In Sound Mind je trestuhodne prehliadnutý titul, ktorý vyšiel 28. septembra a v Čechách a ani na Slovensku sa tomuto hororovému titulu nikto poriadne nevenoval. Prečo? Každé herné médium väčšinou útočí na tie najväčšie tituly a tak tu stále máme desiatky rovnakých recenzií na tie najväčšie tituly v roku ako Far Cry 6, Deathloop a podobne. Ale na tie menšie, no nemenej zaujímavé tituly sa úplne zabudne a nikto sa im poriadne nevenuje. My sme sa to rozhodli brať inak a venujeme sa pravidelne aj menším titulom. Jedným z nich je aj In Sound Mind, aj keď na to nevypadá, lebo svojou prezentáciou vypadá ako AAA hororový titul, ktorý by kľudne mohol súperiť aj s posledným vysokorozpočtovým Resident Evilom. Samozrejme sa jedná o menší titul a netreba od toho očakávať príliš veľké veci, ale sám som bol prekvapený, o akú kvalitnú hru sa jedná. Na Metacritic má titul na PC z 11 recenzií pekných 79% a konzolové verzie sú na tom podobne.

Hlavnou postavou príbehu je psychiater Desmond Wales, ktorý prežíva veľmi ťažké obdobie a sám potrebuje psychiatrickú pomoc. Jeho pacienti boli vystavení akejsi experimentálnej chemikálii, ktorá im spôsobila mentálne problémy hraničiace so smrťou. Podobné symptómy začína pociťovať aj naša hlavná postava. Hra sa začína v Desmondovej kancelárii, kde si prehráva jednotlivé pásky zo sedení so svojimi pacientami, tieto nahrávky mu otvárajú dvere do mysle svojich pacientov a veru vás tam nečaká nič pekné. Celá hra funguje na podobnej schéme, prehráte si pásku, otvoria sa vám nové dvere, vstúpite do nich a ste v úplne inom svete a v inom prostredí. Čakajú na vás rôzne príšery a popri bojovaní riešite aj všemožné hádanky a cestu ďalej. Na tvorcoch z tímu We Create Stuff vidno, že sa inšpirovali pri tvorbe takými klasikami žánru ako sú hororové série Silent Hill alebo Resident Evil a to je len dobre. Samozrejme si však hra ide vlastnou cestou a neraz budete prekvapení, ako dobre je hra vymyslená. Vždy, keď sa dostanete do mysle nového pacienta, zmení sa aj prostredie. Vždy vás v ňom čaká viacero úloh a hľadanie cesty a okrem toho, každý pacient je v podobe inej príšery. Tak napríklad tou prvou je malé dievča, ktoré nájdete v podobe lietajúceho a poriadne hnusného ducha. Súboj sa odohráva v opustenom supermarkete a veru to nebude len na chvíľu, lebo tých vecí, čo musíte urobiť, bude viacero, v základne sa však jedná o to, že musí ten duch naraziť do veľkého zrkadla a takých zrkadiel je po supermarkete viacero, ale každé je na inom mieste, kde sa musíte najskôr dostať. Neznáša pohľad do zrkadla a tak budete mať vo výbave aj malý kus skla, v ktorom ak sa uvidí v odraze, dá vám na chvíľu pokoj. Ďalší súboj je napríklad proti príšere, ktorá sa plazí podlahou a ak vás chytí, začne vás sťahovať do zeme. Na ňu zase platí, že nemá rada svetlo a tak ďalej. Súboje sú naozaj zaujímavé a aj každé prostredie má niečo do seba. Skvelým bolo hlavne posledné bojové pole, po ktorom vás naháňa obrovský robot s veľkým kanónom, ako z filmu Vojna svetov.

Jedná sa o psychologickú hororovú adventúru a je zaujímavé, že konečne sa jedná o hru, v ktorej máte aj zbrane a nemusíte sa pred nepriateľmi len skrývať. Je tu viacero nepriateľov, ktorí sa nachádzajú v každom prostredí a budú sa vás snažiť zabiť, na týchto tie zbrane platia, na samotných pacientov v podobe príšer (bossovia) už však platí na každého úplne iný postup. Hra je vlastne FPS hrou, no výrazne je zameraná na hádanky, je to akčná adventúra, v ktorej je to strieľanie a riešenie hádaniek tak 30/70 v prospech hádaniek a bavili ma obe časti hry. Vo výbave máte pištoľ, neskôr aj brokovnicu a aj špeciálne predmety, ktoré používate na rôzne iné predmety. Máte tu kus zrkadla, v ktorom v odraze vidíte svet tak trochu inak, vidíte tam rôzne špeciálne nápisy, či skryté predmety. Ďalej je tu plynová maska, ktorá vám pomôže dostať sa cez plyn, ďalej je tu svetelná pištoľ, ktorú zasa potrebujete na špeciálne tmavé miest, ktoré vás nepustia ďalej a veľmi dôležitou súčasťou je aj baterka, bez ktorej to nepôjde a podobne. Je tu aj viacero predmetov, ktoré budete zbierať veľmi často, či už sú to náboje, baterky alebo jedlo, všetkého je tak akurát, občas sa vám niečo minie a občas zasa budete mať naozaj všetkého plno. Prostredia sú také klasické hororové, no každé má zaujímavé nápady. Pozriete sa napríklad na pobrežie a do skladov, no vašou úlohou je dostať sa do majáku, ten však svieti na červeno a jeho svetlo sa postupne otáča, ak sa mu včas neschováte, spáli vás. Sú tu ďalej rôzne sklady, supermarket, dom, les, bojové pole, bane a podobne. Graficky vypadá hra pekne a kvalitné sú aj zvuky. Dokonca viackrát za hru dokážu tvorcovia ukázať naozaj pôsobivé a mrazivé scény. Vizuálne to tiež vypadá veľmi kvalitne a rozhodne by som nepovedal, že je to indie titul od  tvorcov, ktorí zatiaľ vydali len menšie tituly alebo mapy do Portalu 2. Fakt, vytvorili až nečakane kvalitný horor. Ak máte chuť na poriadny psychologický horor, v ktorom si aj zastrieľate, no v prvom rade vás čaká viacero podarených hádaniek, rozhodne si In Sound Mind musíte zahrať. Atmosféra je temná a síce nie je až tak strašidelná, obsahuje viacero nepríjemných momentov a v prvom rade veľmi kvalitný level dizajn.

Oficiálna stránka hry. 

Hra zatiaľ vyšla na: Xbox Series X a Series S, PC a PlayStation 5.

Žáner: FPS Hororová adventúra.

Multiplayer: Nie.

Hru vytvorili:

  • 90%
    - 90%
90%

Hodnotenie

Máte chuť na kvalitný psychologický horor? In Sound Mind je nečakaná pecka a bola by veľká škoda, keby ste hru prehliadli ako takmer všetky tunajšie médiá. Vydarená temná atmosféra, perfektný level dizajn, pekná grafika, kvalitné zvuky a to všetko v zábavnej hororovej hrateľnosti, v ktorej budete v úlohe psychiatra vstupovať do hláv svojich chorých pacientov a čaká na vás hrateľnosť plná vydarenej hororovej atmosféry, zábavných a premyslených hádaniek a užijete si aj strieľanie. Hra, ktorá sa môže smelo postaviť vedľa sériu Silent Hill alebo Resident Evil.

Autor – Rado