Presne toto sa mi na mangách páči, že Japonci majú veľmi veľa zaujímavých a originálnych hravých nápadov. Séria Kaidžú je toho príkladom, keď má svoju zápletku o tom, že Japonsko pravidelne terorizujú obrovské monštrá s názvom Kaidžú a náš hlavný hrdina patrí k jednotke upratovačov, ktorí upratujú zvyšky mŕtvych obrovských oblúd, ktoré boli pri terorizovaní Japonska zabité špeciálnou jednotkou. Všetok ten sajrajt samozrejme treba odpratať a tu prichádza na scénu náš hlavný hrdina Kafka Hibino, ktorý takýmto upratovačom je. Síce bol jeho pôvodný plán iný a sám sa chcel stať špeciálnou jednotkou na boj proti obrovským monštrám, no neprešiel cez skúšky a skončil v jednotke upratovačov a v poslednej dobe má šťastie na upratovanie čriev, čo samozrejme nie je práve najpríjemnejšia robota. Po jednom z útokov do neho vojde nejaké malé monštrum a zmení ho tiež na takého Kaidžú. Svojho sna stať sa špeciálnou jednotkou sa však aj napriek tomuto nešťastiu nemieni vzdať…

Zápletka má rozhodne niečo do seba a je rozhodne dosť zaujímavá už na prvý pohľad. Jasné, Japonsko je známe v obľube obrovských ničivých monštier, veď Godzilla je v podstate Japonský Jánošík a národný hrdina. Kaidžú boli aj vo filmoch Pacific Rim (jednotka od Gullerma del Tora) a tiež to boli obrovské monštrá. Takže tu zatiaľ nejaká originalita nie, ale to, že sa úvod mangy zameriava na jednotku upratovačov, ktorý musia tie mŕtve obrovské obludy z mesta aj odpratať je vtipný a svieži nápad. Páči sa mi aj to, že sa takouto obludou stáva hlavný hrdina (veľkosťou však podobný človeku) a má veľkú silu a asi aj rôzne špeciálne schopnosti, ktoré sa dozvieme v nasledujúcich dieloch, ktorých je už mimochodom momentálne na svete 10 a séria ešte nie je ukončená. Jedná sa o populárnu sériu, ktorá už predala cez 11 miliónov výtlačkov. Samozrejme tu nechýba humor a viacero scén je absurdne odľahčených, ale nechýba ani akcia či napätie. Úvodný diel ukazuje, čo zhruba môžme od tejto série čakať a celkovo sa jedná o takú jednoduchšiu akčnú zábavu s obrovskými monštrami. Zaujalo a myslím si, že by to mohol byť aj u nás na našom trhu celkom solídny hit. Zatiaľ vidím hlavne problém v postavách, ktorých je málo a okrem hlavného hrdinu, ktorý má schopnosti Kaidžú je tu ešte jeho mladší parťák, s ktorým sa doberajú a kamarátka z detstva, ktorá to dotiahla na veliteľku špeciálnej zabijáckej jednotky na likvidáciu týchto monštier. Okrem nich je tu už výraznejšou postavou len silná ambiciózna adeptka. Pravdepodobne sa to však v nasledujúcich dieloch bude vyvíjať tak ako aj príbeh. Ako som už spomenul, úvod do série dobrý a som zvedavý na ďalšie časti.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke CREW.

KUPUJTE TU

Počet strán: 212

Väzba: Mäkká

Jazyk: Český

Scenár: Naoja Macumoto

Kresba: Mantohihi Binta, Osamu Koiwai, Naoja Macumoto, Džiró Sakura

Preklad: Matěj Vozábal

Redakcia: Markéta Audy Masopustová, Tereza Micková

Vydavateľstvo: CREW

 

4

Hodnotenie

Chytľavý úvod do série Kaidžú č. 8. Na Japonských mangách sa mi páči, že často majú zaujímavo a hravo vymyslené zápletky a tu to platí tiež. Godzillu snáď poznáme všetci a Kaidžu napríklad boli obrovské monštrá vo filmoch Pacific Rim. Tu je zápletka síce podobná a to, že obrovské monštrá ničia Japonsko, no je tu špeciálna jednotka na boj s nimi a je tu aj špeciálna jednotka, ktorá musí všetok ten bordel z mŕtvych obrovských oblúd z mesta odstrániť a v nej pracuje aj náš hlavný hrdina, ktorý sa následne nakazí a sám sa na takúto obludu zmení…Nechýba tomu humor, nejaká tá akcia, sympatickí hrdinovia a fajn kresba. Bavilo ma to a som zvedavý na rozvíjanie príbehu v ďalších dieloch. Jedná sa inak o celkom solídny manga hit vo svete, ktorý predal viac ako 11 miliónov.

Autor – Rado