Komiks vytvoril scenárista Kurtis J. Wiebe a na prvých dieloch je za kresbu zodpovedný hlavne Roc Upchurch. Komiks mal byť pôvodne financovaný cez populárny Kickstarter, kde chceli tvorcovia ukázať ukážky z komiksu a chceli ho tam zafinancovať. To sa im však nepodarilo, lebo už týždeň pred začatím Kickstarter kampane zobral tvorcov pod svoje krídla komiksový vydavateľ Image Comics, vydavateľstvo, ktoré je známe vo svojej záľube vydávať neokukané, originálne a svieže komiksy. Scenárista Kurtis J. Wiebe vytvoril komiks na základe rokov, ktoré strávil pri hraní Dungeons & Dragons, podľa neho je to taký milostný dopis tým rokom stráveným s D&D a komiks opísal ako moderné fantasy, kde ako keby sa stretol klasický Pán prsteňov s vulgárnou komédiou Bridesmaids, po česky Ženy sobě a po slovensky Dámska jazda, kde boli v hlavných úlohách ženy a komédia si nedávala pred ústa žiadne servítky. Komiks Krysí královny naozaj pôsobí ako mix týchto dvoch filmov, mieša sa tu fantasy s komédiou a pre fanúšikov odľahčených vecí to môže byť naozaj skvelá zábava.

Aj tentokrát to bude plné násilia, nadávok a sexu. Druhý diel je podobný tomu prvému a aj začína tam, kde ten prvý skončil, teda za hradbami Palisády. Ako sa čoskoro ukáže, odhaľuje sa veľká hrozba pre obyvateľov tohto mestečka. Šéf mestskej hliadky Sawyer je zajatý a kvôli jeho minulosti má byť odsúdený na smrť a pred tým sa má pozerať na obyvateľov mesta a práve aj na naše hlavné hrdinky, ako budú všetci pozabíjaní chápadlami vyvolaných monštier. Našim hlavným hrdinkám sa to však vôbec nepáči a hlavného zloducha sa rozhodnú zastaviť, zachrániť Palisádu a aj Sawyera, pre ktorého má veľkú slabosť čiernovlasá elfská čarodejnica Hannah. Podarí sa im to?

Mnohí čitatelia boli nemilo prekvapení prvým dielom, vlastne sa jednalo o vulgárne a poriadne uletené fantasy, ktoré naozaj nemuselo sadnúť všetkým, ale druhým dielom sa už oddelilo zrno od pliev a tí, ktorým prvý diel nesadol, už pravdepodobne druhým dielom nepokračovali. Ja som sa bavil veľmi dobre už pri prvom diely, ktorý považujem za veľmi svieži a zábavný komiks, ktorý má naozaj dobre vymyslené a sympatické hrdinky. Jasné, je treba sa pripraviť na komiks plný vulgarít, násilia, drog a sexu a keby som to mal charakterizovať, tak by som povedal, že je to ženská fantasy verzia filmu Prci, prci, prcičky. Nebolo by to ale samozrejme úplne fér, lebo táto séria je vlastne regulérne fantasy so všetkým, čo k tomu patrí. Druhý diel nám ešte viac približuje hlavné hrdinky a hlavne sa dozvieme nové veci o ryšavej trpaslíčej bojovníčke Violet a o ľudskej ateistickej kleričke Dee. Síce mi vadilo, že to v prostrednej časti stráca tempo a až príliš to začína byť ukecané, záver to znovu hodí do tej správnej zábavnej roviny a finálny masaker sa tu naozaj vydaril.

Tentokrát kreslil Roc Upchurch len polovicu príbehu, čo ma trochu sklamalo, lebo som si jeho kresbu v tejto sérii celkom obľúbil, ale Stjepan Šejić je samozrejme adekvátna náhrada. Ten kreslil druhú polovicu a aj skvelé a poriadne krvavé finále. Vadilo mi však u neho stvárnenie hlavných hrdiniek a úplne som si na to do konca knihy nezvykol. Kým s Dee a s Violet som problém nemal vôbec, tak jeho kresba mojej obľúbenej Hannah sa mi vôbec nepáčila. Stjepan je inak skvelý kreslič a jeho tvorbu mám rád, vyšlo tu už od neho viacero komiksov a napríklad séria Sunstone (tiež od Crew) je veľmi fajn kreslená. Celkovo som však s druhým dielom spokojný a znovu som sa príjemne bavil.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 136

Väzba: Mäkká

Jazyk: Český

Scenár: Kurtis J. Wiebe

Kresba: Stjepan Šejić, Roc Upchurch

Preklad: Darek Šmíd

Redakcia: Filip Gotfrid, Boris Hokr, Jiří Pavlovský

Vydavateľstvo: CREW

4

Hodnotenie

Krysí královny 2: Do dáli se vinoucí chapadla N’Rygothova je podarené pokračovanie zábavného prvého dielu. Síce je tu viac temnoty a menej humoru, no stále si to udržuje svoju sviežosť. Ak sa vám páčil prvý diel, nemáte nad čím rozmýšľať, aj tentokrát je to poriadne vulgárny a krvavý fantasy masaker plný hlášok, drog a sexu.

Autor – Rado