Komiks vytvoril scenárista Kurtis J. Wiebe a na prvých dvoch dieloch je za kresbu zodpovedný hlavne Roc Upchurch. Komiks mal byť pôvodne financovaný cez populárny Kickstarter, kde chceli tvorcovia ukázať ukážky z komiksu a chceli ho tam zafinancovať. To sa im však nepodarilo, lebo už týždeň pred začatím Kickstarter kampane zobral tvorcov pod svoje krídla komiksový vydavateľ Image Comics, vydavateľstvo, ktoré je známe vo svojej záľube vydávať neokukané, originálne a svieže komiksy. Scenárista Kurtis J. Wiebe vytvoril komiks na základe rokov, ktoré strávil pri hraní Dungeons & Dragons, podľa neho je to taký milostný dopis tým rokom stráveným s D&D a komiks opísal ako moderné fantasy, kde ako keby sa stretol klasický Pán prsteňov s vulgárnou komédiou Bridesmaids, po česky Ženy sobě a po slovensky Dámska jazda, kde boli v hlavných úlohách ženy a komédia si nedávala pred ústa žiadne servítky. Komiks Krysí královny naozaj pôsobí ako mix týchto dvoch filmov, mieša sa tu fantasy s komédiou a pre fanúšikov odľahčených vecí to môže byť naozaj skvelá zábava.

Tretí diel, ktorý tu Crew vydalo je zatiaľ posledným na našom trhu a podľa ohlasov z vydavateľstva sa už na ďalšie diely nechystajú. Môžu za to pravdepodobne neuspokojivá predajnosť tejto série. Nie je sa čomu čudovať, predsa len je to dosť špecifické a rozhodne to nie je čítanie pre každého. Na svoje si prídu hlavne tí čitatelia, ktorým by mix ženskej verzie Prci, prci, prcičiek a Pána prsteňov nevadil. Vlastne je to taká fantasy Tank Girl. Čiže vulgárne, plné sexuálnych narážok, oplzlých vtípkov a veľa brutálnej akcie. Mňa osobne to mrzí, že sa pravdepodobne už ďalších dielov nedočkáme, ale podľa redakcie je kvalita stále horšia a horšia a ak je to s ďalšími časťami ešte horšie ako už so slabou treťou časťou, tak sa nie je naozaj čomu čudovať. Tretí diel pokračuje v príbehu tam, kde ten predošlý skončil, ale tentokrát sa príbeh zameriava hlavne na Hannah. Nevie sa spojiť so svojím otcom, niečo sa stalo a tak sa vydáva aj so svojimi kamoškami na Univerzitu čarodejníkov. Naposledy, keď na tejto univerzite bola, tak sa stalo niekoľko veľmi nepríjemných udalostí a tak ani jej návrat nebude zrovna jednoduchý.

Krysí královny 3: Démoni prinášajú do série dosť veľké zmeny. Síce ostáva scenárista stále ten istý a z tohto hľadiska sa nič nemení, v kresbe nastal poriadny prievan. Za tú je tentokrát zodpovedný tím žien a to Tess Fowlerová, ktorá tretí diel celý kreslí a za farby sú zodpovedné Tamra Bonvillain a Kelly Fitzpatrick. Musím priznať na rovinu, že tu mám s touto zmenou značný problém a kvalita kresby išla o niekoľko úrovní oproti predošlým dielom nižšie. Tentokrát je to celé nakreslené takým detským štýlom a pritom to pre deti vôbec nie je. Tretí diel je výrazne temnejší ako tie predošlé a aj humoru je tu menej. Je to celkom škoda, lebo tento vážnejší tón sa k tejto uvoľnenej sérii tak úplne nehodí. Uvidíme, či sa v Crew ešte k tejto sérii v budúcnosti vrátia, ale zatiaľ sú vyjadrenia pesimistické a pravdepodobne sa tak jedná o posledný diel, ktorý tu s týmito bláznivými hrdinkami vyšiel.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 160

Väzba: Mäkká

Jazyk: Český

Scenár: Kurtis J. Wiebe

Kresba: Tess Fowler

Preklad: Darek Šmíd

Redakcia: Filip Gotfrid, Boris Hokr

Vydavateľstvo: CREW

3

Hodnotenie

Krysí královny 3: Démoni sú vyvrcholením prvej série. U nás sa pravdepodobne jedná o posledný diel, ktorý tu bol vydaný, ale ak máte chuť na humorné fantasy plné hlášok, nadávok a brutálnej akcie, rozhodne siahnite po sérii Krysí královny. Síce je tretí diel o úroveň slabší ako tie predošlé, aj tak sa však jedná o fajn uvoľnené čítanie.

Autor – Rado