Jedná sa o edíciu DC Black Label, v ktorej dostávajú šikovní komiksoví tvorcovia voľnosť a môžu si vytvoriť uzavretú minisériu s postavami z DC univerza pre dospelejšie publikum. U nás vo vydavateľstve Crew už vyšiel Batman: Zatracení na ktorého tiež chystáme recenziu a ešte tento rok chystá Crew ďalšieho perfektne kresleného Batmana v tejto edícii a to White Knight od Seana Murphyho.

Aktuálna Harleen sa maximálne vydarila a ja som z nej veľmi príjemne prekvapený. Nepatrí totiž medzi moje obľúbené postavy a čakal som viac infantilnosti, ale príbeh je úplne iný, vážny a zaoberá sa prerodom doktorky Harleen Quinzelovej na už známu komiksovú postavu takmer bez humoru. Mladá psychiatrička má svoju teóriu, o ktorej si myslí, že je prevratná a môže pomôcť zmeniť vraždiacich psychopatov z Gothamu. Čím viac času však trávi v Arkhamskom ústave, tým viac sa vzďaľuje realite. Na samom zčiatku príbehu sa totiž mladá doktorka stretne v tmavom meste zoči voči Jokerovi a ten na ňu mieri zbraňou, nezabije ju však a ona sa k tomuto momentu vracia každú noc a nevie kvôli hrozivým nočným morám spávať. Je fascinovaná Jokerom, bojí sa ho, no láka ju ho bližšie spoznať a skúmať jeho osobnosť. Chce o ňom odhaliť detaily, aké sa jej predošlým kolegom odhaliť nepodarilo, lebo na nich Joker hral len divadielko. Každým ďalším sedením ju však Joker priťahuje viac a viac a sama sa bojí toho, aké začína mať myšlienky a túžby.

TAK FAJN, TEĎ SI VŠICHNI ZAHRAJTE NA OPILÉHO PILOTA A PADNĚTE K ZEMI!

Toľko k príbehu, v ktorom vystupujú aj iné známe postavy a tak sa tu okrem hlavnej známej dvojky dočkáme aj Batmana, Harveyho Denta alebo viacerých známych Batmanových protivníkov. Uvidíme ich však tak trochu z inej strany. Tento príbeh je totiž dosť konverzačný a tí, čo očakávajú hlavne veľkolepú akciu, zostanú sklamaný. Kto však chce predovšetkým dobrý príbeh a perfektne napísaný scenár, tomu Harleen zachutí. Ja som ju vlastne prečítal na jeden dúšok a nebol som ju schopný odložiť kým som sa nedostal na koniec. Aj keď tu akcie nie je veľa, sú tu perfektne vystavané rozhovory, v ktorých cítiť napätie a sú pútavé a dynamické. Autorovi sa naviac perfektne podarilo spraviť z hlavnej hrdinky veľkú sympaťáčku a fakt, že je naozaj takmer na každej stránke a vôbec ma nenudila alebo neotravovala je ukážkou perfektnej scenáristickej roboty.

Za komiksom stojí šikovný chorvát Stjepan Šejić, ktorý si komiks sám napísal a aj nakreslil. U nás je to už pomerne známy autor, od ktorého tu už vyšla erotická romantická séria Sunstone alebo fantasy Death Vigil. Mne sa od neho veľmi páči kresbou fantasy Ravine a veľmi by som chel, aby to vyšlo aj u nás, problém však je, že je táto fantasy séria nedokončená a pravdepodobne sa k nej už autor nevráti. Stjepan je uznávaný hlavne za svoju detailnú kresbu tvárí postáv, v ktorých vie perfektne znázorniť emócie. Celkovo je však veľmi nadaný umelec a jeho kresba stojí aj v Harleen naozaj za to. Po scenáristickej stránke je jeho najsilnejšou stránkou schopnosť vytvoriť veľmi sympatické postavy, ktoré si čitateľ veľmi rýchlo obľúbi. Či už sú to hlavné hrdinky Sunstone, postavy z Death Vigilu alebo práve Harleen. Človek im jednoducho fandí a bavia ho. V tomto príbehu mal naozaj štastnú ruku a vydarilo sa tu úplne všetko. Pekná kresba, farby, kvalitný príbeh a fajn postavy.

Harleen je pre mňa dokonalým komiksom a nemám nič, čo by som vytkol a to sa mi vážne často nestáva.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 200

Väzba: tvrdá

Jazyk: český

Scenár: Stjepan Šejić

Kresba: Stjepan Šejić

Preklad: Martin D. Antonín

Redakcia: Filip Gotfrid, Martin Kužel

Vydavateľstvo: CREW

5

Hodnotenie

Na Harleen neviem nájsť ani jeden zápor, či už je to prevedenie knihy, príbeh, dialógy, postavy, kresba, farby…to všetko je na výbornú a milujem ten pocit, keď mám po dočítaní komiksu úplne jasný názor, že to bola pecka!

Autor – Rado