Kůstek je kultová komiksová séria, ktorá vyšla vo viac ako 30 krajinách po celom svete a len v Severnej Amerike sa predalo viac ako 8 miliónov výtlačkov. Podľa tohoto komiksu vyšla počítačová hra a momentálne chystá animovaný seriál aj Netflix. Kůstek dostal aj množstvo ocenení a to presne 10 ocenení Willa Eisnera a 11 Harvey cien. To všetko len dokazuje veľkú obľúbenosť tejto série, ktorá je obľúbená po celom svete. Vydavateľstvo Crew sa rozhodlo, že tu túto sériu vydá celú ešte raz a tentokrát farebne a v tvrdej väzbe, čo je rozhodne chválihodné. Autor Jeff Smith tu mieša komédiu inšpirovanú starými animovanými seriálmi ako Káčer Donald či Bugs Bunny a mieša ich s temnou fantasy na štýl Pána prsteňov. Príbeh rozpráva o troch bratrancoch, ktorí boli vyhnaní z mestečka a stratili sa v divočine. Zablúdili až tak, že sa ocitli v nebezpečnom svete priateľských drakov, večne hladných krysákov, obrovských včiel a agresívnych babičiek.

Šiesty diel sleduje znovu viaceré príbehové linky a Ferdo so Švandou sa stretávajú opäť s ostatnými postavami. Na scénu sa vracajú takmer všetky postavy a tak tu znovu uvidíme Trnku, Podfu, babču Ben, Luciusa a ostatných dedinčanov. Tentokrát už však ide naozaj do tuhého a Černá kápě sa dohodne s Ostrozubom, aby mu priniesol telo princeznej Trnky a aj toho čo nosí hviezdu, čiže Podfu Kůstka. Na oblohe bude totiž svietiť krvavý mesiac a to je ten správny čas na dôležitý rituál, ktorý má vypustiť na svet Pána kobyliek v jeho plnej sile.

Tentokrát je to znovu diel, v ktorom sa toho celkom dosť narozpráva. Oproti predošlému dielu, ktorý bol plný akcie a prvýkrát sa v ňom objavil aj nevyspytateľný Ostrozub, sa predsa len tempo výrazne spomalilo. Nie je to úplne na škodu a vysvetľujú sa tu niektoré dejovo nejasné veci a v celom diely už cítiť nevyhnutelný stret dobra so zlom. Černá kápě odhalí svoju tvár a rozhodne sa podarilo Jeffovi Smithovi prekvapiť s jeho totožnosťou. Celkovo som veľmi rád, že sa tu sériu Kůstek rozhodli v Crew vydávať znovu a tentokrát farebne. Pre mladších čitateľov je to naozaj oveľa lákavejšie ako keď sa to tu vydávalo čiernobiele. Za spracovanie tejto farebnej verzie si však Crew zaslúži naozaj potlesk, tvrdá väzba sa k tomu hodí oveľa viac, ako v prípade čiernobielych paperbackov.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ich priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 128

Väzba: tvrdá

Jazyk: český

Scenár: Jeff Smith

Kresba: Jeff Smith

Preklad: Michael Bronec

Redakcia: Filip Gotfrid, Andrea Nekvapilová, Jiří Pavlovský

Vydavateľstvo: CREW

4

Hodnotenie

Kůstek 06: Starcova jeskyně je po uvoľnenejšom a akčnom piatom diely výrazne temnejší. Už tu ide naozaj do tuhého a stret dobra so zlom sa nedá zvrátiť. Dokážu hrdinovia zabrániť rituálu pri krvavom svite mesiaca? Kto je Černá kápě? Jeff Smith vymyslel skvelé charaktery a jeho príbeh je veľmi dobre vystavaný a pútavý. Obrovská vďaka Crew, že túto kultovú sériu začali vydávať znovu a tentokrát v podobe, akú si Kůstek zaslúži.

Autor – Rado