Bleakmill je maličké indie štúdio zložené z dvoch členov a to Steve Chapman a David Jungnickel. Síce im na hre pomáhalo viacero vývojárov, no prevažnú prácu spravili práve sami dvaja. O vydanie hry sa im postarala spoločnosť Headup, ktorá už vydala viacero indie titulov a má s tým bohaté skúsenosti. INDUSTRIA je prvotinou štúdia Bleakmill a je na nej vidno, že sa tvorcovia inšpirovali viacerými hrami FPS žánru. Cítiť tu Half Life 2, Bioshock a aj Terminátora.

Industria je FPS akcia v ktorej sa vydáme do Berlína 9. novembra 1989 po páde múru. Ulice sú plné ľudí a po 40 rokoch izolácie ľudia konečne môžu prekročiť hranice. Muž menom Walter v tú istú chvíľu za záhadných okolností zdanlivo zmizne v tajnom výskumnom stredisku neďaleko Východného Berlína. Hráme za Noru, ktorá je jeho kolegyňa, ale dlhší čas už spolu aj chodia. Nora sa samozrejme rozhodne, že Waltera nájde, sama však nečaká, kam ju až to hľadanie zavedie. Čaká na ňu paralelná dimenzia. Komplex bol opustený a prázdny, nová dimenzia však naopak prekypuje nebezpečenstvom. Ocitnete sa v mestečku plnom robotov, ktorí sa vás snažia zabiť a čoskoro prichádzate na to, že okrem jediného človeka na vozíčku, s ktorým ste v spojení cez vysielačku, tu už žiadny človek nežije. Jednoducho ľudstvo prehralo vojnu so strojmi. Umelá inteligencia s názvom ATLAS to tu celé obsadila a ľudstvo zničila.

Tá tematika je podobná filmovej sérii Terminátor a programu Skynet, ale nájdeme tu aj podobnosť s hrou Half Life 2, ak si pamätáte na vonkajšie prostredie v meste, kde bolo viacero čudných zariadení a rôzne kovové múry či rôzne hrubé káble po uliciach, tu je to prostredie veľmi podobne spravené. Z Bioshocku tu zasa nájdete podobných nepriateľov. Je to naozaj taký mix FPS hier, aj keď by som hre krivdil, keby som povedal, že nemá aj svoju vlastnú tvár. Aj keď je hra akčnou FPS, nájdete tu aj množstvo adventúrnych prvkov. Či už je to rôzne používanie predmetov, skladanie krabíc na seba, aby ste po nich pohli vyšplhať vyššie, vyrábanie tekutiny na rozpustenie hrdze a podobne. Príjemne sa to strieda s tými akčnými pasážami. Nepriatelia sú roboti a veru nie je ich veľa druhov, ak som ich správne spočítal, čaká na vás 5 druhov nepriateľov. Roboti, ktorí vás chcú dobodať na blízko, malé štvornohé roboty ktoré ak k vám prídu tak vybuchnú, roboti ako z terminátora, ktorí majú aj samopaly, rýchli roboti podobní ľuďom, ktorí za vami rýchlo utekajú a ešte akési robotické psy. No a to je prosím pekne všetko. Zbraní tu tiež nemáte na používanie veľa. Nachádza sa tu krompáč na blízko, s ktorým si aj vysekávate zatarasenú cestu ďalej, pištoľ, samopal, brokovnica a odstreľovacia puška. Musíte prehľadávať okolie, aby ste mali dostatok nábojov a teda musíte rozbíjať krabice, prehľadávať poličky či zásuvky v domoch. Akcia je celkom zábavná a rozhodne to nijak pri hraní neruší, práve naopak, občas máte akčnejšie momenty v exteriéroch a väčšinou v tmavých interiéroch, kde musíte zapínať aj baterku sú skôr intímnejšie a hororovejšie momenty. Samozrejme sa nejedná o žiadny horor, ale občas som v tej tme keď sa na mňa vyrútil robot aj podskočil.

Prostredia sú zaujímavé tak pol na pol. Tie zaujímavejšie vonkajšie priestory striedajú často veľmi podobné interiérové, kde toho veľa zaujímavého na pohľad nenájdete. Máme tu mestečko a jeho ulice, interiéry domov, tunely, železničnú stanicu, strechy, námestie a k tomu sa ešte miešajú aj akési čiernobiele snové pasáže, ktoré sú však len o behaní a nie sú veľmi zaujímavé. Po grafickej stránke vypadá hra na tak malý indie titul dostatočne dobre a hlavne v uliciach mestečka to vypadá pekne. Zvuky občas vypadávajú, ale dabing postáv sa napríklad veľmi vydaril a veľmi dobre sa tie postavy počúvajú. Ak máte chuť na FPS s prvkami adventúr, INDUSTRIU si kľudne zahrajte, jedná sa síce o kratšiu hru, v ktorej budete mať do 3 hodín hotovo, ale zabaviť to dokáže obstojne.

Oficiálna stránka hry. 

Hra zatiaľ vyšla na: PC.

Žáner: FPS.

Multiplayer: Nie.

Hru vytvorili:

 

  • 70%
    - 70%
70%

Hodnotenie

INDUSTRIA je inšpirovaná viacerými klasikami FPS žánru a vidno to na nej. Jedná sa o kratšiu hru, na ktorej prevažne pracovali len dvaja ľudia a zaslúžia si rozhodne uznanie. Po grafickej stránke vypadá hra dobre, strieľanie zabaví a v hre budete musieť okrem strieľania občas aj porozmýšľať, ako sa dostať ďalej. Hra má svoje chyby, má málo nepriateľov a zbraní, je krátka a prostredie mesta je síce pekné, ale tiež neobsahuje extra zaujímavé lokácie. Ak máte chuť na kratšiu FPS hru s robotmi, INDUSTRIA vás však dokáže zabaviť.

Autor – Rado