Krásna temnota je jeden z komiksov, ktoré výrazne klamú telom. Podľa obalu a aj podľa maľby by človek povedal, že je to rozprávka pre deti a je dosť možné, že to ako darček pre deti skončí vo viacerých domácnostiach. O komikse je však potrebné si vždy dopredu prečítať, o čom vlastne je, aby náhodou k podobným omylom nedošlo. Krásna temnota totiž pre deti nie je! Je to drsný príbeh o prežitý plný brutálnych úmrtí.

Príbeh sa začína idilickým posedením na kakau medzi hlavnou hrdinkou Aurorou a princom Hektorom, hneď na druhej strane však čitateľ príde na to, že tu niečo nie je úplne v poriadku. Hektorovi do kakaa totiž niečo spadne a to niečo začne padať všade okolo postáv, veľmi rýchlo prídeme na to, že je to vnútro rozkladajúceho sa dievčaťa, v ktorom žijú viaceré malé postavičky, ktoré sú kvôli roztekajúcej sa streche nad hlavou nútené obydlie opustiť. V lese leží mŕtve dievča a z nosa, z uší, z úst a ktovie z čoho ešte jej vyliezajú malí ľudkovia zhrození z toho, že si musia hľadať iný prístrešok. Nachádzajú sa však v lese, v ktorom je nespočet nebezpečenstiev, o ktorých ani len netušia a najväčšie nebezpečenstvo pre nich samých sú ich ľudské vlastnosti.

BYLA TO HRÚZA! ZVÍŘATA SE CHOVALA JAKO…JAKO ZVÍŘATA! PÁR JICH DOKONCE NAČURALO NA STÚL!

Tento rozprávkovo maľovaný komiks teda vôbec nie je pre deti, ale pre dospelého čitateľa sa môže jednať o hlavného ašpiranta na komiks roku. Námet je totiž veľmi originálny, všadeprítomný zákerný humor, brutalita a nečakane hravé úchylné nápady sa mi veľmi páčili. To všetko pôsobí veľmi sviežo. Komiks vznikol vo Francúzsku už v roku 2009 a napísal ho Fabien Vehlmann, ktorý má za sebou prácu už na viacerých komiksových scenároch, ale u nás je to jeho prvotina a na scenári spolupracovala aj Marie Pommepuy, pre ktorú to bola celkovo jej scenáristická komiksová premiéra. Za maľbu je zodpovedné duo Kerascoët, ktoré tvoria francúzski umelci Marie Pommepuy a Sébastien Cosset, ktorí sú aj manželia a kresbu vytvorili už do viacerých komiksov, u nás je najznámejšia séria Donjon (Donžon), ale práve tie dva diely, ktoré ilustrovali, u nás zatiaľ nevyšli. Scenár je plný bizarných a zákerných nápadov, až to niekedy vyráža dych a neraz som zostal príjemne prekvapený, ako nečakane niektoré postavy či príbehové linky skončili. Poteší aj maľba, ktorá síce vypadá infantilne a detsky, ale po pár stranách som si na tento štýl zvykol a k príbehu sa to hodilo. Síce sú postavičky maximálne detsky a jednoducho nakreslené, no krajinka naokolo vypadá veľmi pekne. Grafický štýl sa mi aj napriek zmiešaným prvotným dojmom páčil.

Vôbec sa nečudujem, že si Krásnu temnotu redakcia vydavateľstva Crew tak zamilovala a že tu takýto netypický titul vydali. Je to totiž veľmi drsné, a hnusné, ale aj veľmi hravé a vtipné. Naozaj to názov Krásna temnota dokonalo vystihuje. Najväčším mínusom knihy je ten malý počet strán. Nie je tu vysvetlený pôvod postavičiek a nie je tu ukázaná ani smrť dievčaťa, v ktorej žili. Nič z toho sa nedozvieme, vlastne len vidíme snahu o prežitie malých postavičiek v lese. Každá z nich má nejaké charakteristické vlastnosti a správanie, niektorá je zákerná, iná zasa pažravá, ďalšia zase hladí len na svoje blaho a hlavná postava Aurora chce zase všetkým pomôcť. Komiks často pôsobí ako zlepenec viacerých scén a zamrzelo ma, že to nemá viac strán, lebo tých nápadov je tu obrovské množstvo a fakt ma to celé veľmi bavilo. Krásna temnota rozhodne stojí za pozornosť. Jedná sa o uzavretý príbeh.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 112

Väzba: Tvrdá

Jazyk: český

Scenár: Marie Pommepuy, Fabien Vehlmann

Kresba: Kerascoët

Preklad: Richard Podaný

Redakcia: Filip Gotfrid, Pavel Kořínek

Vydavateľstvo: CREW

 

5

Hodnotenie

Krásna temnota je jeden z komiksových titulov roku! Je plná zákerných, hravých a sviežich nápadov. Je to hnusné, brutálne, ale vo viacerých scénach aj veľmi vtipné a viackrát som sa zasmial nahlas. Veľmi sa mi páčilo hlavne nečakané a občas až šokujúce riešenie viacerých scén a osudov postáv. Maľba síce pôsobí zo začiatku infantilne, k príbehu sa nakoniec perfektne hodí a viacero strán je namaľovaných naozaj krásne. Vôbec sa redakcii nečudujem, že si komiks zamilovali. Je to naozaj doslova Krásna temnota. Len pozor aby ste to nekúpili deťom, mohli by mať z toho nočné mory 🙂

Autor – Rado