Už od roku 1969 u nás (v Čechách) vychádza komiksový časopis Čtyřlístek, do ktorého za tie roky prispelo niekoľko desiatok autorov. Jedným z nich je aj Michal Menšík, ktorý tvorí komiksy pod pseudonymom Nikkarin. Samotný autor vydal už viacero komiksov, z ktorých tie najznámejšie sú Super Spellsword Sága: Legenda o Nekonečnu alebo sci-fi séria 130, ktoré tu vydal tiež Labyrint a kúpiť si ich môžete napríklad priamo u nich na stránke. Celkovo patrí Nikkarin k tým najvýraznejším a najplodnejším domácim komiksovým autorom. V roku 2016 prvýkrát nakreslil do Čtyřlístku príbeh o dvoch horolezcoch, Hubertovi a Hugovi, otcovi a synovi, ktorí zažívajú veselé dobrodružstvá. Hubert sa živý ako spisovateľ, je autorom niekoľkých cestopisov a dvakrát po sebe bol zvolený predsedom spolku horolezcov. Hugo rád hrá videohry, číta komiksy, kreslí a najradšej spí v stane. Od roku 2016 vzniklo viacero príbehov a vo vydavateľstve Labyrint si povedali, že by bolo fajn tu zborník týchto príbehov vydať. 

Príbehy Huberta a Huga sú pre všetky generácie, vyznačujú sa jemným humorom, hravosťou a dobrodružnými výpravami. Pri čítaní som si spomenul hlavne na kultového komiksového Tintina, ktorý sa vyznačuje podobným štýlom a aj samotný Nikkarin v knihe spomenul, že sa Tintinom inšpiroval. Autor už mal tieto dve postavičky vymyslené na základnej škole, v tej dobe to však boli detektívi, ktorí žili na začiatku 20. storočia. Komiks však nikdy nevznikol, až sa k nim autor vrátil práve pre Čtyřlístek a trochu ich povolanie upravil. Kniha obsahuje 11 príbehov, ktoré sa rozprestierajú na 6 alebo 10 stranách. Príbehy sú hravé, zaujímavo vymyslené a väčšina z nich sa odohráva na horách či na iných exotických miestach. nájdeme tu však aj iné príbehy, v jednom z nich sa naši hrdinovia vyberú s partiou na stanovačku, v inom sú zasa hlavnou témou preteky a nájdeme tu aj fantasy príbeh, v ktorom hrajú na chate naši hrdinovia stolnú fantasy hru a prostredie sa veľmi nápadito a vtipne mení. Nikkarin do príbehov kreslí občas aj známe osobnosti, v príbehu Hora zkázy napríklad nájdete Černodana alebo aj Dana Černého, ktorý je tiež jedným z najvýraznejších domácich komiksových autorov. Mimochodom je to Nikkarinov dobrý kamarát.

Celkovo sa jedná o príjemne uvoľnenú zábavu, v ktorej je naozaj množstvo hravých nápadov. Poteší aj bonusový čiernobiely príbeh, ktorý je odkazom na animované seriály z tridsiatych rokov 20. storočia. Je celá bez slov a tak trochu pripomína zákerný kreslený seriál Itchy a Scratchy zo Simpsonovcov. Pre toto súborné vydanie nakreslil Nikkarin aj špeciálne obálky ku každému z príbehov, ktoré odkazujú na klasické komiksy a dotvárajú atmosféru z jednotlivých príbehov. Vypadajú veľmi dobre a autor ich spracoval v rôznych štýloch kresby. Ak teda hľadáte milú zábavu, Hubert & Hugo sú skvelou voľbou.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 104

Väzba: Mäkká

Jazyk: český

Scenár: Nikkarin

Kresba: Nikkarin

Redakcia: Joachim Dvořák

Vydavateľstvo: LABYRINT

 

4

Hodnotenie

Hubert & Hugo sú hravé príbehy dvoch horolezcov, ktorí navštevujú rozličné miesta po svete a zažívajú vtipné dobrodružstvá. Jedná sa o zborník príbehov, ktoré vychádzali v Čtyřlístku a ak hľadáte príjemné uvoľnené čítanie, Hubert & Hugo potešia ako malých, tak aj veľkých čitateľov. Pre deti je tu milá kresba, uvoľnený humor a pre tých starších je tu množstvo popkultúrnych odkazov.

Autor – Rado