Kůstek je kultová komiksová séria, ktorá vyšla vo viac ako 30 krajinách po celom svete a len v Severnej Amerike sa predalo viac ako 8 miliónov výtlačkov. Podľa tohoto komiksu vyšla počítačová hra a momentálne chystá animovaný seriál aj Netflix. Kůstek dostal aj množstvo ocenení a to presne 10 ocenení Willa Eisnera a 11 Harvey cien. To všetko len dokazuje veľkú obľúbenosť tejto série, ktorá je obľúbená po celom svete. Vydavateľstvo Crew sa rozhodlo, že tu túto sériu vydá celú ešte raz a tentokrát farebne a v tvrdej väzbe, čo je rozhodne chválihodné. Autor Jeff Smith tu mieša komédiu inšpirovanú starými animovanými seriálmi ako Káčer Donald či Bugs Bunny a mieša ich s temnou fantasy na štýl Pána prsteňov. Príbeh rozpráva o troch bratrancoch, ktorí boli vyhnaní z mestečka a stratili sa v divočine. Zablúdili až tak, že sa ocitli v nebezpečnom svete priateľských drakov, večne hladných krysákov, obrovských včiel a agresívnych babičiek.

Príbeh štvrtého dielu pokračuje samozrejme tam, kde v tom treťom skončil a tak sa schyľuje k obrovskej bitke. Ferda Kůstek, Trnka a babča Ben sa stretávajú s desivým Kráľpsom, vládcom krysákov a strhne sa krvavá bitka. Babča Ben sa niekde stratí, temná postava Vládcu kobyliek zvoláva obrovskú armádu, aby tobyla územie Údolia pre Svätý dom hmly. Akoby to všetko nestačilo, tak do toho ešte chystá Podfa Kůstek najväčší podvod vo svojej kariére a to ten, že nahovoril dedinčanom, že dokáže zabiť obávaného draka a chce za to najcennejšie predmety, aké doma majú. Samozrejme žiadneho draka zabiť nechce, ale chce nahromadiť všetky vzácne poklady, jedlo a veci a pripraviť na draka pascu a kým na neho budú všetci čakať, tak zmizne so všetkými drahocennými vecami naspäť do Kůstkova a splatí tam svoje dlhy. To však nečaká, že sa drak do tej pasce okamžite chytí. Čo teraz?

Príbeh v štvrtom diely už nie je ani zďaleka taký uvoľnený, ako v predošlých častiach. Je to už celé oveľa temnejšie a cítiť vo vzduchu nepríjemné osudové veci. Na príbehu cítiť, že už hrdinom nejde o fazuľky, ale o život. Na môj vkus je to však tentokrát príliš konverzačné. Síce sa tu odohrávajú všemožné dôležité rozhodovania a príde aj na strety, príliš veľa sa tu však rozpráva a cítiť, že je to taká príprava autora na búrku. Samozrejme sa to však číta dobre a Jeff Smith perfektne manipuluje s postavami a s príbehom. Farba samozrejme dodáva tejto sérii nový rozmer a už si to ani neviem celé bez nej predstaviť.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ich priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 176

Väzba: tvrdá

Jazyk: český

Scenár: Jeff Smith

Kresba: Jeff Smith

Preklad: Michael Bronec

Redakcia: Alena Brožová, Filip Gotfrid

Vydavateľstvo: CREW

4

Hodnotenie

Kůstek 04: Čas zabíjet draky je už výrazne temnejší, ako predošlé časti. Už tu výrazne cítiť osudovosť a nebezpečenstvo. Udeje sa tu pár výrazných udalostí, ale inak je to zatiaľ asi najviac ukecaný diel, ktorý je vlastne takým tichom pred búrkou.

Autor – Rado