Manga Green Blood je od autora vydarenej hororovej jednohubky s názvom Skrýš. Autor Masasumi Kakizaki v nej ukázal, že vie napísať chytľavý a napínavý príbeh s dobrou pointou a vie si to aj sám parádne nakresliť. Vydavateľstvo Crew preto siahlo aj po jeho westernovej manga sérii, ktorá má len 5 dielov a jedná sa teda o veľmi prijateľnú dĺžku. Tentokrát autor od hororu upustil, ale ostala jeho výrazná a kvalitná kresba, ktorá môže zaujať aj čitateľov, ktorí práve japonskému komiksu neholdujú a máme tu aj dospelý príbeh, ktorý je vďaka svojej westernovej tematike dostatočne zaujímavý.

Príbeh štvrtého dielu samozrejme pokračuje presne tam, kde naposledy skončil. Vražda milej pani Anne všetkých zaskočila. Lukeho a Brada prichýlila k sebe na ranč aj napriek tomu, že ich vôbec nepoznala a správala sa k nim tak milo a starostlivo, že im vlastne bola skoro ako ich mama a dvaja bratia si to veľmi vážili. Táto nečakaná smrť zmenila Lukeho na nepoznanie a prebudila v ňom vraždiaceho démona pomsty, ktorý vyzýva nebezpečného pištoľníka Hawka na súboj na život a na smrť. Zároveň sa v príbehu prvýkrát objavujú aj členovia Kingovho gangu s názvom Crimson, ktorí sú hrdlorezi na pohľadanie. Samotný Edward King je otcom dvoch bratov v hlavnej úlohe a bol jedným zo zakladateľov slávneho gangu Grave Diggers, pre ktorý zabíjal aj Brad. Práve Edward King je tŕňom v oku Brada, ktorý ho chce za vraždu ich matky zabiť. Nebude to však ani zďaleka také jednoduché, King má totiž okrem svojho poriadne nebezpečného gangu vo vlastníctve aj ničivú zbraň gatling, ktorá dokáže veľmi rýchlo zlikvidovať nepohodlných ľudí po desiatkach.

Štvrtý diel sa podobne ako druhá polovica predošlého dielu odohráva v oveľa typickejšom westernovom prostredí. Kone, široké prérie, ranč a malé mestečko vytvárajú naozaj skvelú westernovú atmosféru. Finále štvrtého dielu naviac ponúkne ďalšie typické westernové prostredie a veľmi ma nabudilo na finále tejto série. Celkovo je manga Green Blood vydarená a aj napriek svojej dejovej jednoduchosti a až príliš čiernobielym charakterom je aj dostatočne pútavá. Môžu za to hlavne vydarení záporáci, ktorí sa autorovi Masasumimu Kakizakovi naozaj vydarili a sú to poriadni hnusáci. Veľmi pomáha aj westernové prostredie a aj akcia plná prestreliek. Samotný autor sa však v doslove na konci tohto dielu priznáva, že má s písaním textov isté potiaže a nie je v tom úplne vo svojej koži. Určite by mu pomohlo, keby mu scenár písal niekto skúsenejší, ale aj napriek istej jednoduchosti scenára je to taký ten typický priamočiari western bez zbytočného filozofovania, aké som si ako malý chlapec pozrel vždy s radosťou. Ja som za túto westernovú mangu na našom trhu nesmierne rád a dúfam, že sú v Crew s predajmi spokojní. Snáď v Crew porozmýšľajú od Kakizakiho aj nad vydaním manga série Bestiarius, ktorá má len 7 dielov a odohráva sa za čias Rímskeho impéria, kde sa mieša história s fantasy. Najskôr nás však čaká finále série Green Blood a ja som veľmi zvedavý, ako tento príbeh dvoch bratov autor ukončí. Koniec sľubuje naozaj zaujímavé strety.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 208

Väzba: brožovaná

Jazyk: český

Scenár: Masasumi Kakizaki

Kresba: Masasumi Kakizaki

Preklad: Marek Mikeš

Redakcia: Filip Gotfrid, Andrea Nekvapilová

Vydavateľstvo: CREW

4

Hodnotenie

Green Blood sa pomaly ale isto blíži do finále. Stret dvoch bratov s nebezpečným Edwardom Kingom je už za dverami a isté je, že to bude bratov bažiacich po pomste poriadne bolieť, ak z toho vôbec vyviaznu živí. Aj napriek jednoduchosti scenára a čiernobielym charakterom je to pútavá westernová séria, ktorú odporúčam aj čitateľom, ktorí majú s mangou problém, Kakizakiho kresba je totiž luxusná.

Autor – Rado