Kůstek je kultová komiksová séria, ktorá vyšla vo viac ako 30 krajinách po celom svete a len v Severnej Amerike sa predalo viac ako 8 miliónov výtlačkov. Podľa tohoto komiksu vyšla počítačová hra a momentálne chystá animovaný seriál aj Netflix. Kůstek dostal aj množstvo ocenení a to presne 10 ocenení Willa Eisnera a 11 Harvey cien. To všetko len dokazuje veľkú obľúbenosť tejto série, ktorá je obľúbená po celom svete. Vydavateľstvo Crew sa rozhodlo, že tu túto sériu vydá celú ešte raz a tentokrát farebne a v tvrdej väzbe, čo je rozhodne chválihodné. Autor Jeff Smith tu mieša komédiu inšpirovanú starými animovanými seriálmi ako Káčer Donald či Bugs Bunny a mieša ich s temnou fantasy na štýl Pána prsteňov. Príbeh rozpráva o troch bratrancoch, ktorí boli vyhnaní z mestečka a stratili sa v divočine. Zablúdili až tak, že sa ocitli v nebezpečnom svete priateľských drakov, večne hladných krysákov, obrovských včiel a agresívnych babičiek.

Piaty diel tentokrát sleduje len jednu príbehovú linku a to cestu bratrancov Ferdu a Švandy. Tí sa vybrali vrátiť zatúlané mláďa krysákov späť do hôr. Na ich prekvapenie tu však narazia na obrovskú, záhadnú a nebezpečnú šelmu. Ostrozub je vládcom východného pomedzia a jeho zámery sú dosť diskutabilné. Nie je úplne jasné, na ktorej strane vlastne táto šelma je a z toho pramení aj nebezpečenstvo pre našich bratrancov. Okrem neho sa na scéne objaví viacero malých zvieratiek, dvaja dobre známy krysáci a cestu našim hrdinom skríži aj samotný vodca krysákov, zubatý Králpes. Ferdo a Švanda tak budú mať o zábavu postarané a neraz im pôjde o život.

Piaty diel si udržuje kvalitu a pôsobí oproti predošlým dielom veľmi sviežo hlavne tým, že pridáva nové postavy a zameriava sa len na jednu príbehovú linku. Neustále sa tu niečo deje, kniha je napchatá akciou, hláškami a humorom a tých 128 strán ubehne neuveriteľne rýchlo. Dej sa odohráva celý v horách a je to vlastne taká dobrodružno akčná odbočka od hlavného príbehu. Trnka, Babča Ben a aj Podfa Kůstek si dávajú v príbehu pauzu a pauzu si dáva aj osudovosť a temnota, ktoré boli každou časťou silnejšie. Akcia sa tu vydarila a poteší aj postava Ostrozuba, ktorá je výrazná a zaujímavá, okrem neho je tu hneď niekoľko menších zvierat, ktoré však až tak nerezonujú a rýchlo sa na ne zabudne. Celkovo by som radil piaty diel zatiaľ k tým najvydarenejším, viackrát som sa zasmial a veľmi príjemne som sa bavil. Znovu to musím napísať, ale veľký klobúk dole pred vydavateľstvom Crew, že sa tu rozhodlo celú sériu vydať znova vo farbe. Vypadá to úžasne a čiernobiela verzia stráca úplne svoj význam.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ich priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 128

Väzba: tvrdá

Jazyk: český

Scenár: Jeff Smith

Kresba: Jeff Smith

Preklad: Michael Bronec

Redakcia: Alena Brožová, Filip Gotfrid, Jiří Pavlovský

Vydavateľstvo: CREW

5

Hodnotenie

Kůstek 05: Ostrozub, vládce východního pomezí je návrat k uvoľnenejším prvým dielom série. Temnota a osudovosť tentokrát išli do ústrania. V piatom diely máme len jednu príbehovú linku a to cestu bratrancov Ferda a Švandu, ktorí sa snažia odniesť zatúlané mláďa krysákov naspäť do hôr. Príjemný dobrodružno akčný diel, v ktorom sa nachádza viacero vtipných momentov.

Autor – Rado