Máte radi sériu filmov s japonskou Godzillou? S King Kongom? Páčil sa vám Pacific Rim od Del Tora? Máte radi budovacie stratégie? Tak je tu hra ako pre vás! Kaiju Wars je inšpirované monster filmami ešte z čiernobielej éry. Keď mestá napádali rôzne obrovské príšery a bolo to v kinách veľmi populárne.

Kaiju Wars je ťahová taktická stratégia podobná hrám ako Advance Wars alebo Into the Breach. Vašou úlohou je ochrániť mesto pred obrovskými príšerami a udržať ich čo najďalej. Máte k tomu úplné právomoci a tak samozrejme ovládate aj bojové zložky. Začínate tutoriálom, ktorý vám ukáže základné veci a predstaví vám hlavné postavy ako majora Dangera, ktorý vedie ozbrojené zložky a Dr. Wagnerová, ktorá zasa skúma inteligenciu monštier a spôsoby ako ich zastaviť. Samotné hranie je dosť taktické, je dôležité sa pozornejšie pozrieť na mapku a premyslieť si rozmiestnenie bojových jednotiek a použitie kariet so špeciálnymi schopnosťami. Môžete použiť vždy len jednu kartu za kolo a musíte si vždy vybrať z ponúkaných možností, môžete tak dosiahnuť napríklad stavanie budov zadarmo, zarobíte viac prachov, lepšie výsledky vo výskume a tak podobne. Reštart hry nastáva keď vám obludy zničia príliš veľa budov v meste alebo už nemáte ďalšie zdroje na pokračovanie v boji. Samotné monštrá zabiť neviete, ale viete ich prinútiť na ústup. Tie sa potom neskôr vrátia zmutované a silnejšie. Každé zničenie vašej budovy v meste zapríčiňuje, že dostávate menšie peniaze a môžete si dovoliť stále menej ozbrojených síl. Líšia sa aj úlohy v misiách, niekedy si musíte kupovať čas a spomaľovať Kaiju rôznymi spôsobmi, napríklad aj obetovaním tankov do jej cesty len preto aby mala obluda pomalší postup, kým doktorka Wagnerová urobí pokroky v sérume proti obludám. Inokedy ju zasa musíte evakuovať do iného laboratória a ochrániť tak ju aj jej prácu pred monštrami. Každý Kaiju má úplne iné schopnosti ako vám uškodiť, niektorý útočí z hora, ďalší je zasa silný na zemi, iný dokáže plávať a rôzne iné možnosti.

Celé grafické spracovanie hry je v retro štýle starých hier na Super Nintendo, celá hra je v niekoľkých retro krikľavých farbách a naozaj to pripomína staré hry na Nintendo alebo prvé Sim City. V retro štýle sú aj zvuky a hudba. V hlavnom menu sú rôzne možnosti a máte tam aj možnosť si pozrieť viaceré staré čiernobiele filmy s monštrami, ktoré boli pre hru inšpiráciou. Keď sa v hre dostanete ďalej, budete mať možnosť si zahrať aj prepracované levely z hry Godzilla 2: War of the Monsters z roku 1992. Hra ponúka editor máp a aj možnosť sa o svoje vytvorené mapy podeliť s inými hráčmi. Ďalej je tu aj možnosť si zahrať proti druhému hráčovi, ktorý sa ujme monštra a vy budete pred ním brániť mesto. Zatiaľ je však prítomná možnosť len na jednej rozdelenej obrazovke a nie online. Čo zamrzí. Celkovo je však hranie hry zábavné a ak ste aspoň trochu retro pozitívni a máte radi podobný typ hier, budete sa určite dobre baviť.

Oficiálna stránka hry. 

Hra vyšla na: PC.

Žáner: 2D taktická ťahová stratégia.

Multiplayer: Áno (lokálne na rozdelenej obrazovke).

Ďakujeme spoločnosti:

 

 

  • 80%
    - 80%
80%

Hodnotenie

Kaiju Wars je vydarenou retro ťahovou stratégiou. Je nutné si postup takticky premyslieť, lebo obrovské monštrá, ktoré napádajú vaše mesto majú poriadne ničivú silu. Celkovo je hrateľnosť zábavná a manažovanie mesta a útočných síl je zvládnuté na dobrej úrovni. Samozrejme hra nie je pre každého, lebo audiovizuál má naozaj výrazný retro štýl, asi niekde na úrovni prvého Sim City.

Autor – Rado