Jaromír Jágr je česká legenda a z tých žujúcich je momentálne asi najväčšia. Porovnávať by sa dal len s Karlom Gottom, ten už tu medzi nami ale nie je. Jágr toho dosiahol naozaj veľa hlavne v hokeji a stal sa v bodovaní NHL druhým najlepším hráčom všetkých čias, síce takmer 1 000 bodov za Wayneom Gretzkym, ale ten je nedosiahnuteľný. Je jediným hráčom mimo Kanadu v TOP15 hráčov v bodovaní. Je to jednoducho hokejová legenda a vo svojich 50 rokoch (bude mať 15. februára) ešte stále hrá hokej v českej lige za tím Rytíři Kladno, ktorého je aj majiteľom. Predtým v NHL pôsobil v kluboch Calgary Flames, Florida Panthers, New Jersey Devils, Boston Bruins, Pittsburgh Penguins, Washington Capitals, New York Rangers, Philadelphia Flyers a Dallas Stars.

Komiks mapuje začiatky jeho kariéry po jeho koniec pôsobenia v tíme Pittsburgh Penguins, ktorý bol jeho prvým tímom v NHL a v ňom sa stal legendou. Hrával spolu v útoku s ďalším skvelým hráčom a to bol Kanaďan Mario Lemieux, ktorý ak by nebol tak často zranený, možno by sa výrazne bodovo priblížil aj Gretzkemu. Lemieux je v celkovom bodovaní na 8 mieste a tak žiak prekonal svojho učiteľa, v tomto prípade Jaromír Jágr Mária. Jágr bol od neho o 7 rokov mladší. Jágr povedal vetu „Já jsem jednou řekl, že chci bejt nejlepší na světě, a já na tom pořád trvám,“ keď mal ešte len dvadsať rokov a o tom je vlastne celý komiks. Mapuje Jágrove detstvo, jeho začiatky s hokejom a aj začiatky v NHL, Stanley Cup, počiatočné neúspechy v reprezentácii, ale aj následný obrovský úspech na Olympiáde v Nagane, kde Česko vyhralo zlaté medaily. Tým všetkým nás v komikse sprevádzajú dvaja komentátori Dave a Andy, ktorí sa zameriavajú takmer výhradne na hokej a neriešia veľmi politiku, ani ženy a dôležité sú pre nich hlavne štatistiky, úspechy a príčiny neúspechov.

Tým, že sa mladí tvorcovia komiksu scenárista Lukáš Csicsely a kreslič Vojtěch Šeda zamerali takmer výhradne len na hokej, tak si na seba uplietli nemalý bič. Hranie hokeja v komikse predsa len nie je až také pútavé a preto si aj pomáhajú viacerými netradičnými nápadmi. Jágr je tu braný ako taký rytier v hokejovej zbroji a vlastne sa jedná o rytiersky epos, v ktorom ale samozrejme nájdu to svoje aj fanúšikovia hokeja a samotného Jágra. Tých presných štatistík, udalostí a známych zápasov je tu dosť a rozhodne poteší ich zaujímavé vizuálne pripomenutie. Kým scenárista podľa mňa nezvolil úplne šťastný nápad rozdeliť príbeh do viacerých kapitol, ktoré rozdeľujú rozhovory dvoch komentátorov, tak naopak po vizuálnej stránke je komiks plný dobrých nápadov. Jágr tu hrá viacero NHL zápasov a jeho protivníci sú častokrát ukázaní vo fantasy svetle. Boston Bruins sú znázornení ako medvede, New Jersey Devils so Slovákom Petrom Šťastným sú zasa znázornení ako diabli, ďalej tu máme Washington Capitals ako orlov, New York Rangers ako mrakodrapy a podobne. Tých vizuálnych nápadov je tu dostatok a dobre sa na to pozeralo. Preto je pre mňa škoda toľkých rozhovorov v písanej podobe, ale aj scenáristovi Lukášovi nemožno uprieť dobré nápady. Okrem výrazných hokejových zápasov, víťazstiev a udalostí sa zameriava aj na obdobia kedy sa Jágrovi nedarilo, keď bojoval so svojou psychikou, keď mal ťažšie chvíle, zranenie a keď bol kritizovaný verejnosťou. Som športový fanúšik, ale nijak extra som nemal zmapovanú Jágrovu kariéru a hokej u mňa tiež nie je športom číslo jedna,  no aj napriek tomu ma komiks bavil. Ak máte radi hokej, uznávate Jaromíra Jágra alebo si len chcete prečítať zaujímavý domáci komiks, ktorý má peknú vizuálnu stránku, tak smelo do toho.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 160

Väzba: Tvrdá

Jazyk: český

Scenár: Lukáš Csicsely

Kresba: Vojtěch Šeda

Redakcia: Tereza Hejmová, Dominik Melichar

Vydavateľstvo: 65. pole

 

 

4

Hodnotenie

Pred čítaním som nemal nijak extra zmapovanú Jágrovu kariéru a hokej u mňa tiež nie je športom číslo jedna,  no aj napriek tomu ma komiks bavil. Ak ste fanúšikom hokeja a Jaromíra Jágra, určite má komiks u vás veľkú šancu zaujať. Potešiť však môže aj vtedy, ak máte radi netradičné biografie alebo hľadáte zaujímavú domácu tvorbu s peknou vizuálnou stránkou.

Autor – Rado