Komiks vytvoril scenárista Kurtis J. Wiebe a na prvých dieloch je za kresbu zodpovedný Roc Upchurch. Komiks mal byť pôvodne financovaný cez populárny Kickstarter, kde chceli tvorcovia ukázať ukážky z komiksu a chceli ho tam zafinancovať. To sa im však nepodarilo, lebo už týždeň pred začatím Kickstarter kampane zobral tvorcov pod svoje krídla komiksový vydavateľ Image Comics, vydavateľstvo, ktoré je známe vo svojej záľube vydávať neokukané, originálne a svieže komiksy. Scenárista Kurtis J. Wiebe vytvoril komiks na základe rokov, ktoré strávil pri hraní Dungeons & Dragons, podľa neho je to taký milostný dopis tým rokom stráveným s D&D a komiks opísal ako moderné fantasy, kde ako keby sa stretol klasický Pán prsteňov s vulgárnou komédiou Bridesmaids, po česky Ženy sobě a po slovensky Dámska jazda, kde boli v hlavných úlohách ženy a komédia si nedávala pred ústa žiadne servítky. Komiks Krysí královny naozaj pôsobí ako mix týchto dvoch filmov, mieša sa tu fantasy s komédiou a pre fanúšikov odľahčených vecí to môže byť naozaj skvelá zábava.

Krysí královny sú poriadne odľahčenou fantasy, kde sú hlavnými hrdinkami štyri ženy a to podľa zabehnutých pravidiel fantasy žánru. Máme tu čiernovlasú elfskú čarodejnicu Hannah, ryšavú trpaslíčiu bojovníčku Violet, ľudskú ateistickú kleričku Dee a malú blonďavú hobitku Betty, ktorá je zlodejka. Máme tu teda viacero rás, typických pre fantasy žáner a máme tu aj viacero povolaní, ktoré sú pre tento žáner tiež veľmi časté. Neberie sa to však vôbec vážne a aj keď budú hlavné hrdinky častokrát v nebezpečí a pôjde im o život, v prvom rade tu ide o zábavu a tak sa pripravte na poriadny masaker plný hlášok.

Podobne ako to robí komiksový Deadpool, ktorý si strieľa zo superhrdinského univerza, tak Krysí královny si strieľajú zo žánru fantasy. Je to plné brutalít, vulgarít a celé je to poriadne uletené a divoké. Som veľmi rád, že tu Crew vydali pôvodnú sériu, ktorá vychádza v rokoch 2013 a 2016 a je len škoda, že sa to tu poriadne nechytilo a pokračovania sa zatiaľ nedočkáme. Páči sa mi, že sme sa v našich končinách dočkali komiksovej doby, kedy tu u nás vychádzajú komiksy naozaj rôznych žánrov, možno ešte pred rokmi by niečo podobné nebolo možné u nás vydať. V poslednej dobe sa tu však tento humorný žáner rozrástol o ďalšiu sériu, ktorá je tiež veľmi brutálna a drzá, v hlavnej úlohe je nasraté a vulgárne dievča a tiež je to od vydavateľstva Image. Jedná sa o sériu Nesnáším Pohádkov, ktorá je Krysím královnám veľmi podobná, ale má výrazne lepšie ohlasy a aj predajnosť. Ak máte chuť na netradičné fantasy v štýle Prci prci prcičiek, a nevadí vám, že sa tu veľa nadáva a tečie nemálo krvi, tak dajte tejto sérii šancu. Ja som sa bavil veľmi príjemne a hlavné hrdinky som si obľúbil, je však veľmi dôležité, aby ste zhruba vedeli, čo od toho máte čakať. Ak sa chcete pubertálne zabaviť, pravdepodobne budete spokojní. Poteší aj kvalitná kresba.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 128

Väzba: Mäkká

Jazyk: Český

Scenár: Kurtis J. Wiebe

Kresba: Roc Upchurch

Preklad: Darek Šmíd

Redakcia: Boris Hokr, Jiří Pavlovský

Vydavateľstvo: CREW

 

4

Hodnotenie

Krysí královny 01: Šmrncem a magií je vulgárnou, nahláškovanou a brutálnou fantasy. Divoká humorná jazda, ktorá je doslova presiaknutá pubertálnym humorom a rozhodne to nie je pre každého. Ak však máte radi drzé ženy v hlavných úlohách, ktoré sa neboja rozsekať nájomných zabijakov či smradľavých trollov, tak sa budete skvelo baviť.

Autor – Rado