Manga Green Blood je od autora vydarenej hororovej jednohubky s názvom Skrýš. Autor Masasumi Kakizaki v nej ukázal, že vie napísať chytľavý a napínavý príbeh s dobrou pointou a vie si to aj sám parádne nakresliť. Vydavateľstvo Crew preto siahlo aj po jeho westernovej manga sérii, ktorá má len 5 dielov a jedná sa teda o veľmi prijateľnú dĺžku. Tentokrát autor od hororu upustil, ale ostala jeho výrazná a kvalitná kresba, ktorá môže zaujať aj čitateľov, ktorí práve japonskému komiksu neholdujú a máme tu aj dospelý príbeh, ktorý je vďaka svojej westernovej tematike dostatočne zaujímavý.

Je tu záver cesty za pomstou dvoch bratov. Bratia Burnsovci pokračujú v honbe za Edwardom Kingom, zločincom a vrahom, ktorý pustoší celú Ameriku, a ktorý je zároveň ich vlastným otcom. V piatom diely Kinga konečne nachádzajú a vyzývajú ho na prvý a zároveň posledný súboj. Ako tento súboj, do ktorého sú zapletení aj obyvatelia mesta a armáda, dopadne?

Green Blood – Zelená krev teda dospela do očakávaného finále, aj napriek len 5 dielom to už bolo občas naťahované a nevyhnutný stret s Edwardom Kingom visel vo vzduchu už dlhšiu dobu. Škoda, že sa nevenoval väčší priestor výrazným členom jeho gangu, predsa len niektorí umrú tak, že to takmer ani neuvidíme a to rozhodne pri tejto drsnej mange zamrzí. V predošlých dieloch tu totiž bolo viacero vychutnávkových súbojov a síce sa ich dočkáme aj vo finále, mohlo by ich byť viac a bol by to absolútny masaker. Aj takto je však drsnosť celej série zachovaná a finálny súboj autor vymyslel naozaj dobre a Edward King dostal náležitý priestor. Najväčším mínusom tejto série je rozhodne čiernobiely scenár, ktorý je aj v dialógoch občas až príliš patetický. Hlavne hlášky dvoch bratov, ktorí sa už svojimi charaktermi nemajú kam posúvať sa mi už čítali občas veľmi ťažko. Myslím si, že to autor ukončil práve včas, aj keď by sa toho dalo vymyslieť ešte určite veľmi veľa a v perfektnej kresbe Kakizakiho by som si prečítal ďalšie príbehy rád, no musel by sa už asi zmeniť scenárista a musel by priniesť zaujímavejšie charaktery. Jedná sa inak o najhrubší diel série a síce som čakal štýlovejší koniec, autor to zvládol dobre.

Zakončenie série si udržalo úroveň a prinieslo napínavý finálny súboj. Rozhodne sa jedná o vydarenú sériu, ktorá sa svojou kvalitnou kresbou hodí aj pre čitateľov, ktorí mangy nevyhľadávajú. Westerny mám veľmi rád a síce bol jednoduchší scenár občas príliš patetický, no bol aj plný vydarenej akcie, súbojov a poriadne hnusných záporákov. Spokojnosť a snáď tu ešte Crew od Kakizakiho v budúcnosti niečo vydá.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 240

Väzba: brožovaná

Jazyk: český

Scenár: Masasumi Kakizaki

Kresba: Masasumi Kakizaki

Preklad: Marek Mikeš

Redakcia: Filip Gotfrid, Andrea Nekvapilová

Vydavateľstvo: CREW

4

Hodnotenie

Green Blood – Zelená krev 05 prináša uspokojivé finále série. Síce sú tu už dialógy dvoch bratov príliš patetické, no vynahradzuje to ako vždy skvelá akcia, kresba a poriadne hnusní záporáci. Dúfam, že tu Crew ešte od Kakizakiho v budúcnosti niečo vydá, aj keď sú jeho scenáre slabšie, no kresbu má natoľko kvalitnú, že mi na našom trhu bude chýbať.

Autor – Rado