo Crew sa rozhodlo, že tu túto sériu vydá celú ešte raz a tentokrát farebne a v tvrdej väzbe, čo je rozhodne chválitebné. Autor Jeff Smith tu mieša komédiu inšpirovanú starými animovanými seriálmi ako Káčer Donald či Bugs Bunny a mieša ich s temnou fantasy na štýl Pána prsteňov. Príbeh rozpráva o troch bratrancoch, ktorí boli vyhnaní z mestečka a stratili sa v divočine. Zablúdili až tak, že sa ocitli v nebezpečnom svete priateľských drakov, večne hladných krysákov, obrovských včiel a agresívnych babičiek.

Príbeh tentokrát sleduje dve príbehové linky a to putovanie Kůstkov spolu s babčou Ben, Trnkou a verným krysákom Barnabášom cez zdevastovanú krajinu plnú tajomných prízračných kruhov do kráľovstva Atheia, v ktorom sídlila kráľovská rodina a je to posledné miesto, ktoré by im mohlo pomôcť. Jediný zlý krok však môže spôsobiť záhubu, preto musia putovať opatrne, aby sa vyhýbali nebezpečným kruhom, ktoré sú neviditeľné, ale Trnka ich má schopnosť vidieť. Druhou príbehovou linkou je sledovanie osudu dedinčanov a Luciusa, ktorí sa naťahujú spolu s členmi tajného bratstva o och ďalších krokoch do kráľovstva Atheia.

Tento diel je zatiaľ asi najslabší, je až príliš ukecaný a v prvej polovici bojujú naši hrdinovia s vidinami, ktoré menia troch bratrancov na postavy z knihy Biela veľryba, čo mi neprišlo nejak extra zaujímavé a je to aj zbytočne dlhé. Okrem toho je celý diel hlavne o putovaní zdevastovanou krajinou, vyhýbajú sa krysákom a prízračným kruhom a okrem toho sa tu toho až tak veľa neudeje. Aj napriek tomu je však Jeff Smith veľmi kvalitný rozprávač a aj toto putovanie je stále dostatočne pútavé. Vo vzduchu cítiť jemné naťahovanie príbehu pred samotným finále, ale stále je to Kůstek, akého máme radi. Za spracovanie tejto farebnej verzie si zaslúži Crew veľký potlesk, tvrdá väzba sa k tomu hodí oveľa viac, ako v prípade čiernobielych paperbackov.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 160

Väzba: tvrdá

Jazyk: český

Scenár: Jeff Smith

Kresba: Jeff Smith

Preklad: Michael Bronec

Redakcia: Filip Gotfrid, Andrea Nekvapilová, Jiří Pavlovský

Vydavateľstvo: CREW

 

4

Hodnotenie

Kůstek 07: Přízračné kruhy je síce najslabším dielom série, naozaj je to tentokrát až príliš ukecané a príliš veľa sa tu putuje prázdnou krajinou, no aj napriek tomu je to stále dostatočne pútavé. Hlavní hrdinovia sú natoľko sympatickí, že to je jednoducho stále zaujímavé a zábavné čítanie.

Autor – Rado